Drukuj Email

KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2012

argaiv1366

Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,

sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.

 

GRUDZIEŃ

 

19.12. DKK w Popielowie

Omawiana książka: „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa

W świątecznej już atmosferze, po podzieleniu się opłatkiem członkinie DKK omawiały książkę Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”. Dyskusja przeplatana była różnymi wydarzeniami z życia codziennego, omawiane były sytuacje, które przydarzyły się podczas Wigilii oraz Świąt Bożego Narodzenia w rodzinach naszych członkiń. Na zakończenie wszystkie panie otrzymały drobniutki upominek spod choinki.

12.12 DKK BP w Zębowicach

Omawiana książka: „Cukiernia Pod Amorem” Cieślakowie cz. 2

Cieślakowie to druga część „Cukierni Pod Amorem”. W drugim tomie przeżywamy I Wojnę Światową i Dwudziestolecie Międzywojenne. Jest to książka perfekcyjnie napisana przez autorkę z dużym kawałkiem historii. Przekazana jest ponad 100 letnia historia naszego kraju, wraz z obyczajami i zwyczajami. Znakomicie odmalowane życie polskich emigrantów na przełomie XIX i XX wieku. W drugiej części poznajemy dalsze losy rodu Zajezierskich. Poznajemy sympatyczną rodzinę Cieślaków i odkrywamy jej związki z poznanymi wcześniej Zajezierskimi. Książka ma w sobie tak wiele – tajemnice, historię, intrygi, miłość, nienawiść i codzienną zwyczajność. Słodziutka jak cukierek. Polecamy!!!

 

10.12. DKK GBP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu

Z relacji moderatora: Na kolejnym spotkaniu omówiłyśmy przeczytaną książkę: „Blask”, która opowiada o trzech aniołach, które zeszły na ziemię. Misją ich jest nawiązanie kontaktu z ludźmi, naprawienie szkód wyrządzonych przez siły ciemności. Ale opowiada też o miłości anioła Beth do zwykłego śmiertelnika Xaviera Woods. Pięknym momentem książki jest - jak główna bohaterka Beth przyznaje się Xavierowi, że jest aniołem i rozkłada skrzydła. Książka wszystkich nas urzekła , pięknie napisana opowieść o prawdziwej wierze, walce o piękną miłość, a także o krzywdach wyrządzonych przez zło. Autorka bardzo ciekawie tworzy fabułę książki, toteż bardzo szybko się ją czyta, ciągle dzieje się coś nowego, ciekawego, wesołego, poznajemy nowe postacie i dzieją się nieprzewidywalne zdarzenia.

Książkę gorąco polecamy, bardzo przyjemna lektura na zimowe wieczory.

Dzisiaj odbyło się nasze ostatnie spotkanie w tym roku, przeczytałyśmy i omówiłyśmy 10 tytułów książek. Były to książki dla młodzieży i o młodzieży , poruszające bardzo ważne tematy i problemy. Tegoroczny wybór był bardzo trafiony, wszystkim się bardzo podobały.

 

04.12. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska

Spotkanie Klubowiczów z prozą Jacka Dehnela

Podczas spotkania szczegółowo omówiono powieść „Lala” Jacka Dehnela oraz zapoznano się z sylwetką autora. Powieść zachwyciła Klubowiczki. Strzelecki Klub chętnie gościłby autora w przyszłym roku, aby osobiście zadać mu kilka nurtujących pytań, które powstały po lekturze.

 

 

LISTOPAD

21.11 DKK GBP w Tułowicach

Omawiana książka: „Matka wszystkich Lalek”- M. Szwaja, „Pałac Północy”- C.R. Zafon

Spotkanie DKK odbyło się w nowej czytelni biblioteki w dniu 21.11.2012 r. Pierwszą książką omawianą była „Matka wszystkich lalek”, w której autorka opisuje losy dwóch kobiet różniących się właściwie wszystkim. Jedna z nich to córka polsko-bretońskiego małżeństwa, dobiega 30-stki i w tym momencie życia dowiaduje się, że jest zupełnie kimś innym niż o sobie myślała.

Druga bohaterka wiele lat przeżywała kłopoty z własną tożsamością spowodowaną przeżyciami II wojny światowej. Obie muszą sobie poradzić z nową wiedzą o sobie i swoim pochodzeniu. Nie jest to takie łatwe, a w szczególności, gdy w dzieciństwie zmieniono im tożsamość i wmówiono nieprawdę.

To opowieść o różnych kolejach ludzkiego życia, o tym jak w życiu można trafić do różnych miejsc. Książka jest napisana prostym, niezawiłym językiem, przez co dobrze się ją czyta. Klubowiczom podobała się fabuła i wyrażali się o niej pozytywnie.

Drugą dodatkową książką, którą omówili klubowicze to: „Pałac Północy”. Jej bohateremi jest grupa nastoletnich przyjaciół, którzy po osiągnięciu szesnastu lat muszą opuścić mury sierocińca. Świat powieści Zafona jest złowrogi i niebezpieczny. Dramatyczne zwroty akcji, świetnie nakreśleni bohaterowie, metaforyczny język. Akcja powieści płynie szybko. Zafon na każdym kroku ujawnia swój talent scenarzysty filmowego. Książkę czyta się szybko i ciężko się od niej oderwać.

Spotkanie jak zwykle przebiegało w miłej atmosferze, a omawiane 2 pozycje zajęły więcej czasu niż dotychczas. Następne spotkanie i ostatnie w tym roku odbędzie się ok 20 grudnia i będzie miało charakter i akcent świąteczny. Omawiane będą dwie dodatkowe książki tj. „Lilka”- M. Kalicińskiej oraz „Godziny”- Michaela Cunninghama.

 

21.11 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna. Spotkanie z Hanną Kowalewską

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 21.11.2012 r. w Galerii Zamostek i miało charakter wyjątkowy. Naszym gościem była Hanna Kowalewska – poetka, powieściopisarka autorka dramatów i słuchowisk. Spod jej pióra wyszły dwa zbiory wierszy: Winoroślinność i Anna tłumaczy świat, tom opowiadań Kapelusz z zielonymi jaszczurkami, popularny cykl o Zawrociu, powieść Julita i huśtawki oraz dwutomowy cykl dla młodzieży pod wspólnym tytułem Letnia akademia uczuć. Po krótkim wprowadzeniu moderatora, autorka chętnie opowiadała o swoich utworach. Dużo czasu poświęciła cyklowi Zawrocie oraz powieści Julita i huśtawki. Chętnie też odpowiadała na liczne pytania uczestników spotkania. Dotyczyły one jej książek, metody twórczej, planów wydawniczych. Spotkanie trwało dwie godziny, przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Na zakończenie pani Hanna Kowalewska przeczytała trzy wybrane przez siebie wiersze ze wznowionego tomu Anna tłumaczy świat, które bardzo spodobały się publiczności. Po spotkaniu na prośbę czytelników autorka podpisywała swoje książki i wpisała się do Kroniki.

 

20.11. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni

Z relacji modeartora: W ubiegłym roku na spotkaniu DKK czytałyśmy i rozmawiałyśmy o książce Hanny Kowalewskiej „Inna wersja życia”. Książka bardzo nas zaciekawiła i zaintrygowała, dlatego zakupione zostały wszystkie książki z cyklu o Zawrociu i z zainteresowaniem przez nas przeczytane. Gdy dowiedziałyśmy się, że Hanna Kowalewska będzie gościem DKK w Gogolinie postanowiłyśmy wybrać się na to spotkanie i wcale nie żałujemy. Pani Hanna Kowalewska jest autorką wierszy, dramatów, słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych i bestsellerów dla młodzieży oraz dorosłych. Pisarka przybliżyła nam historię swojej kariery, począwszy od przygody z poezją (Winoroślinność (1988) i Anna tłumaczy świat (1990), poprzez opowiadania dla „cierpliwych i ciekawskich” (Kapelusz z zielonymi jaszczurkami). Kowalewska przyznała się, że zaczynała od krótkich form, ponieważ zawsze miała problem z kończeniem powieści. Ważnym momentem było dojrzewanie do tego, że nie wszystko musi być idealne. To wtedy właśnie nastąpiła „przemiana z błękitnego ptaka w prawdziwą pisarkę”. Fakt ten mogą potwierdzić sukcesy cyklu powieści o Zawrociu, które ukazują zawirowania ludzkiego losu, czasem bardzo smutne historie rodzinne, skomplikowane i trudne relacje między krewnymi, zawiłość związków damsko-męskich, a jednocześnie liczne namiętności i smakowanie życia, czerpanie z niego "całymi garściami". Zapytana o swoje książki, z którymi czuje się szczególnie związana, wymieniła "Julitę i huśtawki" oraz "Letnią Akademię Uczuć"(powieść dla młodzieży). W trakcie spotkania autorka przeczytała fragment swoich opowiadań oraz kilka wierszy. Atmosfera spotkania była niezwykle przyjazna i ciepła, a panią Hannę odebrałyśmy, jako osobę emanującą pozytywną energią i serdecznością. Reasumując, najpierw oczarowały nas książki, a potem sama autorka snująca długą i barwną opowieść. Opowieść o dziełach wynikających z obserwacji życia z całą jego brutalnością, ale i pięknem. Nic dziwnego, powieści o Zawrociu to "samo życie", nie jeden odnajdzie w nich cząstkę siebie.

 

20.11. GBP w Gogolinie. Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską

20 listopada w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w bibliotece gościła Hanna Kowalewska - polska pisarka, poetka i autorka dramatów. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor biblioteki witając wszystkich serdecznie. Następnie głos oddano pisarce, która opowiadała o swojej twórczości, odczytywała fragmenty opowiadań oraz powieści ,,Julita i huśtawki". Najwięcej poruszenia wśród czytelników wywołała książka ,,Maska Arlekina"- jedna z cyklu o Zawrociu. Autorka tłumaczyła, że każda jej książka zawiera prawdziwe emocje, prawdziwych ludzi zaplątanych w życie, lecz ,,Maska Arlekina" jest powieścią z najtrudniejszymi emocjami: miłością, uzależnieniem, śmiercią. Ludzie młodzi, artyści, stawiający pierwsze kroki w życiu zawodowym i osobistym, inwigilowani przez system. Wszystko to składa się w całość powieści, która jest wielowarstwowa, pełna brzydoty, ale i piękna, ludzi przesiąkniętych nałogami, ale i ludzi dobrych, bezinteresownych. Cały cykl o Zawrociu stanowi odrębne powieści, jednakże jeśli ktoś sięgnie po książki lepiej niech zacznie od pierwszej, będzie miał pełny obraz rozwoju wszystkich postaci. Ponadto czytelniczki przybyłe na spotkanie podkreślały piękny język, jakim posługuje się autorka, bogactwo opisów, złożoność uczuć, różnorodny, prawdziwy świat kreowany przez pisarkę. Ludzi na wskroś prawdziwych z wadami i zaletami i emocjami targającymi każdego człowieka.

 

16.11. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie. Spotkanie z Markiem Krajewskim

W piątkowy wieczór 16 listopada 2012r. Biblioteka Publiczna w Łosiowie miała przyjemność gościć wrocławskiego pisarza Marka Krajewskiego, autora popularnych i wielokrotnie nagradzanych cykli kryminalnych.
Było to kolejne spotkanie autorskie w ramach działającego przy łosiowskiej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. W miłej atmosferze o autor odpowiadał na pytania padające od uczestników spotkania. Nie zabrakło wspomnień z dzieciństwa i młodości, a więc z czasów kiedy rodziło się w młodym człowieku zainteresowanie swoim miastem. Autor przyznał otwarcie, że od dziecka czytał z pasją kryminały.

Zgromadzoną przez lata wiedzę o Wrocławiu, oraz znajomość tego rodzaju powieści wykorzystał w wieku dorosłym. We Wrocławiu umieścił akcję powieści kryminalnych i chociaż tworzą niezwykle mroczną , czarną serię to z wielką przyjemnością czytelnik może spacerować wraz z bohaterami po przedwojennym mieście.

Było to niezwykle udane spotkanie, zarówno nasz gość jak i uczestniczący w spotkaniu czytelnicy wyszli usatysfakcjonowani.

Spotkaniu autorskiemu towarzyszyła zorganizowana na tą okazję wystawa autorstwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, tematycznie związana ze spotkaniem, dotycząca dziejów i teorii powieści kryminalnych pt.: „Anatomia zbrodni literackiej”.

 

 

16.11. DKK MiGBP w Grodkowie. Spotkanie z Markiem Krajewskim

Na początku spotkania autor opowiedział uczestnikom o sobie, o zainteresowaniu przeszłością Wrocławia oraz o zafascynowaniu Lwowem. Mówił też o swojej pracy w bibliotece Ossolineum i pracy na uczelni. Czytelnicy mogli dowiedzieć się o kolejnych etapach powstawania powieści, o cechach wspólnych autora i jego bohaterów książkowych, o gustach kulinarnych autora, czytelniczych a także zamiłowaniach sportowych. Pisarz od samego początku nawiązał sympatyczny kontakt z uczestnikami spotkania, okazał się człowiekiem z niesamowitym poczuciem humoru. Pytaniom kierowanym do autora nie było końca. Niektórzy byli niepocieszeni, że nie pojawi się następna książka o Wrocławiu i Lwowie, gdyż jak sam autor powiedział ten temat został już wyczerpany. Czas spotkania upłynął bardzo szybko, wręcz za szybko… Na zakończenie można było zdobyć autograf i poprosić o dedykację. Czytelnicy pożegnali Marka Krajewskiego, jednocześnie życząc mu udanego spotkania, na które wybierał się do Lewina Brzeskiego.

 

15.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej

Omawiana książka: „Dwanaście stacji”, „Księga obrotów” autorstwa T. Różyckiego

Z relacji moderatora: Na początku spotkania czytelnicy rozmawiali krótko o biografii, stylu i twórczości Tomasza Różyckiego. Mimo młodego wieku, jego twórczość znana jest wielu pokoleniom. Tomasz Różycki odznaczył się wyjątkowym stylem, który ukazuje poprzez liczne nawiązania do literatury staropolskiej. Jednak autor nie trzyma się kurczowo przeszłości. Niejednokrotnie nawiązuje do pisarzy współczesnych, dzięki czemu czytelnik nie może się nudzić.

Następnie dyskutowaliśmy na temat „Dwunastu stacji”. Większość czytelników podeszła do książki nieco sceptycznie, gdyż skojarzyły tytuł z „Panem Tadeuszem”. Jednak z każdą przeczytaną stroną nasze nastawienie się zmieniało. Historia Wnuka przedstawia tak naprawdę życie naszych dziadków. Przedstawił swoją Małą Ojczyznę. Autor dokonał groteskowej retrospekcji. Dzieła nie czytało się łatwo, choć użyty język był dość zabawny, a treść była przepełniona dowcipem. Myślimy, że to dzieło ma kilka powłok. Jedna- pełna humoru, ale inna znów jest nostalgiczna. Wszyscy pochodzimy i mieszkamy na Śląsku, dlatego historia stworzona przez pana Różyckiego jest nam niezmiernie bliska i cieszymy się, że ktoś w tak wspaniały sposób opisał tradycj, a także miejsca dla nas ważne.

Kolejnym dyskutowanym dziełem była „Księga obrotów”. Całość stworzona jest z 88 wierszy, które składają się z dwóch strof, liczących po osiem wersów. Musimy przyznać, iż znalazło się kilka utworów, które nas wręcz zafascynowały. Mamy wrażenie, iż te zgromadzone wiersze tworzą pewną ciągłość, strumień życia, gdyż przedstawiają zmienność pór roku, zmianę pory dnia czy kierunków. Przedstawiają życie. Przechodząc do kolejnego wiersza, poprzedni staje się przeszłością. Świadczy to o dokładności, ale także fantazji autora.

Na końcu dokonałyśmy małego podsumowania. Przygodę z Tomaszem Różyckim oceniamy pozytywnie. Poznałyśmy nowy świat, nowy kunszt pisarski, a przede wszystkim doznałyśmy nowych uczuć i przeżyć. Myślimy, że dzieła pana Różyckiego są godne polecenia każdemu, zarówno młodemu, jak i starszemu.

 

15.11. DKK GBP w Popielowie

Tym razem obecnością swoją zaszczycił Bibliotekę popularny autor współczesnych kryminałów z Wrocławia Marek Krajewski. Autor bardzo ciekawie opowiadał czytelnikom, jak przebiegała jego kariera zawodowa, jaka była jego droga do pisarstwa. Interesujące były również przekazane zebranym informacje, w jaki sposób powstaje książka, jak autor zdobywa i wyszukuje różnych materiałów, które potem znajdują się w książkach, między innymi z zagadnień medycyny. Żeby treść była realna, nie wystarczy tylko usiąść i pisać, poprzedzone jest to wieloma epizodami badawczymi. Na różne pytania ze strony czytelników, autor udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Niektóre podpowiedzi ze strony zgromadzonych wielbicieli twórczości, chociażby związanych z ekranizacją powieści, która jest w toku, autor wykorzysta w swojej dalszej karierze.

 

14.11. DKK BP w Zębowicach

Omawiana książka: „Cygański chłopiec”.

Z relacji moderatorki: Listopadowe jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Zębowicach rozpoczęło się od złożenia życzeń naszej klubowicze Bernadecie, która obchodziła 50-lecie urodzin. Po złożeniu życzeń jubilatce i oczywiście prezentu (książki) i kwiatów, nasza jubilatka przygotowała dla klubowiczów słodki poczęstunek. Po rozkrojeniu jubileuszowego ciasta i przy filiżance kawy rozpoczęło się podsumowanie pięcioletniej działalności naszego DKK. Nasz klub rozpoczął działalność 12 listopada 2007 roku. W ciągu tych pięciu lat odbyły się 44 spotkania, w czasie, których dyskutowaliśmy o 50 tytułach książkowych. Oczywiście oprócz rozmów na temat przeczytanych lektur mieliśmy okazję spotkać się z pisarzami, min.; Izabelą Sową, Małgorzatą Kalicińską, Ireną Matuszkiewicz, Katarzyną Leżeńską, Heleną Buchner. W czasie naszych spotkań odbyło się „Spotkanie z poezją”, czyli wiersze naszych gości. Gośćmi zaproszonymi byli: pan Zbigniew Kula, pani Łucja Opiela, Jagoda Hańc, Anita Kij.

W 2012 roku ogłosiliśmy konkurs na najaktywniejszego czytelnika wakacji 2012. Podsumowanie konkursu odbyło się podczas spotkania DKK w wrześniu 2012 r. Wśród nagrodzonych najaktywniejszych znalazły się też nasze dwie panie z klubu DKK. Spotkaliśmy się także z redaktorami gazet panią Małgorzatą Kuc z „Kulis powiatu” oraz z panem Mirosławem Dragonem z „NTO”.

