„BO...jesteśmy...” - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

„BO...JESTEŚMY NA JĘZYKACH” - popularyzacja literatury i kultury państw różnych stron świata. Projekt realizowany w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

„BO… jesteśmy na językach” to realizowany w 2018 r., przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu oraz jej oddział Bibliotekę Obcojęzyczną, cykl imprez popularyzujących języki, literaturę i kulturę państw różnych stron świata. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program „Partnerstwo dla książki”) oraz przez Samorząd Województwa Opolskiego.
Promowanie czytelnictwa poprzez wspieranie nauki języków obcych oraz wzbudzanie zainteresowania kulturą innych narodów, jest jednym z celów zadania. Podnoszenie znajomości języków, lepsze poznanie odmiennej kultury, służy ułatwianiu porozumienia między ludźmi, poszanowaniu odrębności i różnic międzykulturowych, przełamywaniu negatywnych stereotypów i uprzedzeń.
Zaplanowane na 2018 r. działania umożliwiające poznanie różnych kultur, ujęte wspólną nazwą „BO… jesteśmy na językach”, to spotkania autorskie z dziennikarzami, reportażystami, autorytetami w dziedzinie kultur różnych narodów, warsztaty coachingowe, konkurs recytatorski w języku angielskim dla dzieci, wykłady realioznawcze, wystawy, koncerty. Przez cały rok w Bibliotece Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu odbywają się konwersacje językowe (m.in. z języka francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, czeskiego, słowackiego, angielskiego, tureckiego, niemieckiego czy polskiego dla obcokrajowców) oraz kurs języka francuskiego dla dzieci.

17-25.03.2018 r. - Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich 2018 (Semaine de la langue française et de la francophonie 2018) przybliżający kulturę Francji poprzez filmy, wystawy czy muzykę: 15.03 „Jeszcze nie koniec”, reż. X. Legrand, Francja 2017, 19.03 „Delicatessen”, reż. J.P. Jeunet i M. Caro, Francja 1991, 19-31.03 Konkursowa wystawa prac młodzieży z Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa, 21.03 Recital piosenek francuskich „Quand on n'a que l'Amour” Nadège Lisotti,
23.03 Wieczór francuski.

9.06.2018 r. - 2 Festiwal Kultur i Języków Świata, służący poznaniu kultur wielu krajów. Obok wykładów pogłębiających wiedzę, umożliwił uczestnikom praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych i poszerzenie wiedzy o innych krajach, w trakcie bezpośrednich rozmów na temat zwyczajów i tradycji kulturowych z przebywającymi w Opolu gośćmi z Azerbejdżanu, Kambodży, Hiszpanii, Rosji, Ukrainy, Gambii, Algierii czy Chin.
W czasie 2 Festiwalu Kultur i Języków Świata gośćmi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu byli wyróżnieni Nagrodami Magellana przez Magazyn Literacki Książki Katarzyna Wężyk („Kanada. Ulubiony kraj świata”) oraz Marek Tomalik („U ludzi”).

12.01.2018 r. – warsztaty językowe prowadzone przez Ewę Ostarek, dotyczące metod uczenia się języka angielskiego;

16.02.2018 r. – warsztaty językowe prowadzone przez Ewę Ostarek, dotyczące metod uczenia się języka angielskiego;

27.04.2018 r. – warsztaty językowe prowadzone przez Ewę Ostarek, dotyczące metod uczenia się języka angielskiego;

17.05.2018 r. – wykłady realioznawcze: prezentacja Turcji. Studenci na zorganizowanych dla uczniów opolskich szkół średnich spotkaniach opowiadali o swoich krajach, kulturze, historii i zwyczajach;

22.05.2018 r. – wykłady realioznawcze: prezentacja Azerbejdżanu. Studenci na zorganizowanych dla uczniów opolskich szkół średnich spotkaniach opowiadali o swoich krajach, kulturze, historii i zwyczajach;

24.05.2018 r. – wykłady realioznawcze: prezentacja Gambii. Studenci na zorganizowanych dla uczniów opolskich szkół średnich spotkaniach opowiadali o swoich krajach, kulturze, historii i zwyczajach;

11.06.2018 r. – prezentacja „Spotkajmy się” przedstawiająca wyniki badań na temat relacji opolan z obcokrajowcami (w ramach współpracy z Uniwersytetem Opolskim);

18.06.2018 r. - 12 Wojewódzki Konkurs recytatorski dla dzieci w języku angielskim;

18.09.2018 r. - spotkanie z Karoliną Bednarz, autorką książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”;

26.09.2018 r. - wernisaż międzynarodowej wystawy fotograficznej Atefe Sheikheslami z Iranu;

4.10.2018 r. - spotkanie się z Piotrem Ibrahimem Kalwasem, dwukrotnie nominowanym do Nagrody Nike, polskim powieściopisarzem i dziennikarzem, zajmującym się w swojej twórczości literackiej Egiptem;

10.10. 2018 r. – spotkanie z Pawłem Smoleńskim, dziennikarzem, reporterem i pisarzem, m.in. laureatem Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego, którą otrzymał w 2003 za książkę „Pochówek dla rezuna”, ukraińskiego orderu „za odwagę intelektualną”, przyznawanego przez środowiska związane z lwowskim pismem „JJ”, Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi, a także Nagrody im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży „Izrael już nie frunie”. W najnowszej książce reportażowej „Królowe Mogadiszu” Paweł Smoleński przypomina o Somalii, która od ćwierć wieku pogrążona jest w wojnie domowej;

14.10.2018 r. – spotkanie z Iloną Wiśniewską, reporterką i fotografką, współpracującą z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorką książek „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” oraz „Hen. Na północy Norwegii”. Była nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za książkę „Hen” otrzymała także nagrodę w konkursie Travelery. Na początku września ukazała się kolejna książka autorki „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”.

MKiDN-logo-m20-lat-samorzadu-m

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Opolskiego