home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

CZYNNA :
W OKRESIE LETNIM
(od 1 lipca do 31 sierpnia)
poniedziałek 11.00-16.00
wtorek 11.00-18.00
środa 11.00-16.00
czwartek 11.00-18.00
piątek 11.00-16.00

AKTUALNOŚCI

WAKACYJNE GODZINY OTWARCIA
Zmieniamy na okres wakacyjny (od 1 lipca do 31 sierpnia) godziny otwarcia naszej biblioteki. Zachęcamy przed wizytą u nas do zapoznania sie z nimi.
Życzymy udanych, pogodnych i bezpiecznych wakacji, wielu pozytywnych wrażeń, ciekawych znajomości i dużo, dużo beztroskiego odpoczynku
ZAPISY NA KURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO W BIBLIOTECE AUSTRIACKIEJ
Od 1998 r. uczymy języka niemieckiego na kursach organizowanych w miłej i kulturalnej atmosferze, w otoczeniu ciekawych zbiorów w języku niemieckim ...
Sprawdź naszą aktualną ofertę i cennik
10-14 lipca oraz 21-25 sierpnia 2017
WAKACYJNE PORANKI Z NIEMIECKIM

W lipcu proponujemy Niemiecki od podstaw, na sierpień przygotowalismy zaś Niemiecki w podróży. Spotkania są bezpłatne dla posiadaczy karty bibliotecznej. Osoby nie posiadające karty, mogą ją wyrobić na miejscu.
Ucz się niemieckiego samodzielnie!
Chcesz się nauczyć języka niemieckiego? Nie masz jednak czasu lub ochoty chodzić na kursy? Przyjdź do Biblioteki Austriackiej w Opolu. Oferujemy szeroki i ustawicznie aktualizowany wybór materiałów do nauki języka niemieckiego, zaczynając od metody Berlitza aż po programy komputerowe.
WŁAŚNIE MINĘŁO

marzec-maj 2017
17. WIOSNA AUSTRIACKA

Już niebawem zawita do Opola 17. Wiosna Austriacka. Jej organizator przygotował w tym roku wiele wydarzeń przybliżających mieszkańcom Opolszczyzny kulturę austriacką. I także tym razem będzie dla każdego coś ciekawego.
29 maja 2017, godz. 10.00
Warstaty dla dzieci MAŁE JA-TO-JA

Warsztaty na podstawie książki Das kleine Ich-bin-Ich Miry Lobe. Ksiażka należy do współczesnej klasyki austriackiej książki dziecięcej, sama zaś autorka nazwana jest austriacką Astrid Lindgren.
1 czerwca 2017, godz. 17.00
Wykład MIĘDZY WIEDNIEM A GALICJĄ, AUSTRIĄ A POLSKĄ

Austriacki historyk i dyplomata dr Jakub Forst-Battaglia wygłosi wykład nakreślający kalejdoskop stosunków kulturalnych pomiędzy Polską i Austrią od XVIII do XX wieku.
25 maja 2017, godz. 19.00
Kabaret WIECZÓR STYRYJSKI

Austriacki kabareciarz Ewald Dworak przedstawi program o o winie i polityce przy styryjskim winie. Występ uzupełni prezentacja wierszy o winie i oprawa muzyczna w wykonaniu Karin Kleindienst. (W J.NIEMIECKIM)
11 maja 2017, godz. 11.00
Warstaty dla dzieci SISSI

Na warsztatach na podstawie książki Sisi - erzählt für Kinder Nory Rath-Hodann i Anemone Kloos dzieciom przybliżona zostanie barwna postać słynnej austriackiej cesarzowej Elżbiety. Cesarzowa przedstawiona zostanie w sposób przystępny dla dzieci, z licznymi ciekawostkami z jej codziennego życia na dworze cesarskim.
9 maja 2017, godz. 10.00
Prezentacja książki Michaela Rohera WĘDROWNE PTAKI

Wędrowne ptaki to książka z najwyższej półki - znakomicie ilustrowana opowieść o spotkaniu chłopca z grupą Obcych. O szukaniu porozumienia i wzajemnym poznawaniu się, o szacunku wobec odmienności i fascynacji nią.
4 maja 2017, godz. 18.00
Koncert TRIO IMMERSIO