Po małym podsumowaniu przyszła pora na dyskusję. Przedmiotem naszej dyskusji była książka Mikeya Walsha „Cygański chłopiec”. „Cygański chłopiec” to wstrząsająca lektura odsłaniając a przerażające prawa, jakie rządzą w społecznośc i cygańskiej. Jest to książka autobiograficzna Mikeya Walska (pseudonim). Opowiada historię dzieciństwa chłopca. Już jako mały chłopiec Mikey był inny od rówieśników i czuł się inny. Priorytetem jego ojca było, aby zdobył, w walce na pięści tytuł „Króla Cyganów”, który to od dawna należał do rodu rodziny. Okazało się, że Mikey jest wrażliwy i słaby nie potrafi się bić. Od tej chwili staje się ofiarą własnego ojca, który za nieudane walki bije go. Jako dziecko pozostaje bezradny wobec okrucieństwa ojca. Cierpienia chłopca nie kończą się na przemocy fizycznej, podczas pracy na złomowisku pada ofiarą molestowania ze strony swojego wujka. Jest zupełnie sam ze swoimi cierpieniami, które trwają latami. Polecamy do przeczytania.

 

13.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach

Omówienie książek: Violi Wien ”Jerozolimskie morze”; Magdalena Orzeł ” Dotyk gwiazdy”

Powieść, w której akcja toczy się w dwóch wymiarach, Polska lata 50 i 60 XX wieku oraz współczesna Jerozolima.

Można w niej znaleźć: chorobę, samotność, ból, polityczne zawiłości, kryzys tożsamości, rozczarowanie i tęsknotę. Widzimy bohaterkę jako małą dziewczynkę, chorą na gruźlicę, dorastającą panienkę, zbuntowaną studentkę, by po chwili zobaczyć chorą i zrezygnowaną kobietę, która dopiero u schyłku swego życia dowiaduje się prawdy o swojej tożsamości. Jest piękny opis widoku z Góry Oliwnej oczami kobiety poważnie chorej, która tutaj spędziła dojrzałą część swego życia i sama bez rodziny i przyjaciół musi stawić czoło chorobie. Książka do głębokich przemyśleń.

„Dotyk gwiazdy” to powieść napisana w ciekawy i interesujący sposób. Grupa przyjaciół z młodości. Każdy ma swoje tajemnice i grzeszki. Borykają się z problemami, uprzedzeniami społecznymi i własnymi słabościami. W tej książce jak i w w/w jest problem samotności, choroby, miłości, zdrady.

 

12.11. DKK MBP w Opolu – filia nr 18. Spotkanie z Markiem Krajewskim

Marek Krajewski, niekwestionowany mistrz współczesnego polskiego kryminału, był gościem na spotkaniu w ramach Dyskusyjnego Klubu Ksiązki w Fili nr 18.
Na początku pisarz opowiadał, jak to się stało, że zajął się pisaniem książek. Mówił również o swojej twórczości, napisał 11 kryminałów. Opowiadał także o swojej pracy na uczelni.
Następnie czytelnicy zadawali pytania pisarzowi. Pytali m.in.
• skąd tak dobrze zna topografię Lwowa?
• na ile osoby autora jest w bohaterze E. Popielskim?
• jaka jest technika pisarska?
• na koniec jednogłośnie wszyscy pytali, kiedy będzie następna książka?
Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami Marka Krajewskiego z wielbicielami jego pisarstwa oraz wpisywaniem dedykacji do książek. Panie z DKK Fili nr 18 wręczyły podziękowanie i kwiaty dla autora.
Marek Krajewski zafundował nam wspaniale spotkanie – kryminalną historię swej twórczości. Pisarz urzekł wszystkich swoją osobowością i otwartością na czytelnika. Jest on nie tylko mistrzem kryminału, ale także mistrzem spotkań autorskich.

 

09.11. DKK GBP w Świerczowie

Na ostatnim w tym roku listopadowym spotkaniu DKK omawialiśmy książkę „Opowiadania z uśmiechem”. Tym razem w spotkaniu uczestniczyły dzieci młodsze. Opowiadania są ciekawe, a co najważniejsze cenne dydaktycznie. Są to więc historie i śmieszne i nasycone refleksjami, poważne i humorystyczne, dla rozrywki i ku przestrodze. Niosą ze sobą przesłanie pełne szczęścia i humoru, ale jednocześnie mówią o rzeczach ważnych i trudnych, zwłaszcza o całej gamie uczuć, które odczuwamy i z którymi musimy umieć sobie radzić.

Książka gwarantuje miłe i mądre obcowanie z doskonałą literaturą. Były słuchane przez dzieci z wielkim zaciekawieniem. Książkę polecamy rodzicom do czytania dzieciom przed snem.

 

07.11. DKK GBP w Jemielnicy

Tematem wiodącym kolejnego spotkania DKK była 150 rocznica urodzin Gerharta Hauptmanna - niemieckiego dramaturga i pisarza oraz 100 rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla. Prowadząca przybliżyła gościom najważniejsze wydarzenia jego życia i twórczości oraz wystawkę poświęconą osobie pisarza. Muzeum „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze - Jagniątkowie znajduje się w ościennym województwie dolnośląskim, w pięknych Karkonoszach - może więc być celem wakacyjnej wyprawy.

 

06.11. DKK OBP w Oleśnie

Z relacji Klubowiczki:

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie było poświęcone Beacie Pawlikowskiej, jej życiu, podróżom i książkom. Za punkt wyjścia wybrałyśmy 2 poradniki psychologiczne: W dżungli życia i W dżungli miłości. Książki te były tylko zaczynem do eksploracji marki jaką jest Pani Beata Pawlikowska. Wszystkie uczestniczki Klubu, również nowe koleżanki, przeczytały wiele innych pozycji. Niektóre z nas korzystają również z serii Blondynka na językach. Okazało się, że słuchamy programu Świat według Blondynki i oglądałyśmy programy TV.(…) W dżungli życia i W dżungli miłości. Beata Pawlikowska wykorzystuje w nich swoje życiowe doświadczenia, aby uczyć młodych ludzi jak pięknie i mądrze żyć. I dorosłych, którzy nie odnaleźli jeszcze swojej życiowej drogi, albo się w życiu pogubili. Pisze o swoich marzeniach i jak je stopniowo wprowadzała w czyn. Pokazuje nam jak wiele od nas samych zależy, żeby jakość naszego życia była wysoka. Od marzeń poprzez stawianie sobie celów i dokonywanie wyborów, przewidywanie konsekwencji tychże, aż do pracy nad realizacją postanowień. Nie można bowiem siedzieć z założonymi rękami na tapczanie jak przysłowiowy „Leń” z wiersza Pana Brzechwy. Trzeba wstać i krok po kroku pracować nad sobą i swoim życiem, aby każdy dzień nas cieszył. I jak pisze Pani Beata stać się szczęśliwym człowiekiem. Dużo czasu poświęciłyśmy treści poradników. Omawiałyśmy rolę samego młodego człowieka, ale również warunków, w których wzrasta i edukuje się, wsparcia jakie powinniśmy, my dorośli, dać mu w drodze do samodzielności i niezależności. Wyraziłyśmy podziw dla rodziców Pani Beaty za stworzenie warunków do rozwoju jej pasji.

Po lekturze, szczególnie książki W dżungli życia, nasuwa się jeden wniosek. Bardzo ważny wniosek. Dorośli nie dbają lub dbają za mało o usamodzielnianie swoich dzieci, uczniów, podopiecznych, o uczenie zaradności życiowej, o rozwijanie umiejętności samodzielnego kształtowania swojego charakteru. Nie wyposażają lub w zbyt małym stopniu w umiejętności społeczne przydatne w życiu. Mówiła o tym w wywiadach Pani Beata. Zapominamy, lub nie chcemy pamiętać, że ciągle prawdziwe jest zdanie „Lepiej być niż mieć”. Uważamy, że zbyt łatwo tłumaczymy to brakiem czasu. Na co poświęcamy więc swój cenny czas? Warto sobie zadawać to pytanie.

Naszym zdaniem książka ta powinna zostać zalecona jako lektura obowiązkowa dla rodziców, nauczycieli i młodzieży, ale też wszystkich dorosłych. Wszyscy dorośli są bowiem odpowiedzialni za wychowanie i przyszłość młodego pokolenia.

Pozycja „W dżungli miłości” również mówi o życiu, lecz z punktu widzenia zagrożeń jakie niesie życie, podejmowania pochopnych i nieprzemyślanych decyzji. Nieprzemyślanych z punktu widzenia konsekwencji podejmowanych działań. I tu także Pani Pawlikowska powołuje się na swoje doświadczenia. Pokazuje jak łatwo przekroczyć granice własnego bezpieczeństwa. Szczególnie dużo czasu poświęciłyśmy problemowi alkoholizmu.

Beata Pawlikowska, wykorzystując wiedzę psychologiczną, przedstawia w poradnikach sposoby pracy nad sobą, nad swoim rozwojem, pozbywaniem się kompleksów, dążeniem do harmonii z sobą i otaczającym nas światem. Wykorzystała to wszystko we własnym życiu, stając się szczęśliwym człowiekiem.

I na pożegnanie:

W książce: Blondynka na tropie tajemnic. W części I poświęconej Zanzibarowi Pani Beata napisała: „Szczęście bierze się z tego, co czujesz do siebie i swojego życia. Jestem szczęśliwa, bo kocham to, co mam… . Najważniejsza jest wiara w dobro i miłość. Kierowanie się dobrymi emocjami i czynieniem dobra. To jest absolutna prawda, czyli niepodważalna wartość, która nadaje sens wszystkim innym sprawom w życiu. Człowiek ma w duszy zapisane swoje przeznaczenie. Zawsze wybierz myślenie pozytywne. Nie myśl o tym, czego ci brakuje, ale co masz. To jest tajemnica szczęścia.” Życzymy członkom DKK w całej Polsce szczęścia i zdrowia.
Elżbieta Pajączkowska
Dyskusyjny Klub Książki
Oleska Biblioteka Publiczna w Oleśnie

 

 

PAŹDZIERNIK

25.10. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim

Omawiana książka: Mariusz Szczygieł – „Zrób sobie raj”

Tym razem Klubowiczki z lewińskiego DKK „obgadały” sąsiadów. A to za sprawą Mariusza Szczygła i jego reportaży o współczesnych Czechach pt. „Zrób sobie raj”. Książka zainteresowała, zaintrygowała, a przez to wciągnęła w dyskusję. Okazało się bowiem, że choć Czesi to nasi sąsiedzi zza miedzy, to o sobie nie wiemy zbyt wiele. Sama książka jest niczym kolaż, składa się z fragmentów lektur, przeprowadzonych rozmów, a wszystko przez autora tak zręcznie skomponowane, że oddaje samą esencję tematu, czyli współczesnych Czechów, którzy nie znają Boga, nie chowają zmarłych, nie urządzają im pogrzebów, nie czczą bohaterów, nie znoszą patosu, mają szalonych i kontrowersyjnych artystów, a swój RAJ próbują zbudować za pomocą obśmiewania rzeczywistości. Jacy są naprawdę Czesi? Czy rzeczywiście tacy weseli, czy weselą się, żeby się pocieszyć, co znaczą dla Nich podstawowe wartości, czym jest dla Nich patriotyzm? Te świetnie napisane reportaże, przez jak sam o sobie mówi autor - „niechlujnego czechofila” dają odpowiedź na wiele z tych pytań.

 

24.10. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – Oddział dla Dzieci. Spotkanie z Anną Onichimowską

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 24 października 2012 r. gościliśmy Panią Annę Onichimowską autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. Spotkanie zostało zorganizowane w bibliotece w Strzelcach Opolskich w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Uczestnikami spotkania byli uczniowie I-szych klas szkół gimnazjalnych. Pisarka przedstawiła siebie i swoją twórczość, zdradziła tajniki warsztatu pisarskiego i przyznała, że bardzo lubi pisać dla dzieci. Więcej czasu poświęciła prezentacji popularnych wśród młodzieży powieści i opowiadań psychologiczno-obyczajowych, m.in. „Hera, moja miłość” „Lot komety”, „Dziesięć stron książek. Mówiła, że często też bazuje na własnych doświadczeniach, dlatego jej powieści szczególnie dotyczą problemów i rozterek, z jakimi borykają się nastolatkowie. Uczniowie byli bardzo zainteresowani osobą pisarki oraz jej twórczością. Pani Anna odpowiedziała na mnóstwo pytań.. Na zakończenie Anna Onichimowska zachęcała młodzież do tego, aby rozwijali swoje twórcze pasje ale przede wszystkim do czytania książek Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Po spotkaniu młodzież mogła otrzymać autograf autorki na przygotowanych folderach. Swój pobyt u nas Pani Anna uwieczniła wpisując się do „Księgi Pamiątkowej”.

 

 

24.10. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna

Na kolejnym spotkaniu DKK w MBP w Opolu omawiana była książka Gayle Tzemach Lemmon pt. Kobiety z Kabulu. To historia kobiety, która w kraju rządzonym przez fundamentalistów islamskich zakłada własne przedsiębiorstwo. Zatrudnia w nim pozbawione środków do życia młode dziewczęta. Wszystkie jej działania są oczywiście nielegalne i wymagają wielkiej odwagi i determinacji. Kamila dzielnie walczy z przeciwnościami losu.
Nie pozwala się zastraszyć żołnierzom, z czasem jej działania wykraczają poza lokalną społeczność. Wraz z innymi odważnymi kobietami pracuje na rzecz afgańskich kobiet i ich rodzin. Książka podobała się czytelniczkom, ponieważ pokazała nowy, nieznany wizerunek kobiety wschodu. Większość obecnie wydawanych książek przedstawia je jako ofiary. W tej powieści-reportażu są one odważne, przedsiębiorcze, z uporem dążą do zmian.

 

23.10. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim. Spotkanie z Anną Onichimowską.

23 października w Filii bibliotecznej w Kamieniu Śląskim odbyło się autorskie spotkanie z Anną Onichimowską. Pisarką, poetką, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. W latach 1995 - 2003 przewodnicząca polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), obecnie członek zarządu.
W spotkaniu uczestniczyły członkinie Dyskusyjnych Klubów Książki z Gogolina i Kamienia Śląskiego. Autorka opowiadała o początkach swojego pisarstwa, podróżach, które uwielbia, spacerach po lesie, listach od czytelników, problemach, które porusza. Anna Onichimowska jest pisarką głównie dla dzieci, jednak sprawy, których dotyka są ważne we współczesnym świecie dzieci jak i dorosłych. Podczas spotkania został odczytany fragment najnowszej powieści dla dorosłych pt. „Pomiędzy”, wprawiając czytelników zaciekawienie.
Na zakończenie miłego wieczoru pisarka wpisała się do kroniki bibliotecznej, podpisywała książki.

 

 

23.10. DKK BP w Namysłowie. Spotkanie z Anną Onichimowską

Bibliotece Publicznej w Namysłowie odbyło się spotkanie autorskie z Anną Onichimowską. Było to już kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Do biblioteki przybyli uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów z Namysłowa oraz z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi z Namysłowa. Oczywiście nie zabrakło także członków młodzieżowego DKK. Anna Onichimowska w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o swojej twórczości, o tym, jak to się stało, że zaczęła pisać. Odpowiedziała na wiele pytań, które narodziły się w trakcie spotkania. Nie zabrakło humoru i wspomnień autorki owianych nutką tajemnicy. Zachęciło to młodzież do wypożyczenia książek Onichimowskiej. Takie tytuły jak „Hera, moja miłość” i „Dziesięć stron świata” czy choćby najnowsza książka „Koniec gry” są warte przeczytania, choćby dlatego, że poruszają problematykę współczesnej młodzieży. Po naszym spotkaniu książki Anny Onichimowskiej na pewno zdobyły kolejnych czytelników.

 

 

17.10. DKK GBP w Tułowicach. Spotkanie z Hanną Kowalewską

W czytelni GBP w Tułowicach w dniu 17.10.2012r. o godz. 16: 00 odbyło się spotkanie z DKK z Hanna Kowalewską. Klubowicze poprosili moderatora Lidię Rempalską o zaproszenie na spotkanie panią Kowalewską, ponieważ czytano jej książkę pt.: „Inna wersja życia”. Jest to trzecia część z całości 5 tomów o Zawrociu. Klubowicze przeczytali te części i bardzo im się spodobały, dlatego też w celu bliższego poznania autorki i chęci jej poznania, zagościła w naszej bibliotece.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, rozwinęła się dyskusja, było dużo pytań o życie osobiste, twórczość, inspiracje itp. Przy poczęstunku i ciekawej dyskusji spotkanie minęło niespodziewanie szybko. Autorka wyczerpująco i chętnie odpowiadała na zadawane pytania. Uważam spotkanie za udane

 

11.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej

W październiku odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym zostały omówione książki:
„Powrót do Poziomki” Katarzyny Michalak-to powieść, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Łączy, bowiem elementy humoru, romansu i fantastyki, co sprawia, że książka jest bardzo czarująca i wciągająca czytelnika. Autorka porusza także sprawę miłości i przyjaciół, którzy są ważni w życiu, gdy można na nich polegać.
„Matka wszystkich lalek” Moniki Szwai- to powieść, która przedstawia losy dwóch bohaterek żyjących w różnych czasach. Autorka doskonale przedstawiła ludzkie rozterki i uczucia, sprawiając tym duże wzruszenie wśród czytelników. Powieść czyta się z prawdziwą przyjemnością a zarazem możliwością poznania tajemnicy matki wszystkich lalek.

 

 

10.10. DKK BP w Zębowicach

Omawiana książka: „Ostatni sprawiedliwy”

Powieść Ireny Matuszkiewicz „Ostatni sprawiedliwy” to historia kryminalna pełna rodzinnych tajemnic. Każdy kończący się rozdział wciąga by czytać dalej. Szybko się czyta i z ciekawością wyczekuje rozwiązania zagadki. Zakończenie nie takie łatwe do odgadnięcia. Przez całą książkę przewija się bardzo wielu bohaterów. Trudno było spamiętać, kto jest kim. Autorka miała dobry pomysł na fabułę i jej rozwinięcie oraz na rozwiązanie zagadki. W książce „Ostatni sprawiedliwy” jednym z przewodnich tematów jest ludzka zawiść.
Niewielkie miasto na Warmii. W domu seniorki rodu Kurczyłłów, odbywa się zjazd rodzinny. Podczas kolacji staruszka zaskakuje zebranych oświadczeniem, że jej niedawno zmarły brat został otruty. Do wyjaśnienia sprawy zostaje skierowany komisarz Jarosław Rębowicz. Podekscytowane towarzystwo rozpoczyna, własne dochodzenie. W trakcie śledztwa komisarz trafi na ślad niejednej tajemnicy. Polecamy!!!

