home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

CZYNNA:
poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

AKTUALNOŚCI

ZAPISY NA KURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO W BIBLIOTECE AUSTRIACKIEJ
Od 1998 r. uczymy języka niemieckiego na kursach organizowanych w miłej i kulturalnej atmosferze, w otoczeniu ciekawych zbiorów w języku niemieckim ...
Sprawdź naszą aktualną ofertę i cennik
26 lutego 2015, godz. 8.30
DKK o dwóch kłótnikach
Mała kózka i mała gąska, bohaterowie książki niemieckiej autorki Isabel Abedi, kłócą się i godzą. Ich kłótnie uczą dzieci rozwiązywania konfliktów. Każda z czterech historyjek opowiedziana jest z perspektywy obu bohaterów przez co uczy wczuwania się w innych i lepszego zrozumienia ich uczuć.
marzec-maj 2015
15. WIOSNA AUSTRIACKA
W 15. edycji Wiosny zapraszamy m. in. na spotkanie z pisarzem Martinem Pollackiem, konkurs Austria - kraj i mieszkańcy oraz na koncert Dźwięki z emigracji. Zachęcamy do zapoznania sie z programem.
24 marca 2015, godz. 12.00
KOK po niemiecku
Konwersacje o książkach po niemiecku to nowa oferta Biblioteki Austriackiej dla wszystkich osób czytających po niemiecku, którzy chcieliby porozmawiać w tym języku o dowolnych przeczytanych książkach.
I etap - 24 marca 2015, godz. 15.30
Konkurs "Austria - kraj i mieszkańcy" 2015
W marcu zapraszamy na 18-stą już edycję konkursu wiedzy o Austri "Austria - klraj i mieszkaćy". Zapisy do 20 marca 2015. Zapraszamy i życzymy powodzenia!
NIEMCY BLIŻEJ - wykład multimedialny dla grup szkolnych
Mimo, że Niemcy i Polacy żyją niedaleko siebie, wiedzę o sobie opierają najczęściej na stereotypach. Niemcy to jednak ciekawa historia, także łącząca Polaków i Niemców, przebogata kultura, znakomite osobistości czy urozmaicony krajobraz, co zostanie przedstawione podczas wykładu multimedialnego.
Moja pierwsza podróż po Niemczech - warsztaty literackie dla grup szkolnych i przedszkolnych
Na warsztatach dzieci śledzą przygody pluszowego zajączka Felixa, odkrywają razem z nim ciekawe miejsca i zaskakujące skarby w całych Niemczech - od wyspy Sylt na północy Niemiec aż po szczyty Alp w na południu.
Ucz się niemieckiego samodzielnie!
Chcesz się nauczyć języka niemieckiego? Nie masz jednak czasu lub ochoty chodzić na kursy? Przyjdź do Biblioteki Austriackiej w Opolu. Oferujemy szeroki i ustawicznie aktualizowany wybór materiałów do nauki języka niemieckiego, zaczynając od metody Berlitza aż po programy komputerowe.
WŁAŚNIE MINĘŁO

16-20 lutego 2015
BIBLIOTEKA Z KLASĄ - akcja promocji edukacji bibliotecznej

Spotkania edukacyjne odbędą się w godzinach porannych i skierowane są do dzieci i młodzieży. W programie planowany jest m.in. multimedialny wykład Austria bliżej oraz warsztaty literackie dla dzieci Moja pierwsza podróż po Austrii .
22 stycznia 2015, godz. 11.00
Prezentacja antologii Pod język wkładam ci słowo
Uczestniczący w spotkaniu goście - austriacki poeta Semier Insayif i wydawca antologii tłumacz literatury niemieckojęzycznej Ryszard Wojnakowski opowiedzą o antologii i o specyfice literatury austriackiej.
18 grudnia 2014, godz. 8.30
Niemieckojęzyczny DKK: :"Flusi, das Sockenmonster"
Książka Bine Brändle opowiada o małym potworku skarpetkowym o imieniu Flusi. Potworek Flusi zaprzyjaźnia się z Mają, małą dziewczynką, która przez przypadek odkryła go w swojej skarpetce.
12 grudnia 2014, godz. 10.00
Warsztaty z książką Die kleine Hexe feiert Weihnachten
Zapraszamy na poranek z literaturą w języku niemieckim, tym razem o tematyce bożonarodzeniowej. Książka belgijskiej pisarki, Lieve Baeten w prosty sposób opowiada historię małej, dobrej czarownicy Lisbeth, przygotowującej się do świąt.
27 listopada 2014, godz. 8.30
Niemieckojęzyczny DKK: :"Hexen, Nixen, Zauberspuk"
Od Jeziora Nezyderskiego po Jezioro Bodeńskie - austriacka autorka Monika Auböck zebrała podania i legendy ze wszystkich regionów Austrii. Opowieści o czarownicach, syrenkach i duchach opisane są w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Idealna lektura dla naszych klubowiczów!
20-24 października 2014
AUSTRIA CZYTA 2014 - Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu
od 2008 roku Biblioteka Austriacka włącza się w akcję promocji czytelnictwa AUSTRIA CZYTA organizując spotkania, odczyty itp.. Zapraszamy do zapoznania się z naszą tegoroczną ofertą
XI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim
WBP w Opolu od lat współpracuje z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim w organizacji Dni Kultury Niemieckiej. Zapraszamy do zapoznania sie z ofertą kulturalną biblioteki w ramach tegorocznej edycji imprezy.
23 października 2014, godz. 09.00
Niemieckojęzyczne DKK - Moja pierwsza podróż po Austrii
Na warsztatach z książką Das große Österreich-Wimmelbuch dzieci razem z pasażerami autokaru wycieczkowego wybierają się na podróż po całej Austrii poznając przy tym nowe miejsca i ludzi, ich tradycje i styl życia oraz znane osoby i wydarzenia historyczne.
21 października 2014, godz. 15.00-18.00
Realioznawstwo? Tak, chętnie!
Warsztaty dla nauczycieli języka niemieckiego Realioznawstwo? Tak, chętnie! mają na celu wskazanie dróg i metod efektywnej pracy z tematami z zakresu realioznawstwa.
20 października 2014, godz. 11.00
ODYSEJE CESARZOWEJ AUSTRII ELŻBIETY SISSI - odczyt sceniczny
W programie artystycznym - przygotowanym przez studentów opolskiej germanistyki i uczniów PLO nr 2 w Opolu - zaprezentowane zostana wybrane wiersze austriackiej cesarzowej, jak i fragmenty korespondecji z współczesnymi jej artystami.
17 października 2014, godz. 10.00
Moja pierwsza podróż po Niemczech
Na warsztatach dzieci śledzą przygody pluszowego zajączka Felixa, odkrywają razem z nim ciekawe miejsca i zaskakujące skarby w całych Niemczech - od wyspy Sylt na północy Niemiec aż po szczyty Alp w na południu.
14 października 2014, godz. 12.00
Współpraca polsko-niemiecka na przykładzie Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen - wykład
Muzeum prowadzi swoją działalność w duchu porozumienia między narodami i przyjaźni polsko-czesko-niemieckiej. Promując kulturę śląską, prezentuje ono szerokiej publiczności nieprzemijające ślady przeszłości i teraźniejszości tego regionu.
SPONSORZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: biblioteka-austriacka.opole@wbp.opole.pl
opole@oesterreich-bibliotheken.at