Zespół w młodym międzynarodowym składzie: Mariam Vardzelashvili z Gruzji na fortepianie, Vira Zhuk z Ukrainy na skrzypcach oraz Polka, Anna Maria Niemiec na wiolonczeli przedstawi recital pt.Trzy wieki wielokulturowej tradycji muzycznej Wiednia. Wejsćiowki dostępne od 3 kwietnia.
4 maja 2017, godz. 17.00
AUSTRIA W KIELISZKU - Degustacja wina

Przed koncertem Trio Immersio proponujemy lampkę wina. Największy w Polsce importer win austriackich, firma VOGAR, zaprasza na bezpłatną degustację win ze swojej oferty. Obowiązują wejściówki na koncert.
6 kwietnia 2017, godz. 17.00
Spotkanie autorskie z MARTINEM POLLACKIEM

Pisarz zawitał w ramach Wiosny Austriackiej w naszej bibliotece. Tym razem przedstawił opolskiej publiczności swoją najnowszą książkę Topografia pamięci wydaną w 2016 r. w wydawnictwie Czarne.
Rozstrzygnięcie finału jubileuszowego XX konkursu AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY
Do walki o zdobycie głównej nagrody, którą jest wycieczka do Wiednia, stanęło 4 kwietnia 2017 r. w WBP w Opolu piętnastu finalistów eliminacji szkolnych, które odbyły się w ponad 40 szkołach na terenie 5 województw, a w których udział wzięło w sumie 665 osób...
4 kwietnia 2017, godz. 11.30
Otwarcie wystawy KALIOPE Austria

Wystawa przedstawia kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce. Ekspozycja obejmuje okres od początku XIX wieku po teraźniejszość. Wątkiem przewodnim jest emancypacja kobiet, ze wszystkimi swoimi zwycięstwami i porażkami. Emancypantki odnotowały wiele sukcesów, ale też widać wyraźnie, że równouprawnienie nie zostało jeszcze w pełni osiągnięte.
23 marca 2017, godz. 14.30
DKK: Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką

Agnieszka Tyszka jest z zamiłowania pisarką i ogrodniczką. Chociaż pisze dla dzieci i młodzieży, to i dorośli świetnie się bawią, czytając jej książki. Jest autorką powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych.
15 marca 2017, godz. 12.00
Spotkanie autorskie z ALOISEM HOTSCHNIGIEM

Autor przyjedzie do Polski na zaproszenie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie i wystąpi w Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Opolu. Na spotkaniu w Opolu przeczyta fragmenty powieści Ludwigs Zimmer.
14 marca 2017, godz. 15.30
I etap XX edycji konkursu AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY

Zapraszamy do udziału w XX. edycji konkursu wiedzy o Austrii. Konkurs obejmować będzie wiedzę z historii, geografii, nauki, kultury, życia społecznego i politycznego Austrii, a pytania formułowane będą w języku polskim.
9 marca 2017, godz. 10.00
Wykład AUSTRIA BLIŻEJ

O czym każdy uczestnik konkursu o Austrii powinien usłyszeć? Podczas wykładu przedstawione zostaną informacje i ciekawostki, które z pewnością przydadzą się podczas udziału w XX konkursie Austria - kraj i mieszkańcy.
7 marca 2017, godz. 10.00
Wykład STYRIA BLIŻEJ

Styria to jeden z dziewięciu landów, składających sie na Republikę Austrii. Jest ona regionem partnerskim naszego województwa. Na wykładzie można będzie się dowiedzieć to i owo o tym zielonym sercu Austrii.
3 marca 2017, godz. 9.00
XIX WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD TEATRÓW OBCOJĘZYCZNYCH

Biblioteka Austriacka w Opolu od wielu lat uczestniczy w pracach jury przeglądu, w związku z czym tegoroczna impreza już po raz trzeci zorganizowana jest w ramach Wiosny Austriackiej.
6 - 10 lutego 2017
Akcja promocji edukacji bibliotecznej BIBLIOTEKA Z KLASĄ

Jak co roku w lutym zapraszamy grupy szkolne na tydzień promocji edukacji bibliotecznej. W tym roku proponujemy z naszej stałej oferty wykłady Austria bliżej i Styria bliżej, warsztaty dla dzieci Moja pierwsza podróż do Niemiec i Przyjaciele oraz wykład o zwyczajach karnawałowych Karneval, Fastnacht, Fasching.
19 stycznia 2017, godz. 14.30
Niemieckojęzyczny DKK o książce Der Buchstabenbaum L. Lionni.