 

 

08.10. DKK GBP w Baborowie

Pierwsze powakacyjne spotkanie udało się zorganizować w październiku dopiero ze względu na ‘docieranie się’ planu lekcji i innych zajęć, których jest sporo.
Spotkanie rozpoczęłyśmy nawiązując do zakończonego właśnie Tygodnia Zakazanych Książek.
Główny temat spotkania, standardowy powakacyjny – co czytaliśmy, kiedy nie musieliśmy czytać. Jedna z czytelniczek podzieliła się wrażeniami, na granicy zachwytu, jakie zrobiła na niej ostatnia z przeczytanych książek – Lustro pana Grymsa Doroty Terakowskiej. Opowieść o dziewczynce, która za pośrednictwem magicznego lustra przenosi się do innego świata, ponieważ ma tam do spełnienia Bardzo Ważne Zadanie. Pasjonująca historia.

 

16.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach. Spotkanie z Hanną Kowalewską.

Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki odwiedziła przyworską bibliotekę pisarka i poetka Hanna Kowalewska, autorka cieszącego się dużą popularnością cyklu o Zawrociu.
Pani Kowalewska wzbudziła swoją osobą duże zainteresowanie wśród Pań przybyłych licznie na to spotkanie. Czytelniczki pytały autorkę:
- o jej życie,
- od kiedy pisze,
- co ma wpływ na jej pisarstwo,
- kiedy „rodzi” się tytuł,
- czy pisze jedną, czy kilka książek na raz,
- o historię powstania i pracę nad poszczególnymi tomami Zawrocia,
- o ekranizację powieści.

Na pytanie, z którą książką jest najbardziej związana, wymieniła „Julitę i huśtawki”, opowiedziała dużo o tej książce i przeczytała kilka jej fragmentów. Na koniec spotkania autorka przeczytała z swojego pierwszego tomiku poezji dwa wiersze „o miłości”.

 

 

05.10 DKK GBP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej

Omawiana książka: „Moje Bulerbyn” – Gawryluk Barbara

Z relacji moderatora: Ze smutkiem relacjonuję następne spotkanie klubowiczów, ponieważ wątek poruszony w książce pani Barbary Gawryluk, czyli emigracja jest w naszym środowisku bardzo znany. Zamyślenie, zdumienie, że tak bliski nam problem opisany jest w książce, a tak wielu z nas on dotyczy - to pierwsze wypowiedziane przez uczestników spotkania słowa. Jest tak naprawdę z jedyną różnicą, że w przypadku naszych dzieci to rodzice wyjeżdżają sami za pracą, a dzieci tęsknią czekając na ich powrót. Czy trzeba jeszcze coś dodać, aby wyrazić uczucia, jakie wzbudziła w nich książka. Czy się podobała? Bardzo!
Tak, tylko nikt się nie przejmuje tym, że my tęsknimy! To słowa dzieci. Dziękujemy pani Gawryluk za to, że porusza takie problemy, bo myśmy tak to odebrali.
W książce pisarka opisała emigrację całej rodziny i związane z tą sytuacją kłopoty, obawy dorosłych i dzieci, pokazując równocześnie, że wiele zależy od miejsca przesiedlenia. Często najważniejsi są ludzie, którzy nam w tym pomagają i potrafią nam pomóc w tym trudnym

 

03.10. DKK GBP w Jemielnicy

Po spotkaniu autorskim z Barbarą Kosmowską, wzrosło zainteresowanie czytelniczek klubem DKK oraz twórczością autorki. Na spotkanie przygotowano książki Barbary Kosmowskiej. Omówiono bardziej szczegółowo książkę : „Dziewczynka z parku”. Tematem książki jest śmierć bliskiej osoby, a zarówno sytuacja, jak i problemy, jakie to wnosi w nasze życie, jest ważna i bliska nam wszystkim. Na spotkanie przygotowano także inne książki o tej tematyce, a dyskusja dotyczyła głównie tematu, jak poradzić sobie ze śmiercią osoby bliskiej, i jak zachować się wobec osoby w żałobie. Dyskusja miała charakter bardzo osobisty, poruszono także rolę książki, jako narzędzia biblioterapii, oraz ogólnie rolę książki w naszym życiu. Dyskusja była momentami bardzo gorąca, atmosfera jednak bardzo miła i serdeczna.

 

03.10. DKK GBP w Tułowicach

Omawiana książka: „Drzwi do piekła”- Maria Nurowska

Powakacyjne spotkanie klubowiczów DKK odbyło się w czytelni GBP w Tułowicach. W spotkaniu uczestniczyło 5 pań, a omawiana pozycja to „Drzwi do piekła” Marii Nurowskiej.
Główna bohaterka Daria Tarnowska za zastrzelenie swojego męża, Edwarda, została skazana na 12 lat. Najłagodniejszy wymiar kary otrzymała, ponieważ zabiła w afekcie. Jej czyn był wprawdzie okrutny, ale wystąpiły okoliczności łagodzące. Osadzona została w Kowańcu, jest to więzienie dla kobiet, które jest szare, przygnębiające, pełne ludzkich dramatów. Trafiają tu kobiety skazane często za najgorsze przestępstwa z wieloletnimi wyrokami. Daria wykształcona intelektualistka, czuje się wśród więźniarek wyobcowana, bo życie w celi jest bardzo brutalne. W aklimatyzacji pomaga jej praca w bibliotece zwana w żargonie „czytałką” oraz jej wychowawczyni Iza. Pełna kompleksów, wrażliwa, początkowo nie znajduje wspólnego języka ze współwięźniarkami, jednak z czasem lody pękają, nawiązują się coś w rodzaju przyjaźni, po czym wszystkim towarzyszki niedoli jej się zwierzają. Daria w więzieniu rodzi się jakby na nowo, pomagając innym, lecz również sobie. „Drzwi do piekła” to powieść o miłości, nienawiści, emocjach i uczuciach, jakie może wywołać toksyczne małżeństwo. Bardzo dobrze czyta się tę książkę, fabuła jest interesująca na tyle, że chce się czytać, aby dowiedzieć się co dalej. Klubowiczom podobała się bardzo i będą ją polecać znajomym.

 

 

03.10. DKK GBP w Gogolinie

Omawiana książka: ,,Dziennik Anne Frank”, ,,Doktor Żywago”, ,,Cierpienia młodego Wertera”, ,,Kochanek Lady Chatterley”, ,,Nora czyli dom lalki”.

3 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Tematem spotkania była akcja „Tydzień zakazanych książek”. Panie przybyłe na spotkanie najpierw obejrzały wystawę, wpisały się do kroniki wystaw, a następnie omawiały listę książek zakazanych w różnych zakątkach świata w różnym czasie. Lista zakazanych pozycji jest bardzo długa. Zabraniano czytać mając na uwadze różne względy.

 

 

 

WRZESIEŃ

27.09. DKK MBP w Opolu – filia nr 7

Z relacji moderatora: Na powakacyjnym spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o książkach, które czytałyśmy w czasie urlopów. Były to następujące pozycje: trylogia kryminalna S. Larssona „ Millenium”, „Pamiątkowe rupiecie” biografia W. Szymborskiej, A. Bikont i J. Szczęsnej, opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów pt. „Pra” autorstwa prawnuczki pisarza L.Włodek, oraz trylogia „Autostopem przez galaktykę” D. Adamsa. Wszystkie w/w pozycje uzyskały znakomite recenzje od swoich czytelniczek: zwłaszcza biografia, Szymborskiej, przedstawiona została jako fascynująca lektura, pełna anegdot, wierszy i opisów podróży. Niemniejsze zachwyty dotyczyły książki Ludwiki Włodek o Iwaszkiewiczu; przejmująca, tragiczna, zabawna - same pozytywy. Większość, zachęcona tymi recenzjami postanowiła koniecznie je przeczytać. Ustaliłyśmy, ponadto, że kolejną książką omawianą w DKK będą” Służące” K. Stockett. Na koniec wypełniałyśmy ankietę opracowaną przez Instytut Książki, skierowaną do członków DKK.

 

27.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu

Omawiana książka: „Lepiej nie pytaj” – Hilary Freeman

Z relacji moderatora: Książka opowiada o nastolatkach, główna bohaterka Lily przeżywa pierwszą miłość, lecz chłopak Jack nie jest z nią szczery, ukrywa swoją przeszłość. Nasza bohaterka bawi się w detektywa, wpada na pomysł i zakłada fałszywe konto na portalu społecznościowym, w ten sposób zaprzyjaźnia się z byłą dziewczyną Jacka, wyciągając od niej informacje. Tak dowiaduje się wszystkiego, ale wplątuje się w coraz większe kłamstwa. W ten sposób Lily wyrządziła dużo złego, co nie wyszło jej na dobre, a zakończenie nie jest happy endem.

Książka ciekawa, wesoła, tylko zachowania Lily nie pochwalamy. Wszystkim się podobała, polecamy rówieśnikom. Lektura może być przestrogą dla młodzieży, bo wiele młodych ludzi poznaje się przez internet, pisze ze sobą, nigdy nie jesteśmy pewni, czy osoba pisze prawdę, należy zawsze zachować dystans. A ingerencja w sprawy innych ludzi przynosi więcej złego niż dobrego.

 

27.09. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna

Omawiana książka: Patricia Atkinson – Sezon na winobranie. Rozkosze wiejskiego życia…

Tematem rozmowy pierwszego po przerwie wakacyjnej spotkania DKK była powieść P. Atkinson pt. Sezon na winobranie. Rozkosze wiejskiego życia we Francji. Jest ona kontynuacją książki pt. W dojrzewającym słońcu. O kobiecie, która założyła winnicę. Nieznajomość pierwszej pozycji, nie przeszkadzała w odbiorze drugiej. Wszyscy uczestnicy spotkania stwierdzili, że jest to opowieść typowo relaksacyjna, kipiąca optymizmem czasami wręcz przesadnym. Klubowiczom podobały się ciekawe opisy życia codziennego oraz zwyczajów świątecznych małego, prowincjonalnego zakątka Francji. Podziwiano także hart ducha bohaterki, która dzięki wytrwałej pracy i pomocy życzliwych sąsiadów osiągnęła prawdziwy sukces w dziedzinie całkowicie jej obcej - winiarstwie. Książka podobała się umiarkowanie, była jednak pretekstem do dyskusji o potrzebie zwolnienia tempa życia, o ucieczkach z wielkich aglomeracji, o powrotach do natury. Zainteresowanie czytelników tego rodzaju literaturą jest ogromne, toteż ilość wydawanych obecnie książek o podobnej tematyce wciąż rośnie.

 

26.09. DKK GBP w Gogolinie

Omawiana książka: ,, Berek”, ,,Bierki” Marcin Szczygielski

26 września odbyło się cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Tematem spotkania były Kroniki nierówności Marcina Szczygielskiego. Na spotkaniu Klubowiczki omawiały problem braku tolerancji dla odmienności. Powieść ,,Berek” – Paweł typowy wielkomiejski gej, Anna przedstawicielka ,,moherowych beretów”. Oboje mieszkają w jednej kamienicy. Zakorzenieni w głębokiej nienawiści względem siebie. Na skutek splotu różnych zdarzeń mur, jaki postawili nagle rozsypuje się jak domek z kart. ,,Bierki”- Paweł uczeń szkoły średniej, Anna nauczycielka. Nicią łączącą dwójkę bohaterów jest wzajemna niechęć oraz miłość do tego samego mężczyzny. Nierozważny ruch jednego z bohaterów powoduje, że dwa światy się łączą. W każdej z omawianych książek autor zestawiał dwie odmienne postawy życiowe. Pisarz pokazał czytelnikowi, że pomimo iż różnimy się upodobaniami to jednak wszyscy, tak samo czujemy, kochamy, potrzebujemy akceptacji, opieki, zrozumienia. Każdy z bohaterów musi zaakceptować drugiego, jakże odmiennego człowieka, bowiem wszyscy jesteśmy równi. Klubowiczkom bardzo podobały się obie książki. Podkreślały łatwość i lekkość czytania, elementy humorystyczne i prawdziwe problemy. Pomimo dosadnych opisów książki czyta się z wielką przyjemnością, nie można się od nich oderwać. Rzadko kiedy Klubowiczki były tak zgodne w swojej ocenie. Książki Marcina Szczygielskiego od każdej z pań otrzymały najwyższą ocenę - 10 w przyjętej przez klub skali ocen ( 1- najniższa, 10-najwyższa).

 

 

19.09. DKK MBP w Brzegu – „Seniorka”

Temat spotkania: Nasi ulubieni autorzy: Danielle Steel, Nicholas Sparks, Rosamunde Pilcher

Uczestniczki klubu „Seniorka” spotkały się, by porozmawiać o książkach swoich ulubionych autorów. Największą popularnością cieszyły się książki Danielle Steel. Nazwisko \Steel kojarzy się z literaturą łatwą, prostą i przyjemną. Można wymieniać całe mnóstwo tytułów, ale „Droga do domu” mówiąca o dziewczynce bitej przez rodziców i jej dalszych losach wywołała ostrą dyskusję. Złe postępowanie rodziców w stosunku do swojego dziecka przyrównano do dzisiejszych czasów. Kolejną książką, która wywołała ciekawą dyskusję, była książka „Dziedzictwo”. Opowiada o losach bohaterki imieniem Brigitte, która wiodła uporządkowane i spokojne życie, ale jak to w życiu bywa, w jednej chwili świat bohaterce się zawalił. Straciła ukochanego przyjaciela oraz straciła pracę, która dla niej była ogromnie ważna. Można by wymieniać kolejne tytuły, ale klubowicze zatrzymali się przy tych dwóch. Dyskusja była bardzo ożywiona, każdy dodał kilka zdań ze swojego życia. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjemnej atmosferze.

 

 

19.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach

Omawiane książki: Monika B. Janowska „Gra o pałac”; Katarzyna Zyskowska - Ignaciak „Przebudzenie”

„Gra o pałac” – to powieść z elementami sensacyjnymi, plątanina różnorodnych wątków oparta o historię młodej kobiety Klary dziennikarki i przewodniczki po Legnicy. Jest również wątek kryminalno – historyczny z ukrytym skarbem z czasów II wojny światowej. Naturalność i autentyczność bohaterów, ciekawa historia, pełna humoru, niebanalnych zagadek i momentami mrożących krew w żyłach wydarzeń. Ciekawy spacer po pięknej, zabytkowej Legnicy.

Następna powieść to „Przebudzenie” – gdzie również główną bohaterką jest młoda dziennikarka Zuzanna, która to niespodziewanie otrzymuje w spadku posiadłość na Mazurach po krewnym, o którego istnieniu nawet nie wiedziała. Wraz z zagłębianiem się w zagadki rodzinne zauważa, że grozi jej niebezpieczeństwo. Dobie to wieś na Mazurach, w której rozgrywa się akcja. Tak, jak w poprzedniej książce jest wątek kryminalny i historyczny. Pogańskie symbole i rodzinna klątwa, Anglia i Mazury. Wszystko to w cudownej scenerii mazurskich jezior trzyma w napięciu do ostatniej strony. Akcja powieści spójna, zaskakująca i momentami wręcz przerażająca.

Zachwyt autorki nad Mazurami sprawił, że chciałoby się bardzo podążyć jej śladami.


Obie książki POLECAMY!!!

 

 

14.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu

Omawiana książka : „Cudowny chłopiec” – David Sheff

Z relacji moderatora: Wstrząsająca lektura - opowieść ojca o próbach wyrwania ukochanego syna z nałogu narkomanii. Autor tej książki opowiada nam swoje przeżycia.

Nick jest nastolatkiem, dobrym uczniem, zdolnym, wysportowanym i kochanym synem. Ojciec wiąże z nim wielkie plany, że kiedyś będzie kimś. Nagle wszystko się kończy Nick zaczyna nadużywać alkoholu, narkotyki, nie wraca do domu, kłamie. Sytuacja się pogarsza, chłopiec staje się narkomanem, zmienia się w cień człowieka, jest przygnębiony, agresywny, nie wraca dniami, tygodniami do domu, okłamuje wszystkich. Zaczynają się kuracje odwykowe - jedna, następne. Rodzina przeżywa ciągły strach, każdy dzwonek telefonu to pytanie, – co tym razem, wszędzie szukają pomocy dla syna i dla siebie, odwiedzają psychologów, chodzą na spotkania grup wsparcia. Zaczyna się walka z nałogiem.

Książka świetnie napisana, wszystkim się bardzo podobała, porusza wielki problem narkomanii, polecamy dla rówieśników i rodziców. Opisana historia to dramat rodziny i ciężka choroba Nicka. Autor podkreśla tutaj, że narkoman nie uratuje się sam, musi mieć ciągłe wsparcie i miłość najbliższych, nigdy nie mogą się poddawać.

 

14.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej

Omawiana książka: „Pałac Północy”- Zafon C.R.

Z relacji moderatora: Kolejne spotkanie i miłe zaskoczenie, ponieważ starsi klubowicze wprowadzili mnie w zachwyt. Podobnie jak na poprzednim spotkaniu dyskusja rozgorzała od pierwszych chwil, ponieważ klubowicze już czytali powieść Zafona „Książę mgły” i oczywiście same pochwały posypały się pod adresem pisarza. Treść książki „Pałac Północy” również nam się podobała, więc nikogo nie trzeba było prosić o wyrażenie swojej opinii. Pisarza można zaliczyć do jednych z najlepszych, którzy piszą nie tylko dla młodzieży i swoimi książkami zainteresują każdego czytelnika Jest to zdanie podsumowujące nasze spotkanie wypowiedziane przez młodzież.

 

11.09. DKK OBP w Oleśnie

Temat spotkania: Wiersze i piosenki Jonasza Kofty

Omawiana książka: Co to jest miłość? Wiersze i piosenki zebrane.

Dlaczego warto rozmawiać o Jonaszu Kofcie i jego poezji...

Tematem ostatniego spotkania naszego klubu DKK była książka "Co to jest miłość" - zbiór wierszy Jonasza Kofty (wśród nich są także teksty popularnych piosenek wykonywanych przez najznamienitszych polskich artystów estrady). Książka, która okazała się... pretekstem do rozmowy o człowieku, o życiu, o wartościach. I dowiedziałam się, że:

- Jonasz Kofta był niezwykle płodnym twórcą; napisał mnóstwo tekstów melancholijno-liryczno-romantycznych i satyryczno-obyczajowych;
- żył zdecydowanie za krótko, bo tylko 46 lat, mógł tych tekstów "popełnić" jeszcze o wiele więcej;
- był nie tylko poetą i wybitnym tekściarzem, był także piosenkarzem i często śpiewał własne teksty;
- według jego syna Piotra najpiękniejszym wierszem ojca o ojczyźnie był utwór "Szary poemat" z 1976 roku, rzeczywiście - według mnie - tekst, który robi wrażenie i o którym się nie zapomina!;
- utwory Kofty interpretowane były (i są nadal!) przez wielu wybitnych twórców naszej estrady (mnie osobiście urzekają aktorskie wykonania Ewy Błaszczyk);
- twórca był naturą depresyjną, często nie radził sobie z problemami i uciekał w alkoholizm (chciałoby się rzec, jakie to ludzkie, bo kto z nas nie ma problemów);
- wiersz-piosenka "Pamiętajcie o ogrodach" jest swoistym majstersztykiem, podoba się wszystkim!;
- o poezji trudno się mówi, ale każdy miał wiele do powiedzenia na temat twórczości Kofty;
- "kanalizacja to nie rzeka” - powiedział Kofta w utworze "Rimbaud, Aniele Stróżu mój".

I tu się zatrzymam, przerwę tę swoistą wyliczankę. Bo według mnie właśnie Kofta w swej twórczości uchwycił to, co pierwotne i autentyczne. W jego tekstach odczytujemy zachwyt przyrodą, niezgodę na pospolitość, prawdę uczuć. "Podróżą każda miłość jest" - twierdzi poeta, a także "Najpiękniejsze są miłości, których nie ma". W jego poezji odnajduję niespodziankę, oczekiwanie, zaskoczenie, poszukiwanie, odkrywanie, dążenie... Czasami ból, cierpienie, ale zawsze pragnienie prawdziwego Wielkiego Uczucia. Bo Kofta bawi się słowem, ale jednocześnie wypowiada Prawdę o życiu, mówi o błahych sprawach, a jednak buduje celne sądy o wymiarze wręcz metafizycznym, niby się śmieje, a tak naprawdę pokazuje i obnaża potworność rzeczywistości. My, klubowicze, przecież rozmawiając o twórcy i książce, poruszyliśmy wiele spraw innych, wydawałoby się dygresyjnych, nie na temat. Była mowa o krótkości i znikomości życia, o ironii losu w dziejach człowieka, o różnych sposobach radzenia sobie z egzystencjalnymi problemami, a także o olimpiadzie, paraolimpiadzie, politykach i ich kontrowersyjnych wypowiedziach, o pomocy społecznej, o fundacjach, o pierwiastku męskim i żeńskim w osobowości człowieka, o sposobie odbioru rzeczywistości przez jednostkę (człowiek aktor, reżyser bądź widz w teatrze świata). Do takich właśnie rozważań o WSZYSTKIM zmusza twórczość Kofty. "Kanalizacja to nie rzeka", to co ważne wymyka się ramkom. Poezja Kofty nie mieści się w ramkach! Jest jak rzeka z wszystkimi jej meandrami, opisuje życie i różne jego odcienie. Zachęcam do sięgnięcia po książkę z utworami Kofty... By sobie przypomnieć tekst piosenki, by przeżyć swoiste wzruszenie liryczne, by zastanowić się nad fenomenem życia.


Gabriela Kansik

 

11.09. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni

Omawiana książka: seria owocowa – Katarzyna Michalak

Wakacje już za nami, wrzesień to już prawie jesień. Żeby chociaż trochę przedłużyć lato panie z DKK przy Filii Bibliotecznej w Malni spotkały się, aby porozmawiać o książkach, które przeczytały latem. A ponieważ lato kojarzy się z zapachem poziomek, jagód i innych owoców, przeczytałyśmy książki Katarzyny Michalak „Rok w Poziomce”, Powrót do Poziomki” i „Lato w Jagódce”.

„Rok w Poziomce” to urzekająca historia ludzi, do których szczęście przyszło wtedy, gdy już przestawali w nie wierzyć. Sympatyczni bohaterowie, którzy przekonali się, że podarowane dobro – powraca podwójnie.

„Powrót do Poziomki” to nie tylko podróż po pięknej polskiej wsi, ale również podróż do egzotycznych Indii, wspaniałe opowieści o zwierzętach. Dzień za dniem autorka snuje opowieść o ludziach, w których jest prawdziwe szczere dobro. „Lato w Jagódce” to opowieść o niepełnosprawnej dziewczynie Gabrysi- opowieść o szczęściu, nadziei, miłości, ludzkiej dobroci. O tym, że warto mieć marzenia. Książki nas oczarowały, wszystkie wypowiadały się o nich w samych superlatywach, nie brak w nich poczucia humoru, miłości, problemów, rozstań i przemyśleń głównych bohaterek. Napisane prostym, wyrazistym i zrozumiałym dla każdego językiem, dlatego czyta je się z wielką przyjemnością, nawet jak to określiła jedna z pań „pożera je się jednym tchem”.

 

 

06.09. DKK GBP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu – spotkanie z Barbarą Kosmowską

Z relacji moderatora: Na spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską przyszli nasi klubowicze, młodzież i dzieci z naszej miejscowości. Na wstępie pisarka opowiedziała o sobie i swojej twórczości, szczególnie o książkach pisanych dla młodzieży. Potem zapoznała się z imionami osób obecnych na spotkaniu, co stworzyło bardzo miłą atmosferę, bo kiedy młodzież zaczęła zadawać pytania to pani Kosmowska starała się zwracać po imieniu do danej osoby. Pytań było wiele: dotyczyły twórczości, bohaterów książek, sztuki pisania itp., a pisarka bardzo interesująco i ciekawie odpowiadała. Książki młodzieżowe pani Barbary Kosmowskiej cieszą się u nas dużą popularnością, w tym roku w dyskusyjnym klubie czytamy książkę pt.„Samotni.pl”. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i luźnej atmosferze, pani Barbara Kosmowska jest bardzo miłą, ciepłą i wesołą osobą, potrafi nawiązać kontakt z czytelnikiem w różnym wieku. Na zakończenie przemiłego spotkania były podziękowania, kwiaty dla pisarki, autografy i wspólne zdjęcia. Wszystkim bardzo się podobało, na długo pozostanie nam miłe wspomnienie - spotkania czytelnika z pisarzem.

 

 

SIERPIEŃ

 

31.08. DKK Łambinowice – filia w Jasienicy Dolnej

Omawiana książka: „Co dziś zjadło abecadło” – Izabela Mikrut, Marcin Pałasz.

Z relacji moderatora: Dlaczego taki temat spotkania? Można się zdziwić, ale to wypłynął w trakcie czytania książki i dzieci przypomniały o wierszu J Tuwima „Abecadło”. Oczywiście przeczytaliśmy wiersz ponownie i ku mojej uciesze zaczęło się porównywanie wierszy. Dzieci oceniały, które wiersze są fajniejsze, śmieszniejsze, i dyskusja była bardzo owocna. Miło uczestniczyć w takich zajęciach i mieć świadomość, że kolejne lata istnienia klubu przynoszą wymierne efekty.

 

28.08. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim

Omawiana książka: ,, Hotel Vendome" Danielle Steel.

W bibliotece w Kamieniu Śląskim na wakacyjne spotkanie członkiń DKK, względu na wakacyjną porę wybrano książkę łatwą, lekką i przyjemną „Hotel Vendome” Danielle Steel.

Wszystkie panie lubią czytać książki Danielle Steel, więc ,,Hotel Vendome” bardzo się wszystkim podobała. Autorka opisuje trudne życie i zmagania z losem głównego bohatera na szczęście powieść kończy się hapyy endem. Zarówno temat jak i szybkie akcje powodują, że książkę czyta się jednym tchem.

 

 


17.08. DKK GBP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu

Omawiana książka: „Samotni .pl” – Barbara Kosmowska

Z relacji moderatora: Omówiliśmy książkę „Samotni.pl”. Opowiada o kilku osobach, osamotnionych, opuszczonych przez bliskich. Zosia i Joasia straciły matkę, Kajka przyjaciółka Joasi ma swoje kompleksy, jest gruba, wychowuje ją ciotka. Wiktor opiekuje się babcią, mama jest za granicą, czasami dzwoni, nie zna problemów dorastającego syna. Wszystkich bohaterów łączy jedno samotność, wszyscy w jakiś sposób stracili rodziców.

Autorka bardzo interesująco opisuje problem samotności, opuszczenia przez najbliższych. Relacje między bohaterami są bardzo ciepłe, przyjazne, co jest dowodem na to, że wszystko można znieść, jeżeli ktoś wyciągnie do ciebie przyjazną dłoń.

Książka bardzo ciekawa, lekka, przyjemna, napisana swobodnym językiem, porusza problem samotności, sami możemy się utożsamiać z bohaterami, bo każdy z nas czasami czuje się samotny. A to jednak nie koniec świata, wystarczy tylko popatrzeć obok może ktoś pragnie naszego towarzystwa, ciepłego słowa, bo sam też jest samotny. Świetna lektura –polecamy nie tylko rówieśnikom.

 

10.08. DKK GBP w Pokoju

Temat spotkania: Indie – czy takie są naprawdę ?

Omawiana książka: Paulina Wilk – „ Lalki w ogniu. Opowieści z Indii. Shilpi Somaya Gawda - „Sekretna córka".

Chcąc pogłębić nasze wiadomości o Indiach dołączyliśmy do omawianej książki „ Lalki w ogniu” „Sekretną córkę” autorstwa S.S. Gawdy. Pierwsza z nich ukazuje codzienne życie w Indiach w sposób dziennikarski, druga jest powieścią z fabułą. Obie jednak nawiązują do kwestii narodzin dziewczynek. Urodzenie córki to przekleństwo, stąd częste zabójstwa, na które jest społeczne przyzwolenie. Wynika to z tego, że dziewczynkom trzeba zapewnić posag, żeby się ich pozbyć z domu, a kobieta bez męża jest nikim. Młodej mężatce w dniu ślubu życzy się „abyś była matka tysiąca synów. Chłopcy są oczkiem w głowie rodziców, otaczani troskliwą opieką, wysyłani do najlepszych szkół. Indie są „ krajem kontrastów”. Bardzo dobrze charakteryzuje to ludowa przypowieść zamieszczona na początku książki „Lalki w ogniu”. Nie ma jednego hinduizmu, jednych Indii. Jest wielość pozbawiona najwyższej reguły i aby poznać Indie trzeba ten kraj odwiedzić nie raz lecz wiele razy. Jeżeli ktoś liczył się z tym, iż znajdzie w tej książce opisy egzotyki bardzo się mylił. Sprawy poruszone w książce, obserwacje, przemyślenia autorki, dotyczą rzeczy codziennych, zwyczajnych, prostych. Autorka zestawia nowoczesność z tradycją, wielkie bogactwo z nędzą, czystość z wszędobylskim brudem. Dotyka niemal wszystkich aspektów życia Hindusów. Książka ta raczej nie zachęca do odwiedzenia tego kraju – wręcz przeciwnie, ale gdy wzbogacimy swoją wiedzę o tym kraju przeglądając inne pozycje książkowe i strony internetowe, to na pewno będziemy tym krajem, jego kulturą, obyczajowością i tradycjami zafascynowani.

 

03.08. DKK GBP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu

Omawiana książka: „Powietrze na śniadanie”– Jana Frey

Z relacji moderatora: Na kolejnym spotkaniu omówiliśmy przeczytaną książkę „Powietrze na śniadanie”. Książka porusza bardzo ważny problem – anoreksję u nastolatki. Serafina, główna bohaterka, gdy z rodziną przeprowadza się do Niemiec, brak znajomych, nowe otoczenie sprawiają, że zamyka się w sobie, popada w kompleksy uważa, że jest gruba, brzydka. Zaczyna się odchudzać, ogranicza jedzenie, zażywa tabletki odchudzające i przeczyszczające, dużo ćwiczy. Nikt nie widzi jej problemu, dopiero ciotka naświetla problem rodzinie i zaczyna się walka o zdrowie – o życie Serafiny. Autorka bardzo dokładnie opisuje problem anoreksji, obsesję odchudzania, chęć być piękną, złe relacje dziecko – rodzic, co potęguje to zjawisko. Książka jest relacją nastolatki, jak zaczyna chorować na anoreksję, jak choroba się w niej rozwija i walka o życie.

Książka wszystkim bardzo się podobała, porusza poważny problem , który może dotknąć każdego z nas, powinna być przestrogą przed samodzielnym odchudzaniem. Polecamy ją rówieśnikom – aby ich ostrzec, oraz rodzicom - aby w porę potrafili zareagować, nie lekceważąc pierwszych oznak.

 

LIPIEC

 

31.07.DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – Filia w Łosiowie

Omówienie książki „ Irlandzki sweter” i „ Dwie ścieżki czasu”

Klubowiczki z Łosiowa spotkały się w czytelni w lipcowy wieczór by podzielić się wrażeniami z przeczytanych książek. Na plan pierwszy wysunęła się książka S. Fleszarowej „ Dwie ścieżki czasu”, którą niektóre czytelniczki czytały w latach młodości, i z wielką przyjemnością przypomniały sobie dziś jako dojrzałe panie. Książki Fleszarowej wracają na półki księgarni, co bardzo cieszy. „Dwie ścieżki czasu” to losy polskich kobiet na tle polskiej historii, czas wojny i czasu PRLu , dwie postawy kobiet ukształtowane przez inną rzeczywistość. W grę wchodzi jeszcze postawa młodego pokolenia, które reprezentuje Agnieszka i Renata wobec przeszłości. Można tu znaleźć wiele wskazówek dotyczących moralności i ludzkich zachowań ukształtowanych przez różne czasy. Czytelniczki bardzo pozytywnie oceniły książkę, którą przeczytały „ jednym tchem”.

Książka „ Irlandzki sweter” także bardzo przypadła do gustu czytelniczkom. Oceniły ją jako ciepłą opowieść o bardzo różnych ludzkich losach w małej miejscowości w Irlandii. Doświadczenia życiowe decydują niejednokrotnie o jego zachowaniu i stosunku do życia. Główna bohaterka przybywa do miasteczka pod pretekstem napisania pracy, ale tak naprawdę ucieka od partnera by chronić swoje dziecko. To miłość macierzyńska kieruje jej decyzjami.

Powieść jest napisana lekko, z wątkami psychologicznymi, poruszająca problemy społeczne, przedstawiająca folklor i przyrodę Irlandii. Czytelniczki odniosły pozytywne wrażenie z przeczytanej lektury.

 

20.07. DKK GBP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu

Omawiana książka: „Zapomniane" – Cat Patrick

Z relacji moderatorki: Na dzisiejszym spotkaniu omówiliśmy przeczytaną książkę „ Zapomniane „. Opowiada o dziewczynie London, która po wypadku traci pamięć. Ma szesnaście lat i nie pamięta swojej przeszłości, nie pamięta co było wczoraj, a wie co wydarzy się jutro. Aby jakoś funkcjonować dziewczyna robi notatki wieczorem, aby rano przeczytać i wiedzieć, co było wczoraj. Pewnego razu poznaje chłopaka Luka, nawiązuje romans, od tej chwili zaczyna sobie przypominać fragmenty przeszłości, które były skrywaną tajemnicą.


Książka bardzo wciąga i intryguje czytelnika, wątkiem paranormalnym, trochę kryminalnym i tajemniczym. Świetny temat powieści: przyjaźń, miłość i uczucia międzyludzkie, autorka przeplata bardzo ciekawie wydarzenia i wspomnienia budując napięcie, emocje, że lektura staje się bardzo ciekawa, czytelnik czyta ją z zapartym tchem. A zakończenie zmusza nas do zastanowienia. Książka bardzo się podobała klubowiczom, chętnie polecają ją rówieśnikom i znajomym.

 

06.07.DKK GBP w Pokoju

Temat spotkania: Daleko od frontu

Omawiana książka: Sarah Blade – Niedoręczony list

Jednogłośnie stwierdzono na spotkaniu, że nie jest to książka, która porywa akcją działań wojennych. II wojna światowa jest tu bardziej ukazana przez Frankie, korespondentkę wojenną z Londynu. Jej zadaniem jest pokazać Amerykanom, jaki koszmar przeżywają mieszkańcy Europy. W nadmorskiej mieścinie w Stanach Zjednoczonych życie toczy się spokojnie, wojna jest czymś odległym i tylko niektóre epizody z życia mieszkańców świadczą o działaniach wojennych na innym kontynencie.

Trzy główne bohaterki łączy ze sobą koszmar wojny i pewien niedoręczony list.

Recenzja :

„Niedoręczony list” – bardzo dobra książka, chociaż o wojnie, ale ukazana z innej strony, od strony cywilów, którzy biorą w niej „bierny” udział. Jest to książka o tym, jak wojna może zachwiać wartościami. Iris – służbistka uważała, że przede wszystkim list musi być doręczony, wszędzie musi być czysto i panować porządek, maszt przed pocztą musi być wysoki, a na nim umieszczona flaga USA. Z biegiem czasu jednak listu nie doręczyła, a gdy zginął Harry maszt porąbała siekierą.

Frankie – dziennikarka uważała zawsze, że prawda musi zostać do końca wypowiedziana, mimo to ukryła przed Emmą list od Willa i fakt, że była przy jego śmierci. Czy – „pyta nas książka” – są prawdy, których wypowiedzieć nie możemy, nie musimy, nie powinniśmy? Czy możemy i kiedy możemy kłamać, aby chronić innych, czy dobrze jest, że okłamujemy siebie tak długo aż uwierzymy, wmówimy to sobie?

Książka bardzo wartościowa, wiele problemów i dylematów, okruchy wojny i cierpienia, niepewność ludzi. Mądra i dobra książka.

Regina Podpora

 

 

CZERWIEC

 

28.06. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim

Omawiana książka: Sarah Blake - „Niedoręczony list”

Historia listu z wojną w tle, wojną opowiedzianą z perspektywy kobiet, trzech młodych Amerykanek. Jest rok 1940, amerykańska dziennikarka radiowa Frankie Bard nadaje bezpośrednie relacje z bombardowanego przez Niemców Londynu do słuchaczy w Stanach Zjednoczonych. Wyrusza też w podróż po ogarniętej wojną Europie, aby przekazywać do Ameryki wiadomości o tragicznych losach europejskich Żydów, choć jej rodacy zdają się tego głosu nie słyszeć. Druga bohaterka książki – Iris – kierowniczka poczty w małym nadmorskim miasteczku Franklin w Massachusetts, czuwająca z urzędniczą dokładnością nad powierzanymi jej przesyłkami, oraz Emma – młoda żona lekarza, który pojechał walczyć do Europy, a ona każdego dnia czeka na wiadomości od niego. Czy tytułowy list dotarł do adresatki? Jaka była jego historia? Aby się tego dowiedzieć trzeba przeczytać książkę Sary Blake – „Niedoręczony list”. Może nie jest to arcydzieło, ale na wakacyjne lenistwo w sam raz.