Tym razem młodzi klubowicze podyskutują o czarującej książce Leo Lionni pt. Der Buchstabenbaum (Drzewo literkowe - tł. aut. ). Książka pokazuje poprzez prostą i inspirujacą historię, opowiedzianą słowem i obrazem, jak ważna jest umiejętonść czytania.
9 stycznia 2017, godz. 13.00 ; ekspozycja do 27 stycznia 2017
Otwarcie wystawy LESSING PRZEDSTAWIA LESSINGA

Erich Lessing jest jednym z najważniejszych austriackich fotografów XX wieku. Do dziś jest on uznawany za jednego z głównych kronikarzy powojennej historii nie tylko Austrii, ale i Europy. Jedna z jego legendarnych fotografii przedstawia Ministrów Spraw Zagranicznych Austrii i Wielkiej Czwórki stojących na tarasie Belwederu, w dniu podpisania Austriackiego Traktatu Państwowego.
14 grudnia 2016, godz. 13.00
Czytanie perfomatywne ISTNIEJĘ TYLKO W LUSTRZANYM ODBICIU

Wiedeńska aktorka Maxi Blaha wystąpi w monodramie powstałym z okazji 70. urodzin noblistki Elfriede Jelinek i 90. rocznicy urodzin Ingeborg Bachmann, której Elfriede Jelinek poświęciła teksty prezentowane podczas spektaklu. Muzykę do monodramu skomponował Simon Raab akompaniujący artystce na fortepianie.
październik-grudzień 2016
DNI KULTURY NIEMIECKIEJ NA ŚLĄSKU OPOLSKIM

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu od lat współpracuje z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim w organizacji Dni Kultury Niemieckiej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną biblioteki w ramach tegorocznej edycji imprezy.
8 grudnia 2016, godz. 10.00
Warsztat literacko-językowy DZIADEK DO ORZECHÓW

Opowiadanie E.T.A Hoffmanna należy do klasyki niemieckiej bajki bożonarodzeniowej. Bajka opowiada o przygodach małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a księciem ich królestwa zostaje tytułowy Dziadek do Orzechów.
10 listopada 2016, godz. 10.00
Wykład ST. MARTIN W NIEMCZECH

Na wykładzie przedstawiona zostanie postać i legendy związanie ze świętym Marcinem. Będzie można również zapoznać się z tradycjami kultywowanymi w Niemczech w dniu świętego Marcina, posłuchać piosenek i wierszy oraz poszperać w książkach o świętym.
9 listopada 2016, godz. 10.00
Warsztaty dla dzieci MOJA PIERWSZA PODRÓŻ DO BERLINA

W dzień 27. rocznicy upadku Muru Berlińskiego zapraszamy dzieci na warsztaty poświęcone niemieckiej stolicy. Wraz z bohaterami książki Judith Drews Berlin Wimmelbuch zobaczą ...
18 października 2016, godz. 12.00
Wykład: 25 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

Dyrektor Muzeum Górmnośląskiego w Ratingen dr Stephan Kaiser wygłosi wykład z okazji jubileuszu 25-ciu lat podpisania traktatu polsko-niemieckiego.
3-7 października 2016
AUSTRIA CZYTA 2016 - akcja promocji czytelnictwa

W ramach akcji AUSTRIA CZYTA zapraszamy w tym roku na warsztaty literackie dla dzieci oraz wykład o Austrii. Zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.
5 października 2016, godz. 13.00
Otwarcie wystawy NA DOBRY POCZĄTEK

Zapraszamy na otwarcie wystawy prezentującej przegląd najnowszych niemieckich książek dla dzieci i młodzieży. Wystawa prezentowana będzie w ramach Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
5 października 2016, godz. 11.00
Warsztaty z książką PAMPA BLUES Rolfa Lapperta

W ramach Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim zapraszamy na warsztaty z książką PAMPA BLUES Rolfa Lapperta. Warsztaty poprowadzi Małgorzata Kupis-Wielgus.
3 października 2016, godz. 10.00
Warsztaty: Moja pierwsza podróż do Monachium

W ramach Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim zapraszamy na warsztaty literackie dla dzieci z książką Annegret Reimann "München Wimmelbuch".
SPONSORZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: biblioteka-austriacka.opole@wbp.opole.pl
opole@oesterreich-bibliotheken.at