 

28.06. DKK GBP w Tułowicach

Omawiana książka: „Dzienniki Kołymskie”- Jacek Hugo- Bader

Tak jak zaplanowali członkowie DKK na poprzednim spotkaniu, kolejne odbyło się w ostatnim tygodniu. Omawiano książkę Jacka Hugo- Badera, pt.: „Dzienniki Kołymskie”. Autor postanawia dotrzeć do miejsca, w którym pozornie nie da się żyć. Ta niezwykłość panujących tam warunków i świadomość, iż życie toczy się mimo wszystko, popycha autora do tego, by przemierzyć 2025 km Traktatu Kołymskiego, zawierać tam przyjaźnie, fotografować to, co cenne, a przede wszystkim poznać mieszkających tam ludzi i zrozumieć ich decyzje i co nimi kieruje, aby mieszkać w tak trudnych warunkach.

„Dzienniki Kołymskie”- to galeria ludzi, o których szara codzienność nie dba lecz oni za wszelką cenę chcą przetrwać i być szczęśliwymi. To zbiory mrocznych opowieści, anegdot, dużo odpowiedzi na nurtujące pisarza odpowiedzi.
Książka bardzo się podobała tym, którzy ją przeczytali, pozostałe osoby zadeklarowały, że chętnie ją przeczytają, bo ich zainteresowała.

Klubowicze zadecydowali, że w lipcu i sierpniu, zrobią sobie wakacje, a następne spotkanie odbędzie się we wrześniu, na którym omówiona zostanie książka M. Nurowskiej pt.: „Drzwi do piekła”. Po zakończonym spotkaniu zostały rozdane klubowiczom ankiety dotyczące spotkań, w których członkowie pozytywnie wyrazili swoje zdanie.

 

 

28.06 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna DKK „Dziewiątka”
Omawiana książka: Eric Faye - Nagasaki

Tematem dyskusji w czasie czerwcowego spotkania DKK, była niezwykła powieść Erica Faye pt. Nagasaki . Fabuła tej książki, oparta została na prawdziwej historii, która wydarzyła się w Japonii w 2008 roku. Bohaterami tego studium samotności uczynił autor: pana Shimurę, meteorologa z Nagasaki, oraz bezdomną kobietę. Starzejący się mężczyzna bez przyjaciół, stroniący od ludzi, przeżywa prawdziwy szok, kiedy któregoś dnia odkrywa, że w jego domu pojawił się intruz. Zastawia pułapkę i dowiaduje się, że przez rok mieszkała w jego domu obca kobieta. Wydarzenie to zmienia ich życie. Autor stawia dużo pytań dotyczących ludzkiej egzystencji, samotności, egoistycznego nastawienia człowieka w stosunku do siebie i innych ludzi. Poruszane w książce zagadnienia, stały się powodem ożywionej dyskusji. Czytelniczkom podobała się konstrukcja powieści oraz oryginalność narracji. Pierwsze 67 stron to opowieść mężczyzny, potem obserwujemy te same wydarzenia oczami kobiety. Poznajemy też fakty z jej życia, przynajmniej te, które zechciała ujawnić w liście do pana Shimury. Podkreślano też, że otwarta forma zakończenia zostawia dużo miejsca wyobraźni czytelników. Można przecież snuć domysły na temat dalszych losów bohaterów powieści.

 

26.06. DKK MBP w Opolu – Filia nr 18

Omawiana książka: „Królowa Pszczół”

Opinie Klubowiczów
Teresa: Królowa Pszczół to bardzo dobra książka przeznaczona z myślą o kobietach.
Bożena: Królowa pszczół to jednak nie tylko mnogość i różnorodność bohaterów, ale przede wszystkim ciekawa fabuła.
Irena: w książce jest ciepło, mądrość…umiejętne stawianie pytań i udzielenie trafnych odpowiedzi, prawda o ludzkim losie, szczypta poczucia humoru.
Mirosław: polecam przeczytanie tej książki na świeżym…powietrzu, otóż sam tytuł „Królowa Pszczół” jest jedną wielką metaforą życia ludzkiego, zarówno naszego jak i bohaterów.

 

22.06. DKK GBP w Strzeleczkch – filia w Mosznej

Omawiana książka: Paulina Wilk „Lalki w ogniu”

Kolejne spotkanie w naszym klubie to rozmowa o Indiach. Zajęliśmy się debiutancką powieścią Pauliny Wilk „Lalki w ogniu”

Paulina Wilk jest dziennikarką prasową, reportażystką, recenzentką i felietonistką. Od 2003 r. do końca 2011 r. pracowała w „Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w przemianach cywilizacyjnych Indii. Publikuję reportaże i eseje o światowych metropoliach, globalnym ubóstwie, sytuacji kobiet, zjawiskach kulturowych w Azji. Jako recenzentka zajmuje się przede wszystkim muzyką soul, r&b i hip-hopem oraz związkiem tych gatunków z historią Afroamerykanów.

„Lalki w ogniu” to debiutancka powieść autorki. To rezultat 8 lat podróżowania dziennikarki do Indii. W książce odnajdujemy mnóstwo informacji o tym kraju. Przedstawiona jest sytuacja kobiet, codzienne rytuały, religia, sposób podróżowania. Paulina Wilk przybliża nam Indie w taki sposób, iż ma się wrażenie, jakby się tam było. Wydawać by się mogło, że Indie to jeden wielki chaos, ale dla mieszkańców wszystko ma sens. Jednak przede wszystkim to kraj wielkich sprzeczności. W Indiach nad głowami głodujących przelatują odrzutowce. Wokół ekskluzywnych apartamentów bezdomni gotują na żywym ogniu. Z jednej strony to kolorowy, magiczny świat Bollywood a z drugiej nędza, głód. Oba te światy istnieją obok siebie, przenikają się.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, iż książka Pauliny Wilk ukazuje Indie raczej w negatywnym świetle. „Lalki w ogniu” to portret społeczeństwa wciąż podzielonego na panów i służących, rządzonego przez skrywane namiętności i tysiącletnie przesądy. Autorka postanowiła odkłamać kolorowy bajkowy obraz z folderów turystycznych. W książce jest mnóstwo rzeczy, które mogą dziwić czy szokować. Tytułowe lalki mają znaczenie symboliczne. Małe dziewczynki i młode kobiety znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. To tajemnica wielu ubogich rodzin. Jednocześnie odnajdujemy tam wiele bardzo ciekawych opisów z życia codziennego, temat podejścia do upływającego czasu, jak organizuję się randki w kraju gdzie miłość przedmałżeńska jest zakazana. Paulina Wilk zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wszyscy uczestnicy spotkania doszli do wniosku ze całość jest godna polecenia.

 

22.06. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: Virginia C. Andrews ,,Kwiaty na poddaszu”, ,,Płatki na wietrze”.

W niecodziennej scenerii spotkały się panie z Dyskusyjnego Klubu Książki z Gogolina. Gościnnie w swoim ogrodzie przyjęła nas jedna z klubowiczek. W otoczeniu zieleni, śpiewu ptaków omawiano trudny temat kazirodztwa oraz wyboru między pieniędzmi, a miłością do dzieci. Motorem do dyskusji były książki Virginii C. Andrews pt.,,Kwiaty na poddaszu” oraz ,,Płatki na wietrze”.

Obie powieści od pierwszych stron wciągają czytelnika w tajemnice rodzinne. Historia czwórki rodzeństwa, które po tragicznej śmierci ojca zostaje zamknięte przez matkę i babcie na poddaszu. Dzieci żyją w ciągłym strachu przed dziadkami, a matka mami jej rychłym uwolnieniem. W odosobnieniu między najstarszym rodzeństwem rodzi się miłość. Wszystkie panie były zbulwersowane zachowaniem matki, która wybrała życie w luksusie poświęcając swoje dzieci. Kazirodczą miłość, jaka zrodziła się między Chrisem, a Cathy tłumaczyły specyficznymi warunkami, w jakich przyszło im żyć.

Pomimo wciągającej fabuły dwie Klubowiczki miały poczucie bardzo naciąganej nieprawdopodobnej historii, aczkolwiek w ich opinii bardzo dobrze się czytało.

Biorąc pod uwagę opinie wszystkich czytelniczek DKK powieści autorki oceniono na 9,2 w skali od 1 do 10 (skala przyjęta przez Klubowiczki).

Omawiając powieści dyskutowano o miłości rodzicielskiej, patologiach, kazirodztwie oraz jaki to ma wpływ na dalsze życie dorosłych później ludzi.

 

 

22.06 DKK GBP w Tranowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: Paweł Prusko „Anioł stróż”; Diane Chamberlain „Szansa na życie”

Spotkanie odbyło się w „Zakątku leśnym”, gościnnie u Państwa Beaty i Rudolfa Malik. Zostały na nim omówione dwie książki. Pierwsza to powieść młodego, ale bardzo dobrze zapowiadającego się autora Pawła Prusko „Anioł stróż”. Książka wywarła na czytelniczkach duże wrażenie. Opisana jest w niej historia nieśmiertelności duszy. Panie dyskutowały na temat spełnienia się w tym co robią i o byciu uczciwym w życiu. Sebastian bohater książki opisany jest na przestrzeni 400 lat jako:
- baron, który jest właścicielem winnic
- chłopiec na wózku inwalidzkim
- muzyk, którego zgubiły „używki”
- biznesmen, który zatracił się w życiu
- i staruszek, który dobrze przeszedł przez swoje życie.

Druga książka, Diane Chamberlain „Szansa na życie”, to powieść znanej już nam i bardzo lubianej autorki. Jest to niezwykła opowieść o mocnym i intrygującym dramacie rodzinnym. Trzymająca do końca w napięciu. Świetnie zarysowane są postacie bohaterów i szybko zmieniająca się akcja sprawiają, że ta powieść na długo zapada w pamięć.

 

 

 

19.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Domek nad morzem” Marii Ulatowskiej

Na spotkaniu została omówiona książka Marii Ulatowskiej „Domek nad morzem”. Jest to opowieść o tym, jak spełniają się marzenia, często według innego scenariusza niż ten zaplanowany przez nas samych. To historia o tym, jak los przejmuje inicjatywę, czasem wystarczy mu tylko pomóc, mocno wierzyć i bardzo chcieć, by wszystko się udało. Klubowiczkom książka bardzo się podobała, polecają jako wakacyjną lekturę.

 

12.06. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Taksim, Opowieści galicyjskie.

Spotkanie rozpoczęła moderator od prezentacji osoby Andrzeja Stasiuka. Dla, której głównym źródłem wiedzy o autorze był program „niedziela z ...” emitowany przez TVP KULTURĘ. W spotkaniu wzięło udział 8 osób, z których każda przeczytała co najmniej 3 książki Andrzeja Stasiuka. Książki dziwne, ale pouczające, zawierające prawdę o ludziach i ich losach. Taksim to nieustająca podróż, poszukiwanie, ucieczka, walka, życie złudzeniami. Opowieści galicyjskie to społeczność Beskidu Niskiego w okresie po likwidacji miejscowego PGR-u. Bohaterów tych książek łączy jedno, próba odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

 

11.06. DKK MiGBP w Krapkowicach – Filia dla Dzieci
Omawiana książka: „Fletchter Moon Prywatny Detektyw „ – Colfer Eoin

Kolejne spotkanie w bibliotece dla dzieci w Krapkowicach odbyło się w ramach DKK z książką: „Fletcher Moon Prywatny Detektyw”. Jest to powieść o dwunastoletnim prywatnym detektywie. Posiada on oznakę i uprawienia do prowadzenia dochodzeń w szkole i prywatnych domach. Dostaje zlecenie od April, której ginie kosmyk włosów gwiazdy pop. W czasie dochodzenia Fletcher pozwala się wciągnąć w sieć intryg. Rozwiązuje najmniejsze zagadki. Nie pozwala od razu przypisać winy gagowi Sharkeyów. Klubowiczki sierdziły, że jest to książka dla dzieci i młodzieży. Dorosły czytelnik powinien ją czytać w obecności młodego czytelnika jak to zaleca autor książki. Klubowiczki opowiadały o sytuacjach, które najbardziej im podobały się w lekturze.

 

 

06.06. DKK GBP w Popielowie
Temat spotkania: Co łączy powieści kryminalne ze sportem, a zwłaszcza piłką nożną?

Omawiana książka: Wszystkie powieści autorstwa Mariusza Czubaja oraz Marka Krajewskiego.

Mariusz Czubaj, autor popularnych powieści kryminalnych, antropolog kultury, zajmujący się również antropologią sportu bardzo ciekawie opowiadał o swoich „poczynaniach kryminalnych”, obserwacjach ludzi i zdarzeń, które pomagają mu w pisaniu powieści. Nawiązał do współpracy i twórczości Pana Marka Krajewskiego, z którym wspólnie napisał kilka książek i który to autor będzie jesienią gościł w naszym DKK.

Z okazji zbliżającego się wielkiego wydarzenia, jakim jest EURO 2012 Pan Mariusz Czubaj odpowiadał, zwłaszcza panom, przybyłym na spotkanie, na pytania związane z piłką nożną i nie tylko.

 

MAJ


31.05. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim

Omawiana książka: Maria Ulatowska - „Sosnowe dziedzictwo”

„Sosnowe dziedzictwo” Marii Ulatowskiej to kolejna z książek, o której rozmawiano w DKK lewińskiej biblioteki. Autorka jest przykładem na to, że przygodę z pisarstwem można zacząć w każdym wieku, niezależnie od swojej profesji, ważna jest pasja, którą chce się zrealizować. Specjalistka od prawa dewizowego na emeryturze znalazła czas, żeby zrealizować swoje marzenia o pisarstwie i mimo wszystko wydać swoją pierwszą książkę.

„Sosnowe dziedzictwo” to literatura z „gatunku” lekka, łatwa i przyjemna. Jest skierowana głównie do pań i większości się podobała. Doskonała lektura na stres, zmartwienia i smutki. Opowiedziana w niej historia, choć wymyślona mogła się wydarzyć naprawdę. Główna bohaterka Anna dziedziczy dworek po przodkach, o których istnieniu nie miała dotąd pojęcia. Tytułowe „dziedzictwo” zmienia jej dotychczasowe życie, a że jest niezwykle sympatyczną osobą z miejsca zjednuje sobie wszystkich dokoła. W powieści nie ma właściwie czarnych charakterów, a nawet jeśli się zdarzą to szybko wracają na dobrą drogę. Trochę nie przystają do dzisiejszego świata, którym rządzi pośpiech, niesolidność, chamstwo, złość.

Taka współczesna bajka dla dorosłych, w której wszystko dobrze się kończy i pewnie nie jeden z nas chętnie zostałby jej bohaterem.

Inne książki tej autorki to „Pensjonat Sosnówka” - kontynuacja losów Anny i jej przyjaciół, „Domek nad morzem” oraz „Przypadki pani Eustaszyny”.

Kolejne spotkanie DKK jak zawsze w ostatni czwartek miesiąca, czyli 28 czerwca 2012 r. Omawiana książka to „Niedoręczony list” – Sarah Blake.

 

30.05 DKK MBP w Opolu – Wpożyczalnia Centralna

Omawiana książka: Krenz K. – Królowa pszczół

Tematem rozmowy w czasie majowego spotkania DKK była powieść K.Krenz - Królowa pszczół.

Książka opowiada o grupie ludzi działających w teatrze amatorskim, którzy postanawiają odbyć tourne po Europie. Każdy z bohaterów powieści przeżywa tę podróż na swój sposób. Poznawanie świata jest ścieżką do poznania siebie samego. Żyjąc w wielkim „ulu”, którym jest nasz świat nie zawsze potrafimy właściwie postępować, dokonywać właściwych wyborów. W książce splatają się losy wielu osób poszukujących recepty na szczęście.

Czytelniczkom książka podobała się umiarkowanie. Jazda autobusem i snucie życiowych refleksji, spowodowało, że książka niebezpiecznie zmierza w kierunku dosyć natarczywego psychologizowania.
Brak w niej prawdziwej akcji. Zakończenie też nie przynosi zaskoczenia, bo autorka ujawniła pointę na początku powieści. Podsumowując książkę można przeczytać, zastanowić się nad nią, lecz wrażenia z lektury zależeć będą w dużej mierze od naszego nastroju.

 

30.05. DKK MiGBP w Krapkowicach – Filia dla Dzieci

Omawiana książka: „Powroty” – Lauren Brooke

W maju Filii dla Dzieci w Krapkowicach odbyło się kolejne spotkanie w ramach DKK. Tematem spotkania była książka Lauren Brooke- „Powroty”. Jest to pierwszy tom z serii: Heartland , książka ta opowiada historię dziewczyny, która po śmierci swej mamy zajmuje się leczeniem psychiki koni. Przedstawione są także problemy, z jakimi na co dzień boryka się główna bohaterka. Każdej z klubowiczek przeczytana książka „wycisnęła łezkę”. Klubowiczki czytały także ulubione fragmenty z książki. Uczestniczki klubu stwierdziły, że jest to książka dla dzieci i dorosłych czytelników.

 

 

30.05 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej. Spotkanie z Izabelą Sową.

Temat spotkania: Omówienie książek „Seria owocowa”: Smak świeżych malin”, „Cierpkość wiśni”, „Herbatniki z jagodami”, „Zielone jabłuszko”, „Świat szeroko zamknięty”
30.05.2012 r. o godz.17.00 w placówce w Raszowej w ramach DKK odbyło się spotkanie autorskie z popularną pisarką Izabelą Sową.

Dwugodzinne spotkanie upłynęło bardzo szybko, gdyż między autorką a czytelniczkami nawiązała się nić porozumienia. Podczas tej krótkiej chwili, wszyscy stali się przyjaciółmi. Uczestnicy poznali warsztat pisarski pani Izabeli, która w niesamowicie interesujący sposób opowiedziała o swoim życiu a także udowodniła, iż jest jak wszystkie inne kobiety-wrażliwa, nieśmiała, ale przy bliższym poznaniu otwarta i pełna radości.

 

 

30.05. DKK GBP w Tułowicach

Omawiana książka: „Marzenia i tajemnice”- Danuta Wałęsa

Zgodnie z wcześniej ustalonym terminem, w środę 30.05, członkowie klubu DKK z Gminnej Biblioteki Publicznej w Tułowicach spotkali się w czytelni, aby omówić książkę Danuty Wałęsy pt. „Marzenia i tajemnice”. W spotkaniu wzięło udział 6 pań i jeden mężczyzna.

Książka opowiada o codziennym życiu, pełna mądrych i przemyślanych wypowiedzi, popartych dużym doświadczeniem, zdobytym ciężką pracą. Narracja dobra, napisana prostym językiem.
Ta książka to dobre źródło wiedzy o czasach „Solidarności” w Polsce, Danuta Wałęsa opowiadając Piotrowi Adamowiczowi (dziennikarzowi), zdradza swoje sekrety oraz marzenia, przez co powstaje jej autobiografia.
Ogólnie książka się podobała, ponieważ została napisana rzetelnie i szczegółowo. Dużo z niej można się dowiedzieć o samej Danucie Wałęsie i jej rodzinie.

Spotkanie minęło w miłej atmosferze przy serniku i kawie. Następnie spotkanie zaplanowano na koniec czerwca, a omawiana będzie książka „Dzienniki kołymskie”- Jacka Hugo- Badera.

 

30.05. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Mosznej. Spotkanie z Izabelą Sową

30 maja uznana pisarka młodego pokolenia, Izabela Sowa, gościła w bibliotece na zamku w Mosznej. Punktualnie o godzinie 10.00 do blisko 60 czytelników wyszła pisarka.

Została powitana gromkimi brawami a następnie spotkanie poprowadziła pani kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach Bogumiła Becker-Kalicińska. Przywitała z wielkimi honorami Izabelę Sowę i przedstawiła postać autorki.

Izabela Sowa urodziła się w Stalowej Woli. Studiowała w Krakowie, w którym obecnie mieszka. Z wykształcenia jest psychologiem i znawcą reklamy społecznej. Rozgłos przyniosła jej tzw. „seria owocowa” . Do niej należy „Smak świeżych malin”, „Cierpkość wiśni”, „ Herbatniki z jagodami”.

Spotkanie okazało się niezwykle sympatyczną rozmową pomiędzy autorką a czytelnikami. Pisarka opowiadała o sobie, o swoim życiu i planach. Przyznała, iż może żyć bez pisania, ale nie bez czytania.
Dała się poznać, jako propagatorka ekologii, a szczególnie jako miłośniczka zwierząt. Bardzo ciepło, a zarazem zdecydowanie przekonywała czytelników o tym, że warto pamiętać i przyczynić się do lepszego życia zwierząt.

Krakowska pisarka w latach 2002-2009 wydała dziesięć książek, które oprócz tego, że są barwnie napisane, to mają w sobie wiele ciepła, ironii, oraz humoru z nutkami satyry.

Książka, nad którą obecnie pracuje, ma roboczy tytuł „Azyl”. Będzie to azyl dla zwierząt, dla ludzi, na różnych poziomach odczytania. Autorka, w ubiegłym roku przebywała w Chorwacji, gdzie była wolontariuszem w schronisku dla 300 psów. Znana jest przecież z tego, że od lat popiera wszelkie ruchy obrony zwierząt.

Czytelnicy w różnym wieku, uczestniczący w tym spotkaniu, chętnie zadawali pytania. Pytano głównie o proces pisania, jak i wydawania książek. Nie zabrakło pytań o ulubionych twórców i książki. Młoda czytelniczka zapytała, czy ma zamiar napisać książkę od początku do końca zabawną. Autorka odpowiedziała z uśmiechem, że stara się bardzo, aby było zabawnie i wesoło, ale życie daje tyle przykładów cierpień, bólu, że nutka smutku, żalu, a czasami śmierci musi się pojawić. Bo pani Izabela pisze o życiu, a główną inspiracją są otaczający ją ludzie.

To spotkanie przywróciło wiarę w człowieka. Jest otwarta na ludzi i ogromnym przyjacielem zwierząt, a zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących wsparcia- mówili zgodnie po spotkaniu czytelnicy. Aby sprawić przyjemność gościom i autorce wszyscy zostali poczęstowani owocowymi herbatnikami.

 

 

29.05 DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni. Spotkanie autorskie z Izabelą Sową

Niecodziennym gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie Filii w Malni była Izabela Sowa, autorka poczytnych książek dla młodzieży i dorosłych (m.in. "Smak świeżych malin", "Herbatniki z jagodami", ”Świat szeroko zamknięty”, "Agrafka").

Wśród przybyłych gości byli członkowie DKK z Malni, Gogolina i Kamienia Śląskiego, oraz czytelnicy, zainteresowani nie tylko twórczością, ale także osobą autorki. Sympatykami książek Izabeli Sowy okazała się młodzież, dorośli, a nawet osoby w wieku emerytalnym. To wszystko za sprawą różnorodnej tematyki podejmowanej przez pisarkę. Jej powieści, pełne humoru, ze szczyptą ironii, są osadzone zazwyczaj w realiach współczesnych. Poruszają problemy wieku dorastania i kolejnych etapów dorosłego już życia. Bohaterowie książek Izabeli Sowy, uważnej obserwatorki polskiej codzienności, zmagają się ze znanymi nam wszystkim problemami i słabościami. Autorka z pobłażliwym uśmiechem kwituje ludzkie wady. Bawi czytelnika, ale także skłania go do refleksji.

Pisarka będąca osobą niezwykle ciepłą i otwartą chętnie opowiadała o sobie, początkach swojej kariery literackiej, o prawach rządzących rynkiem wydawniczym oraz o planach na przyszłość. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, a nasz gość chętnie odpowiadał na liczne pytania czytelników. Dzięki barwnej osobowości pisarki i aktywności czytelników, wyrażonej w licznych pytaniach o źródła inspiracji i warsztat pisarski autorki, spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Na zakończenie autorka podpisywała książki swojego autorstwa oraz dokonała wpisu do pamiątkowej kroniki.

 

 

29.05 DKK GBP w Gogolinie - 5 lat DKK

Omawiana książka: Blagierka, Ścianka działowa Izabeli Sowy

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Malni- Filii Publicznej Biblioteki w Gogolinie odbyło się autorskie spotkanie z pisarką Izabelą Sową. Klubowiczki oraz zaproszeni goście w miłej kameralnej atmosferze słuchali oraz zadawali pytania zaproszonej autorce. Pani Izabela opowiadała, jak zaczęło się jej pisarstwo, co lubi, jakie ma plany i marzenia.

Historia zatoczyła koło, bowiem działalność gogolińskiego klubu rozpoczęła się od pierwszego autorskiego spotkania z Izabelą Sową. Od tego czasu regularnie klubowiczki spotykają się by rozmawiać o literaturze i problemach poruszanych w omawianych książkach.

Miłą niespodzianką był tort przygotowany przez moderatorkę klubu. W uroczystym nastroju podziękowano pisarce za spotkanie, życząc dalszych sukcesów.

 

29.05. DKK GBP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu

Omawiana książka: „Zamieniona” – Amanda Hocking

Z relacji moderatora: Na dzisiejszym spotkaniu omówiliśmy przeczytaną książkę „Zamieniona”. Świetna lektura dla młodzieży, bardzo się podobała. Autorka przedstawiła niesamowity świat, w którym wszystko jest możliwe. Główna bohaterka Wendy jest nastolatką o niezwykłej urodzie, czuje, że jest inna od wszystkich. Wychowuje ją ciocia Maggi i brat Matt. Wendy ma dar wpływania na umysły ludzi, potrafi ich zmusić do wykonania tego, co ona chce. Ciągle pakuje się w kłopoty, nie ma przyjaciół, nie może zagrzać miejsca w żadnej szkole. Po kolejnej przeprowadzce myśli, że będzie inaczej. W nowej szkole poznaje Finna, przystojnego chłopaka, który mówi jej o świecie, w którym się odnajdzie. Chłopak jest ze świata trylli, przybył po to, żeby dostarczyć ją do prawdziwego domu w Forening. Wendy poznaje świat trylli. Książka interesująca , wciąga i bawi, czyta się ją bardzo szybko, napisana bardzo lekkim i przyjemnym językiem. Wszyscy jesteśmy ciekawi, co dalej przydarzy się Wendy w następnej części.

 

29.05. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim

Omawiana książka: ,,Dziewczynka która widziała zbyt wiele”

Czytelniczki stwierdziły, że nie jest to łatwa lektura, ze względu na mieszanie się przestrzeni czasowych i sposobu narracji, ale jest to książka wartościowa. Porusza bardzo trudny, a zarazem ważny temat -przemocy w rodzinie. Rodzeństwo, Ania i Aron w swoim krótkim życiu przeszło wiele więcej niż przeciętny człowiek.

Osieroceni przez ojca i pozostawieni na pastwę losu przez matkę, muszą sami odnaleźć się w świecie dorosłych. Ciotka, która ma im zapewnić przytulne i bezpieczne mieszkanie gotuje im strach i upokorzenie. Dzieci próbują zmierzyć się z tragicznymi sytuacjami zgotowanymi przez najbliższych. Ponoć czas leczy rany, ale okropne wspomnienia pozostaną na zawsze. Książka ta angażuje czytelnika emocjonalnie i pobudza wyobraźnię, co sprawia że nie można się od niej oderwać. Pokazuje bolesne sytuacje i uświadamia nam jak poważnym problemem jest przemoc fizyczna i psychiczna nad młodzieżą i dziećmi.

 

28.05. DKK BP w Zębowicach – spotkanie autorskie z Heleną Buchner

28 maja 2012 r. pani Helena Buchner, pisarka silnie związana ze Śląskiem, odwiedziła Dyskusyjny Klub Książki w Bibliotece Publicznej w Zębowicach. Pani Buchner spotkała się z czytelnikami z Zębowic po raz drugi. W 2008 r. była gościem II Literackiej Biesiady Śląskiej, organizowany w ramach Historii Lokalnej. Wówczas była autorką „Hanyski’ i „Dzieci Hanyski”. Od tamtego spotkania napisała jeszcze dwie książki „Dziewczyny z Koziej Górki” i „Opowiastki znad Brynicy”.

W czasie spotkania opowiadała o swojej twórczości, doświadczeniach i życiu prywatnym.

W swoich książkach opisuje losy Ślązaków. Historie zamieszczone w powieściach w większości składają się z opowieści zasłyszanych od starszych ludzi, którzy przeżyli trudne powojenne czasy.

Czytelnicy, którzy bardzo licznie przybyli na spotkanie z zainteresowaniem słuchali opowieści pani Heleny i fragmentów czytanych książek. Potem był czas na dyskusję. Dyskutanci zadawali pytania dotyczące nie tylko książek, ale poruszano też tematy, takie jak; Tragedia Górnośląska, poczucie tożsamości narodowej, „śląskości”, języka regionalnego.

 

 

 

24.05 DKK GBP w Tarnowie Opolskim filia w Przyworach

Dzień Matki w DKK

Dzień Matki zorganizowany został dla członkiń DKK, zaproszonych gości , dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami.
Występy zaczęła Zuzanna Paciorek grą na skrzypcach melodią „ Była cicha”, następnie dzieci przedstawiły inscenizację, wiersze, piosenkę oraz teatrzyk „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” według Braci Grimm.
Występy bardzo się podobały, o czym świadczyły gromkie brawa.

Po występach, przy poczęstunku, Panie z DKK omówiły jeszcze książki Hanny Kowalewskiej „Zaworcie” i „Przelot bocianów”.

 

 

 

24.05. DKK MiGBP w Grodkowie

Omawiana książka: Henning Mankell „Zapora”

Pewnej jesiennej nocy dwie nastolatki napadają na taksówkarza, który umiera w wyniku doznanych obrażeń. Sprawczynie po zatrzymaniu przyznają się do winy, ale nie wykazują cienia skruchy. Twierdzą, że potrzebowały pieniędzy i nie znały ofiary. W tym samym czasie koło bankomatu w innej części miasta znaleziono zwłoki mężczyzny z raną na głowie. Zmarły był niezależnym konsultantem, specjalistą od systemów komputerowych. Na pozór nic nie łączy obu zdarzeń, ale Kurt Wallander podejrzewa, że istnieje między nimi jakiś związek. Jak się wkrótce okaże, intuicja i tym razem go nie zawiodła. Kluczem do rozwiązania kryminalnej zagadki będzie zawartość twardego dysku w komputerze denata, chroniona systemem zabezpieczeń. Jak komisarz, człowiek starej daty, nienawykły do technicznych nowinek, poradzi sobie z firewallem - tytułową zaporą?
To już ostatnia część cyklu Henninga Mankella o komisarzu Wallanderze. Tak jak i w poprzednich powieściach oprócz intrygi kryminalnej i dochodzenia krok po kroku do prawdy, czytelnik otrzymuje wnikliwy portret psychologiczny głównego bohatera, a także garść refleksji na temat kierunku w jakim zmierza Szwecja i cały świat. Tym razem głównym motywem są zagrożenia, jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci komputerowych, zarówno w skali globalnej, jak jednostkowej.

"Zapora" podobała się Klubowiczkom, chociaż niektóre z Pań uważały, że autor jest za drastyczny w swych opisach. Jednak wierne fanki Mankella i jego twórczości były książką zachwycone i żałowały, że nie będą towarzyszyć komisarzowi Wallanderowi w kolejnych śledztwach.

 

23.05. DKK MiGBP w Kluczborku

Omawiana książka: Duenas Maria „Krawcowa z Madrytu”

W środowe popołudnie spotkali się w czytelni Biblioteki klubowicze DKK, aby podyskutować o książce Marii Duenas „Krawcowa z Madrytu.”

Wybór książki, z listy książek proponowanych, okazał się trafiony, ponieważ powieść pani Duenas, jedyna jak dotychczas, bardzo się podobała. A co się podobało? Wszystko, czyli fabuła, styl, narracja, wartka akcja, umiejętność powiązania postaci historycznych z osobami fikcyjnymi. Jak orzekli klubowicze, przy tej lekturze nie można się nudzić, bo jest tu wszystko to, czego wymaga wybredny czytelnik: miłość, zdrada, intryga, szpiegostwo.

Warto też zwrócić uwagę na samą bohaterkę Sirę, która, doświadczając, smakując życia, stopniowo zatraca młodzieńczą naiwność na świat i z naiwnej, zastraszonej panienki, przeistacza się w kobietą „światową”, silną, niezależną, która potrafi walczyć o siebie i swoich najbliższych. Książka godna polecenia.

 

 

 

22.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle – spotkanie autorskie z Heleną Buchner

Omawiana książka: „Opowiastki znad Brynicy”, „Hanyska”, „Dzieci Hanyski”, „Dziewczyny z Koziej Górki”

Autorka o godzinie 10.00 spotkała się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Nakle. Na spotkaniu tym omówiła swoje opowiadanie dla dzieci „Opowiastki znad Brynicy”. O godzinie 11.00 odbyło się spotkanie z dorosłymi, na które przybyli członkowie DKK, a także inni mieszkańcy Nakła i innych okolicznych miejscowości. Zostały omówione 3 napisane przez autorkę powieści dotyczące problematyki śląskiej. Przybyli czytelnicy brali czynny udział w czasem ostrej dyskusji.

 

 

21.05 DKK MiGBP w Krapkowicach

Omawiana książka: „Buba” Barbary Kosmowskiej

Na drugim spotkaniu klubowiczek była omawiana książka: „Buba” Barbary Kosmowskiej. Jest to książka, która opowiada o codziennym naszym życiu. O tym, że rodzice coraz mniej czasu poświęcają swoim dzieciom, najważniejsze dla nich to pieniądze i kariera. Poruszony w niej został także problem pierwszej miłości. Najwięcej czasu głównej bohaterce poświęca „przebojowy” dziadek. Czytelniczką bardzo podobała się książka i polecają ją innym do przeczytania.

 

21.05. DKK MBP w Opolu – filia nr 18

Omawiana książka: W M. Paul. Young Chata

Panie z Klubu Dyskusyjnego Fili nr 18 bardzo owocnie dyskutowały o książce. Dyskusja była bardzo ożywiona.

To bez wątpienia jedna z bardziej interesujących książek, na jakie miałyśmy przyjemność się natknąć, na przełomie ostatnich miesięcy. Emocje, które nieodzownie towarzyszyły podczas czytania tej powieści niejednokrotnie przyprawiały nas o dreszcz…

To opowieść o człowieku, o jego walce wewnętrznej w obliczu tragedii, a także o jego zawiłych relacjach… z Bogiem. Z relacji klubowiczek:

Anna: To powieść o walce z samym sobą, kiedy człowiek gnieździ się w smutku i melancholii, zamiast po prostu kochać.

Jolanta: książkę zasadniczo czyta się na bezdechu. Powieść pełna wrażliwości i uroku. Momentami smutna i dramatyczna, momentami radosna i ciepła.

Sylwia – „Chata” porusza problem zła i cierpienia na ziemi, to powieść o walce z samym sobą godzenia się z losem i o chęci kochania innych.

Teresa – sadzę, że naprawdę warto przeczytać tę książkę. Dostarcza wielu wzruszeń i refleksji, daje nam wiele do myślenia nad własnym życiem i postępowaniem…

 

18.05. DKK GBP w Świerczowie

Omawiana książka: „Misia rządzi” – Beaty Ostrowickiej

Z relacji moderatora: Na majowym spotkaniu DKK omawialiśmy książkę p. Beaty Ostrowickiej „Misia rządzi”. Bohaterką książki, jest czternastoletnia Misia. Bohaterka tej książki uwielbia manipulować ludźmi. Jej ulubionym zajęciem jest okłamywanie wszystkich, z którymi ma kontakt. Sprawia jej to przyjemność, więc oszukuje bez skrupułów. Kiedy zostaje przyłapana na kłamstwie, winą za swoje zachowanie obarcza otoczenie i rodzinę.

Autorka chce nam zwrócić uwagę na postawy i zachowania obecnej młodzieży, ale również na rolę autorytetów w ich kształtowaniu. Bardzo ciekawa książka. Warta przeczytania i przemyślenia. Klubowiczom dała dużo do myślenia.

 

14.05. DKK GBP w Kamienniku

Omawiana książka: „Odwiedź mnie we śnie” Leny Wilczyńskiej

Lena Wilczyńska w swojej powieści opisuje rzeczywistość polskiej prowincji, pisarka porusza sprawy trudne i bolesne, z którymi musi się zmierzyć czternastoletni chłopiec i jego rodzeństwo.

Panie z DKK stwierdziły, że poruszające dzieje rodziny Maślonków to tragedia wielu rodzin i to nie tylko na polskiej prowincji. Następnie rozwinęła się dyskusja, jak można pomóc takim rodzinom, czy opieka Ośrodka Pomocy Społecznej, szkoły, wystarczy? Panie stwierdziły, że przydałaby się dodatkowo pomoc sąsiadów, szczególnie jeżeli chodzi o dobro dzieci.

 

09.05. DKK w Baborowie

Omawiana książka: Tajemniczy ogród, Koleżaneczki

Z relacji moderatorki: Do końca roku szkolnego jeszcze sporo czasu, ale uczennice ambitne już walczą o dobre stopnie na świadectwie. Ponieważ na lekcjach polskiego klasa omawiała akurat Tajemniczy ogród, rozmowa zaczęła się do tej lektury. Okazało się, że książka nie wzbudziła szczególnego zachwytu, a nawet nie zainteresowała w ogóle. Nudna i taka dziwna. Nie podobało im się i tyle. Następnie Ania opowiedziała o ostatniej przeczytanej przez siebie książce. Były to Koleżaneczki autorstwa Ewy Nowak. Okazało się, że dwie z uczestniczących w spotkaniu koleżanek odnalazły siebie w opowiadanej historii i z uwagą i żywym zainteresowaniem słuchały o perypetiach książkowych bohaterek.

Niesłabnącym zainteresowaniem, po spotkaniu autorskim, cieszą się książki Marcina Pałasza. Być może przy okazji następnego spotkania ktoś nam opowie coś w tym temacie. :)

 

08.05. DKK OBP w Oleśnie

Omawiana książka: Ostatni sprawiedliwy, Seryjny narzeczony

Tematem majowego spotkania były dwie książki Ireny Matuszkiewicz, autorki kojarzonej przede wszystkim z lekką literaturą kobiecą. Powieści Ostatni sprawiedliwy i Seryjny narzeczony podzieliły uczestniczki spotkania, na zachwycone tematem, akcją sposobem pisania i na znudzone, zniechęcone, zawiedzione (bo nie odpowiadał im wątek sensacyjny). Padały słowa, że to „czytadła”, książki o niczym, literatura dla pokrzepienia serc dojrzałych kobiet, ale też, że to opowieści o naszej mentalności, narodowych przywarach, z wartką akcją, humorem i ironią.

 

07.05. DKK MiGBP w Krapkowicach

7 maja w Filii dla dzieci w Krapkowicach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach DKK. Dzieci zostały zapoznane z historią powstania klubów, jaki jest ich cel, do kogo są adresowane, jakie logo posiadają. Czytelniczki zapoznały się także z tytułami książek otrzymanych przez bibliotekę w ramach DKK i ich sponsorem. Na zakończenie spotkania klubowiczki korzystając z komputerów zobaczyły, gdzie działają DKK w województwie opolskim.

 

 

06.05. DKK w Brzegu – „Dwójka”

Omawiana książka: Jacek Hugo-Bader: „Biała gorączka”

Z relacji moderatora: Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Dwójka” odbyło się 6 maja 2012 roku w naszym stałym już miejscu spotkań, czyli lokalu „Herbaciarnia”. Tematem dyskusji była książka Jacka Hugo-Badera „Biała gorączka”. Nie wszyscy klubowicze mogli być na marcowym spotkaniu z autorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu. Ci, którym się udało, byli pod wrażeniem osobowości reportera, jego bezpośredniości i talentu gawędziarskiego. „Biała gorączka” jest zbiorem reportaży z Rosji i republik poradzieckich oraz rozmów z ich mieszkańcami. Czytelnicy zwrócili uwagę na otwartość i niezwykłą empatię reportera w stosunku do swoich rozmówców. Najważniejszy jest dla niego człowiek i jego historia. Język, styl, szczerość i dawka szaleństwa sprawiają, że lektura tej książki jest wciągająca i na długo zostaje w pamięci. Pokazuje nam też, jak mało wiemy o swoich sąsiadach.

 

KWIECIEŃ


30.04. DKK MBP w Brzegu „Seniorka”
Omawiana książka: M. Szwaja: „Matka wszystkich lalek”
Tematem spotkania Klubu DKK „Seniorka” w Brzegu była powieść Moniki Szwai „Matka wszystkich lalek”. Spotkanie odbyło się w prywatnym ogrodzie, w piękny słoneczny dzień, pośród kwitnących czereśni i wiśni. Na spotkanie przybyły 4 osoby. Klubowicze byli poruszeni treścią książki. Wywiązała się gorąca dyskusja. W nawiązaniu do fabuły, a szczególnie do bohaterki Elżuni jedna z uczestniczek spotkania opowiedziała nam swoją historię z dzieciństwa. Wiele wydarzeń w rodzinie pani Marii owianych było tajemnicą…
W powieści pani Maria odnalazła siebie w osobie Elżuni. Ona także, tak jak bohaterka książki, jako mała dziewczynka nie rozstawała się z lalką, która dostała od swojej zmarłej mamy. W życiu pani Marii też ktoś mocno „namieszał” podobnie, jak korrigany – bretońskie duszki. Spotkanie było wspaniałe. Świetnie dobrana powieść, godna polecenia, uczy, jak ważne są więzi rodzinne, mimo że zostały kiedyś zerwane. Często prawda jest trudniejsza od kłamstw. Książka Moniki Szwai uczy też, że nie należy żyć tylko wspomnieniami; trzeba cieszyć się z tego, co zostało nam podarowane na przyszłość. Spotkanie klubowe zakończyło się w pogodnym i sympatycznym nastroju, a uczestnicy pozostali w nadziei, że następne będzie równie ciekawe i udane.

 

30.04. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: W Kanałach Lwowa
Opinie Klubowiczek o książce:
Ta książka jest niesamowita jeśli tak można określić okrutną historiię, jaką udało się przeżyć garstce ludzi – nie wiarygodna i bardzo chwyta za serce.
Ta prosta opowieść porusza nasze sumienia, ostrzega pokazuje jak łatwo można przekroczyć granice zła.

Panie z klubu DKK polecają wszystkim czytelnikom tą książkę.

 

27.04 DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: Kapliczki i krzyże przydrożne gminy Popielów
Pierwsze spotkanie rozpoczęło się omówieniem spraw organizacyjnych Klubu. Klubowiczkom przedstawiono zasady funkcjonowania DKK, zalety i korzyści dla klubowiczów i Biblioteki.
Zebrane osoby podzieliły się opiniami na temat ostatnio przeczytanych przez nie książek.
W drugiej części spotkania rozpoczęła się dyskusja na temat wydanej przez Bibliotekę w Popielowie publikacji „Kapliczki i krzyże przydrożne gminy Popielów”. Klubowiczki wyraziły swoją opinię na temat publikacji i wniosły swoje spostrzeżenia i uwagi.
Wszyscy uczestnicy wypożyczyli zaproponowane lektury.

 

26.04 DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: M. Fox, Zuzanna nie istnieje
W maju nasza Biblioteka będzie gościć autorkę wielu powieści dla młodzieży i dorosłych – Martę Fox. Dlatego dyskutowałyśmy na temat jednej z jej najnowszych powieści, „Zuzanna nie istnieje”. Książka stała się pretekstem do rozmowy na temat współczesnego społeczeństwa, szybkiego seksu, znajomości zawieranych przez Internet, płytkości i bylejakości we wzajemnych kontaktach. Doszłyśmy do wniosku, że wyciszenie się i spojrzenie na świat wokół nas z dystansu, może dać nam siłę do cieszenia się każdą chwilą. Powieści M. Fox poruszają tematy ważne i bliskie współczesnemu czytelnikowi, zarówno temu młodemu, jak i dorosłemu. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z pisarką.

 

26.04. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: Maria Ulatowska: ,,Sosnowe dziedzictwo”, ,,Pensjonat Sosnówka”.
26 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii Bibliotecznej w Kamieniu Śl. Moderatorem spotkania była bibliotekarka pani Klara Pollok, a tematem dyskusji zwycięstwo dobra nad złem.
Panie przybyłe na spotkanie były zachwycone powieścią. Jednogłośnie stwierdziły, że „przyjemnie się czytało”. Napisane w formie sielankowej - gdzie zawsze zwycięża dobro nad złem. Każda z pań chciałaby być na miejscu bohaterki i przeżyć tak szczęśliwe chwile w gronie rodziny, przyjaciół i ludzi dobrej woli.
Powieści pisarki to pełna pogody ducha i życzliwości historia, o tym że dobro zwycięża, a los pomaga bohaterom w byciu szczęśliwym. Poszukiwanie miłości i szczęścia jest niezależne od wieku i czasów w jakich żyjemy. Pensjonat Sosnówka jest miejscem, w którym czas płynie wolniej, sosny szumią jak zwykle, a błyszcząca tafla jeziora lśni nieustannie w słońcu, dając mieszkańcom spokój, radość, równowagę.
Kwietniowe spotkanie DKK z Kamienia było okazją to uczczenia ustanowionego przez UNESCO 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i prawa autorskiego.

 

25.04. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Motyl – Lisy Genovy
Tematem rozmowy w czasie kwietniowego spotkania DKK była niezwykła powieść L. Genovy – „Motyl”. W spotkaniu uczestniczyło 10 Klubowiczek. Książka wzbudziła wiele emocji. Niektóre panie twierdziły wręcz, że w czasie czytania odczuwały lęk, a książka ta stała się dla nich rodzajem terapii. Choroba Alzheimera to temat niezwykle rzadko poruszany w literaturze beletrystycznej. Merytoryczną wartość powieści zapewniło nam zawodowe doświadczenie autorki. Bohaterką uczyniła pięćdziesięcioletnią kobietę, naukowca z chorobą Alzheimera „o wczesnym początku”, aby mogła nam ona opowiedzieć o swoich odczuciach, emocjach, lękach, wyobcowaniu i samotności. Historia Alice i jej rodziny napisana została z wielkim talentem bez epatowania czytelnika łzawymi sentymentalnymi scenami. Test Motyla wymyślony przez bohaterkę - to rodzaj obrony i wzruszająca próba utrzymania kontroli nad własnym życiem. Klubowiczki podkreślały, że książkę czyta się bardzo dobrze, a każdy czytelnik będzie nią poruszony. Podobała się także otwarta forma zakończenia powieści. Bo dopowiedzeń naprawdę tej książce nie potrzeba. „Motyl” to powieść bardzo prawdziwa, dobrze napisana, łatwa w odbiorze, a jednak budząca w nas uczucie trwogi, bo przecież nie wiemy czy i nasz zegar nie zaczął odmierzać początku naszego końca.

 

25.04. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: ,,Kobieta w lustrze”- Eric-Emmanuel Schmitt

Spotkanie DKK z Gogolina odbyło się w czytelni GBP. Tradycyjnie otworzyła je moderator klubu Ewa Bury, powitała Klubowiczki otwierając dyskusję: Życie to coś więcej….
Eric-Emmanuel Schmitt zabrał panie w niezwykłą podróż w czasie przedstawiając losy trzech kobiet. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka zafascynowana psychoanalizą.
Na pozór dzieli je wszystko. Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne dla każdej z nich. W powieści autor zgłębił najskrytsze myśli i pragnienia bohaterek. Postawił przed lustrem duszy. Pokazał że życie to coś więcej niż kariera, pieniądze, macierzyństwo, religia. Trzy różne historie, umiejscowione w różnym czasie. Jednakże w każdej z nich bohaterka wie, że musi coś zmienić, ale nie może liczyć na akceptację otoczenia, które narzuca role matek, żon.
Omawiana książka była przyczynkiem do dyskusji Klubowiczek, co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu. Często odgrywamy role narzucone przez innych, ograniczmy się konwenansami i podobnie jak bohaterki książki Schmitta nie możemy liczyć na akceptację najbliższych chcąc odmienić życie. Wszystkie Klubowiczki zgodnie stwierdziły, iż należy walczyć o szczęście nawet wbrew opinii otoczenia, bo życie jest tylko raz nam dane i od nas zależy jak je przeżyjemy. W lustrze może przejrzeć się każda z nas…

 

23.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: … „Sosnowe dziedzictwo” Ulatowska Maria
Książka ta, to ciepła opowieść o kobiecie, która zostaje niespodziewanie właścicielką pięknego, przedwojennego dworku po rodzicach. To odkrycie przewraca do góry nogami jej dotychczasowe życie. „Sosnowe dziedzictwo” to pełna pogody ducha i życzliwości historia o tym, jak los czasami pomaga nam być szczęśliwymi, nawet gdy tego nie oczekujemy. Nie jedna z czytelniczek, czytając tą książkę, chciałaby mieć takie szczęście jak główna bohaterka. Uczestnicy spotkania chętnie poznają dalsze losy bohaterki pensjonatu „Sosnówka”. Mimo przeciwności losu, główną postać spotkało powodzenie w życiu.

 

18.04. DKK BP w Głuchołazach
Lubiane i chętnie czytane książki Ryszarda Kapuścińskiego.
Klubowicze zaprezentowali przygotowane materiały dotyczące życia i twórczości Ryszarda Kapuścińskiego (wycinki prasowe, książki i wiadomości z internetu )
Zaprezentowano również informacje na temat książki, do której Ryszard Kapuściński przygotowywał się od lat, ale nie zdążył jej napisać, mianowicie książki o rodzinnym Pińsku.
Klubowicze omawiali książki „Imperium”, „Chrystus z karabinem na ramieniu”, „Cesarz”, „Dałem głos ubogim.”


17.04 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: „Katarzyny Michalak ”Rok w poziomce”, „Powrót do poziomki”, Izabeli Pietrzyk „Babskie gadanie”.
Po omówieniu twórczości Katarzyny Michalak, Panie zaczęły dyskusję na tematy:
-czy doceniamy nasze szczęście,
- czy je w ogóle zauważamy,
- co daje nam szczera przyjaźń
- czy wspólnie wspieramysię w chwilach szczęścia i smutku.
Książki Katarzyny Michalak i Izabeli Pietrzyk Klubowiczki polecają, ponieważ są pełne pozytywnych emocji, dobrego humoru, skłaniają także do wielu przemyśleń.

 

17.04 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Ono”, „Poczwarka” ”Samotność Bogów” oraz „Tam gdzie spadają anioły” Doroty Terakowskiej
Na spotkaniu została omówiona twórczość Doroty Terakowskiej. Autorka pisze książki czytane zarówno przez młodzież, jak i dorosłych. Z pośród wielu jej powieści omówione zostały cztery: „Poczwarka”, „Ono”, „Samotność Bogów” oraz „Tam gdzie spadają anioły”.

 

MARZEC

28.03 DKK GBP w Gogolinie

Omawiana książka: ,,Buty szczęścia”, ,,Rak duszy”, ,,My rodzice dorosłych dzieci”, „W zgodzie ze sobą” i inne.
Tematem poruszonym na spotkaniu było mądre wychowanie, które prowadzi do szczęścia jednostki w oparciu o książki Ewy Woydyłło. Pisarka, psycholog otrzymała wiele odznaczeń za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień. Ewa Woydyłło-Osiatyńska jest doktorem psychologii, od lat zajmuje się leczeniem uzależnień jako psychoterapeutka w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Jej dziełem jest rozpowszechnienie w Polsce leczenia według tzw. modelu Minnesota, opartego na filozofii Anonimowych Alkoholików.

Klubowiczki dyskutowały jak wychowywać dzieci, aby w przyszłości nie musiały borykać się z problemami, które nie muszą wystąpić, a także uzależnieniami niszczącymi człowieka. Każda miała własne doświadczenia w tym zakresie oraz wiedzę zaczerpniętą z książek pisarki. Jak wspólnie wszystkie uznały nie ma recepty na szczęście, lecz zawsze można sobie i bliskim pomóc, aby być zadowolonym z życia.
Książki pisarki mówią o rzeczach ważnych dla człowieka, pułapkach czyhających, niezagojonych ranach, niskiej samoocenie, zagubieniu, ale także o harmonii, akceptacji siebie, korzystaniu z pomocy psychologa, zaakceptowaniu samodzielności dzieci, mądrej miłości itd. Autorka podpowiada, jak unikać błędów oraz jak z nich wychodzić. Klubowiczki podkreśliły, że ważne w omawianych książkach jest łatwo przyswajalny język. Pomimo ważnych tematów czyta się je lekko.

 

28.03. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna

Temat spotkania: Powieści Hanny Cygler
Uczestniczki dzieliły się wrażeniami z lektur, które otrzymały do przeczytania na wcześniejszym spotkaniu. Były to książki polskiej pisarki i tłumaczki Hanny Cygler. Wymieniano się poglądami na temat przeczytanych tytułów. Jednej z Klubowiczek szczególnie podobała się powieść „3 razy R”, opisująca historię trzech samotnych kobiet, pełnych energii, umiejących doskonale radzić sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Książka porusza problem przyjaźni między ludźmi, ale nie czyni tego w sposób banalny. Odmienne zdanie wyraziła czytelniczka na temat powieści „Dobre geny”. Książka ta nie wzbudziła w niej entuzjazmu. Zarzucała jej pewną sztampowość i brak oryginalności. Na kolejnym spotkaniu będzie omawiana książkę Lisy Genovy pt. Motyl.


27.03. DKK MiGBP w Krapkowicach – spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem
Na spotkanie zostały zaproszone dzieci z klas piątych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Krapkowicach. Spotkanie odbywało się w bardzo miłej atmosferze. Uczestnicy spotkania byli zaskoczeni, że pisarz to młoda osoba ubrana na sportowo, a nie starszy pan w garniturze. W czasie spotkania dzieci zadawały bardzo dużo różnych pytań, na które pan Marcin szczegółowo odpowiadał. Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów przez pisarza. Dzieci wychodzące ze spotkania były bardzo zadowolone, że mogły w nim brać udział i pytały o kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszystkie książki Marcina Pałasza, które były w bibliotece zostały w tym dniu wypożyczone, a dzieci jeszcze przez parę dni przychodziły do biblioteki, aby opowiedzieć swoje wrażenia o spotkaniu autorskim.

 

26.03 DKK MBP w Opolu – Filia nr 18

Omawiana książka: Marzenia i Tajemnice Danuty Wałęsy
Czytelniczki były zachwycone książką.

Z relacji Klubowiczek: Czytałam książkę z wypiekami na twarzy, znalazłam w niej normalne, codzienne życie kobiety, żony działacza, a przede wszystkim matki wielodzietnej rodziny, dla której rodzina jest najważniejszą wartością.
Książka, która nie pozwala odłożyć się na później.

„Marzenia i tajemnice” to bardzo piękna autobiografia, czytelniczki polecają i zachęcają każdego czytelnika do przeczytania.

 

23.03 DKK BP w Głuchołazach - Jubileusz 5-lecia DKK w Głuchołazach
Klubowicze DKK w Głuchołazach uczcili 5 lat swojego klubu występem Adama Tomaszewskiego, który wykonał ballady znanych europejskich bardów.

Przedstawiona została również prezentacji multimedialna przygotowana z wcześniej wykonanych zdjęć na spotkaniach klubowych.
Prezentacja: 5 lat DKK w Głuchołazach

 

19.03 DKK OBP w Oleśnie – spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem
19 marca w Oleskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z autorem w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki. Tym razem w bibliotece gościł Jacek Hugo-Bader, dziennikarz i reportażysta. Autor zbiorów reportaży z podróży po Rosji - „W rajskiej dolinie wśród zielska”, „Biała gorączka”, „Dzienniki kołymskie”. Ponad pięćdziesiecioosobowa grupa uczestników spotkania wysłuchała opowieści o pracy dziennikarza w terenie, nadzwyczaj trudnym i specyficznym, jakim jest Rosja od Moskwy po Władywostok. J. Hugo-Bader z dużym zaangażowaniem mówił też o wzajemnych relacjach z bohaterami swoich reportaży, o oswajaniu trudnych rozmówców, których współczesny świat wyrzucił gdzieś na nawias życia i egzystencji. Na zakończenie spotkania dziennikarz zdradził swoje najbliższe plany – pracuje nad nową książką.
Długa kolejka po autograf autora świadczyła o tym, jak ważne było to spotkanie.

 

12.03. DKK MBP w Brzegu „Jedynka”
Omawiana książka: Książki Alice Sebold
Tematem kolejnego spotkania Klubu DKK „Jedynka” były powieści Alice Sebold „Szczęściara” oraz „Nostalgia anioła”. „Szczęściara” jest powieścią autobiograficzną. Autorka i zarazem bohaterka książki stała się ofiarą gwałtu, który popełniono na niej w wieku 18-tu lat, gdy była studentką. Niezwykle subiektywny i przejmujący opis tego tragicznego wydarzenia, a także drogą, którą przeszła bohaterka powieści, by powrócić do normalności i jej działania zmierzające do ukarania sprawcy wywarły na nas ogromne wrażenie i obudziły w nas uczucie smutku i współodczuwania, ale także podziwu dla jej hartu ducha. Temat gwałtu jest niesłychanie trudnym tematem do rozmowy, szczególnie wtedy, gdy zazwyczaj rozmowom o książkach towarzyszy Klubowiczom radosny nastrój. Tym razem zmierzyłyśmy się z książką o wyjątkowo trudnej problematyce. Inna powieść Alice Sebold pt. „Nostalgia anioła” jest jej debiutem pisarskim i również oparta jest na bolesnych osobistych doświadczeniach. Bardzo emocjonalna i sugestywna w swej wymowie porusza zagadnienie śmierci i cierpienia, ale też przebaczenia i zapomnienia. Pomimo wagi tematu atmosfera spotkania była – jak zwykle – świetna. Klubowicze uwielbiają rozmawiać o książkach, jak się okazuje – nawet o tych trudnych, bo niemal wszystkie w ogromnym stopniu wzbogacają nasze wnętrze i wnoszą w nasze życie coś nowego, bardzo istotnego – choćby świadomość, że życie nie składa się z czarno-białych kart, lecz pokazuje całą gamę różnorodnych odcieni.

 

08.03 DKK BP w Paczkowie
8.03.2011 r. w Bibliotece Publicznej im. Jana Brzechwy w Paczkowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Pani Dyrektor Halina Kruszewska złożyła wszystkim Paniom życzenia z okazji Święta Kobiet i wręczyła każdej z Klubowiczek tulipana.
Zaprezentowano nowości czytelnicze zakupione przez Bibliotekę w ostatnim miesiącu. Przeprowadzono dyskusję na temat książki Kena Folleta pt. „Lot Ćmy” i innych, ciekawych, ostatnio przez Panie czytanych książek.

 

07.03 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia Nakło
Omawiana książka: „Oskar i Pani Róża” oraz „Zapasy z życiem” E.E. Schmitta
Czytelniczki omówiły dwie książki francuskiego pisarza Erica Emmanuela Schmitta „Oskar i pani Róża”. Książka opowiada o chłopcu nieuleczalnie chorym na białaczkę, któremu dochodząca wolontariuszka pomaga pogodzić się z nadchodzącą śmiercią.
Druga z omawianych książek opowiada historię zbuntowanego nastolatka, który żyje na ulicach Tokio. Spotkany przez niego mistrz somo zapoznaje go z tajemnicami sztuk wali zmieniając w ten sposób jego życie i spojrzenie na świat.

 

07.03 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia Przywory
Na spotkaniu została omówiona książka Marty Rogala „Poślubiona korporacji”.
W książce znajduje się ciekawy opis relacji międzyludzkich, w których jest miejsce na szczerość i zaufanie, ale najczęściej gości w nich podejrzliwość obawa, że ktoś chce nas wykorzystać. Wszyscy w tej książce zaprzedali dusze pracy. Praca wciąga jak narkotyk, nie ma czasu na założenie rodziny.
Podczas spotkania został również odczytany list do Pań z DKK ,od naszej zaprzyjaźnionej pisarki Heleny Buchner.

 

 

LUTY

29.02. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Powieści Katarzyny Enerlich
Uczestniczki dzieliły się wrażeniami z lektur, które otrzymały do przeczytania na wcześniejszym spotkaniu. Były to książki Katarzyny Enerlich. Wymieniano się spostrzeżeniami. Jedna z pań szczególnie chwaliła powieść Kwiat Diabelskiej Góry. Zgodnie podkreślano, że książki te, chociaż poruszają niełatwy temat stosunków polsko-niemieckich na Mazurach, nie epatują drastycznymi scenami. Portrety bohaterów przedstawione są bardzo prawdziwie. Dużo też możemy się dowiedzieć o miejscach opisywanych w książkach. Podsumowując, powieści Katarzyny Enerlich podobały się Klubowiczkom. Pod koniec spotkania rozdano książki Hanny Cygler, o których będzie mowa na następnym spotkaniu.

 

23.02 DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: Anna Brahimi pt.: ,,W niewoli algierskiego prawa".
23.02.2012r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii Bibliotecznej w Kamieniu Śl. Moderatorem spotkania była bibliotekarka pani Klara Pollok, a tematem dyskusji ,,Pozycja i rola kobiety w krajach arabskich", na podstawie książki Anny Brahimi pt.: ,,W niewoli algierskiego prawa".
Panie oprócz tej książki przeczytały także inne książki o tej samej tematyce min. jak Arabska żona, Tysiąc wspaniałych słońc. Wszystkie te książki pokazują jak traktowane są kobiety w tych krajach, jakie mają prawa, i jaką pozycję zajmują w rodzinie i społeczeństwie.
Na koniec panie ustaliły, że tematem dyskusji kolejnego spotkania będą książki autorki Marii Ulatowskiej Sosnowe dziedzictwo, Pensjonat Sosnówka, Domek nad morzem.

 

23.02 DKK GBP w Gogolinie – Filia w Malni
Omawiana książka: „ Opowieści żony” Lori Lansens
W czwartek 23. 02. 2012r. po raz pierwszy w tym roku spotkały się panie z DKK przy Filii Bibliotecznej w Malni. Tym razem omawiana była książka Lori Lansens „Opowieści żony”. Książka ukazuje życie 43 letniej Mary, która przez 25 lat życia była żoną mającą kompleksy na punkcie swojej tuszy. W przeddzień srebrnego wesela wszystko się zmienia, mąż znika i Mary jest pozostawiona sama sobie. Zaczyna się jej przemiana – wyrusza śladami męża szukając go, poznaje nowych ludzi, przechodzi prawdziwą metamorfozę. A jej kilogramy? Po prostu zniknęły. Możemy powiedzieć, że zmieniła się z brzyduli w księżniczkę, a co najważniejsze odnalazła samą siebie. Stała się kobietą niezależną i pewną siebie.
Opinie klubowiczek o książce były różne, jedne mówiły, że książka jest realistyczna i ciekawa. Opisane sytuacje mogą się zdarzyć każdej z nas. Inne uważają, że książka jest trudna do czytania, wiele problemów jest przejaskrawionych. Oczywiście wywiązała się dyskusja, każda inaczej rozwiązałaby problemy Mary, a przy okazji także innych kobiet. Można powiedzieć, że ile pań tyle recept na życie.

 

22.02 DKK GBP w Baborowie
Omawiana książka: „Lawenda w chodakach”, „Po co mi chłopak”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Opowieść o Despero”
Drugie lutowe spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubowiczek. Ze spotkania na spotkanie rośnie nam liczba uczestników. Początek spotkania trudny był, bo nikt nie wyrywał się do zabrania głosu. Ale udało się wyciągnąć informację, że książki są fajne. :) Później dyskusja troszkę się rozkręciła. Okazało się, że przedziwnie rozłożyły się opinie na temat Chłopców z Placu Broni. Dziewczęta z klasy V a jednogłośnie uznały, że książka jest fajna i podobała im się najbardziej z dotychczas czytanych lektur, a dziewczęta z kl. V b, stwierdziły, że nudne i nie bardzo im się podoba.:) Uwagi wymieniono spokojnie i bez emocji. Cieplej zrobiło się przy omawianiu Opowieści o Despero – historii o małej, słabej myszce, która w wyniku splotu okoliczności i dramatycznych wydarzeń staje się bohaterem.
W części dalszej spotkania okazało się, że Klubowiczki nasze nie tylko czytają, ale też piszą. Jedna pisze książkę. Tylko dla siebie. I nie chce o niej opowiadać. Ale trochę opowiedziała. :) Jest to książka fantastyczna. W ostatnio napisanym epizodzie spod łóżka bohaterki wychodzi wampir, który okazuje się być jej ojcem... Brrr!
Druga z młodych autorek zajmuje się pisaniem wierszy. Kilka z nich zaprezentowała i zebrała oklaski koleżanek.

 

15.02 DKK BP w Głuchołazach

Temat spotkania: Kultura Aborygenów w oparciu o „Pieśni stworzenia” Bruce’a Chatwina

Gościem spotkania była Marta Kukla – malarka, która przebywała w Australii 2 miesiące, miała tam 3 wystawy - 1 fotograficzną i 2 malarskie).

Z relacji moderatorki: Marta bardzo barwnie opowiadała o kulturze tego kraju, przedstawiała materiały, fotografie i rośliny, które przywiozła z podróży do Australii. Przybliżyła nam kulturę Aborygenów. Prosiliśmy ją o dokonanie porównania swoich odczuć z podróży z przeczytaną książką Chatwina.

W naszej kronice zostawiła taki zapis:

„Książkę przeczytałam jednym tchem i z wypiekami na twarzy. Czułam podmuch gorącego, australijskiego wiatru na policzkach i pył czerwonego piasku wciskający się wszędzie. Mimo reporterskiego stylu autora czuć niezwykły poetycki klimat opowieści o ludziach, dla których zatrzymał się czas… albo po prostu czas dla nich nigdy nie istniał…”

 

 

13.02 DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: Cukiernia pod Amorem t.1,2,3
13 lutego odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tradycyjnie rozpoczęła moderator klubu witając wszystkich, a szczególnie nową członkinię klubu – Kornelię.
Powieść ,,Cukiernia pod Amorem” podzieliła członków klubu. Jedne Panie były zachwycone tematem, akcją, sposobem pisania, drugie natomiast mówiły, że książka je zanudziła, ciągnęła się itp. Przeczytały tylko tom pierwszy i już nie chciały czytać drugiego. Biorąc pod uwagę opinię wszystkich Klubowiczek całą trylogię pisarki oceniono na 6 (w skali do 10). Na spotkaniu omawiano również inne książki Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk. Paniom, którym nie przypadła do gustu, „Cukiernia pod Amorem” podoba się twórczość pisarki. Pochlebne opinie zebrały takie powieści jak: ,,Mariola, moje krople!”, ,,110 ulic”, ,,Niebieskie nitki”.

 

09.02 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – Filia Przywory
Omawiane książki: „Rozdzielił nas ocean” Karen Kingsbury i „ Bella” Lisy Samson
Klubowiczki zapoznał się z listą zamówionych książek na rok 2012 do DKK oraz propozycją spotkania autorskiego z panią Hanną Kowalewską.Omówiono również przygotowania do co rocznego wyjazdu z okazji Dnia Kobiet. Przy poczęstunku zostały omówione książki „Rozdzielił nas ocean” Karen Kingsbury i „ Bella” Lisy Samson, obie o grzesznej tajemnicy, sile miłości i leczniczej mocy przebaczania.Powieści o emocjach i o podejmowaniu trudnych decyzji, przyjaźni, rodzinie, która jest najcenniejszym darem losu. Obie książki uzmysławiają nam, że niczego w życiu nie można tak do końca zaplanować, że wszystko możne się zdarzyć i my musimy to przyjąć, bez względu na zaistniałe okoliczności. Pod koniec spotkania została omówiona jeszcze jedna książka „Lato Joanny” - Małgorzaty Cichalewskiej , która mówi o bardzo ważnych relacjach między matką a córką.

 

01.02 DKK GBP w Baborowie
Omawiana książka: Ewa Nowak – „Diupa”, „Wszystko tylko nie mięta”
Pierwsze spotkanie w nowym roku i w nowym semestrze w odnowionym odbyło się składzie. W związku z tym część spotkania poświęcono kwestiom organizacyjno – wyjaśniająco – rozpoznawczym. Rozpoznanie dotyczyło preferencji i doświadczeń czytelniczych. Wynik standardowy – czytają mało, głównie lektury. Najbardziej podobały im się „Opowieści z Narnii” i „Chłopcy z Placu Broni”, a z czytanych wcześniej „Dzieci z Bullerbyn”. Jeżeli już czytają coś poza lekturami, to lubią książki przygodowe i horrory. Podobał im się Harry Potter, czytują serię Szkoła przy cmentarzu. Jedna z Klubowiczek zaczytana ostatnio w powieściach Ewy Nowak, opowiedziała o dwóch z nich. Na zakończenie dziewczęta przeglądały dostępne książeczki. Kilku nawet udało się wybrać coś dla siebie. :)

 

STYCZEŃ

26.01. DKK MBP w Opolu – Filia nr 7
Spotkanie upłynęło w atmosferze wspomnieniowej. Niepostrzeżenie 2012 rok, to trzeci rok działalności DKK przy filii nr 7. Klubowiczki przypominały sobie omawiane w klubie książki, od 2009 r. zaczynając. Zrobiły ranking na najlepszą i najgorszą powieść czytaną w klubie. Za najlepszą uznano E. Mendozy, Brak wiadomości od Gurba, najsłabszą – N. Kirino, Prawdziwy świat. Rozmawiano też o planach czytelniczych na 2012 r. Będą to: M. Houellebecq, Mapa i terytorium, A. Munro, Zbyt wiele szczęścia,J. C. Oates, Córka grabarza, N. Hornby, Długa droga w dół, M. Fox, Zuzanna nie istnieje. Klubowiczki mają nadzieję na prawdziwą ucztę dyskusyjną i czytelniczą.


25.01 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
W spotkaniu, pierwszym po przerwie świątecznej, wzięło udział 7 osób. Panie dzieliły się wrażeniami z przeczytanych ostatnio książek. Dwie klubowiczki polecały powieści Marii Ulatowskiej „Sosnowe dziedzictwo” oraz „Pensjonat Sosnówka”, zgodnie podkreślając, że ich lektura, przynosi prawdziwe wytchnienie. Emanuje ciepłem pogodą ducha, pokazując jak los czasami pomaga nam odnaleźć własne szczęście. Inna uczestniczka spotkania polecała książkę C. Ahern pt. „Pamiętnik z przyszłości”. W powieści tej pomysłowo połączone zostały elementy obyczajowe i metafizyczne, to historia o tym, jak przyszłość może wpłynąć na nasze życie.

 

23.01. DKK MBP w Brzegu „Jedynka”

„Książki, które warto przeczytać”

Omawiana książka: …A.Larsson: „Krew, którą nasiąkła”, A.Sebold:” Szczęściara”, H.Mankell:”Powrót nauczyciela tańca”, L.Marklund:”Testament Nobla”, C.Lackberg:”Księżniczka z lodu”, M.Szwaja:”Matka wszystkich lalek”

 

Z relacji moderatora: Klub „Jedynka” może „godzinami o książkach”! Dlatego na dobre rozpoczęcie nowego roku czytelniczki postanowiły zaproponować sobie nawzajem kilka ulubionych tytułów do przeczytania. Od pewnego czasu bardzo modne są - uważamy, że zasłużenie - „kryminały” skandynawskie. Stąd też, poza osławionym „Millennium” S. Larssona, fascynacja innymi autorami skandynawskimi i ich powieściami. Wybrałyśmy powieści kryminalne Asy Larsson, Henninga Mankella, Lizy Marklund i Camilli Lackberg ze względu na klimat i przestrzeń tak charakterystyczne dla powieści skandynawskich. Dla kontrastu postanowiłyśmy zapoznać się z autobiograficzną powieścią Alice Sebold pt. „Szczęściara”. Powieść jest wstrząsającą relacją kobiety, która stała się ofiarą gwałtu. Ze względu na poruszaną tu tematykę książka jest trudna w odbiorze, ale naprawdę warta przeczytania. Aby rozładować napięcie wywołane lekturą skandynawskich powieści kryminalno-psychologicznych i amerykańskiej książki poruszającej tematykę traumatycznych przeżyć sięgniemy po rozrywkę – czyli po książkę Moniki Szwai „Matka wszystkich lalek”. Powieściom A. Sebold i M. Szwai poświęcimy więcej czasu na odrębnych spotkaniach klubowych.

20.01 DKK MBP w Brzegu „Seniorka”
Omawiana książka: M. Szwaja: „Matka Wszystkich Lalek”, A.Morton: „Diana. Prawdziwa historia”, M. Dygat:”Rozstania”, J.Von Praagh: „Rozmawiając z niebem”
Rok 2012 przebiegać będzie jako Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Dlatego cieszymy się, że w brzeskim Klubie DKK powstała nowa grupa dyskusyjna „Seniorka”, w której skład weszły miłośniczki książek wchodzące w kolejną młodość. Pierwsze spotkanie miało charakter organizacyjny, na którym przedstawiono nowym Klubowiczkom zasady oraz ideę istnienia klubów DKK w bibliotekach w Polsce. Następnie czytelniczki mogły porozmawiać o swoich ulubionych książkach, autorach i tematykach. A nie zawsze zainteresowania uczestniczek spotkania skupiają się wokół książek „lekkich, łatwych i przyjemnych”.
Czytelniczki lubią też książki, które mogą wnieść coś więcej w nasze życie, niż tylko wartości estetyczne. Dlatego rozmawiały także o książkach biograficznych, poradnictwie psychologicznym, a nawet poruszyły tematykę zjawisk paranormalnych, świata duchowego i religii. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Uczestniczki podkreśliły, jak ważne są dla nich tego rodzaju rozmowy, pozwalające oderwać się od codzienności i monotonii życia.

 

16.01 DKK BP w Kamienniku
Omawiana książka: „Żniwo gniewu” L.D.Angeli-Ilovan
Klubowiczki z DKK w Kamienniku stwierdziły, że książkę „Żniwo gniewu” czyta się z zapartym tchem. Książka zawiera doświadczenia, które były udziałem tysięcy anonimowych kobiet, rzuconych w czasie wojny na szlak wędrówki z polskich Kresów często donikąd. Panie były bardzo poruszone tragicznym losem bohaterek, Kaszmiry i Maruszki, gdy trzeba chronić zarówno swoje życie, jak i życie dzieci, przeżywać okropne poniżenia, prawdziwe dramaty i tragedie. Klubowiczki uznały, że „Żniwo gniewu” jest książką o cierpieniu, wytrwałości i nadziei oraz niezwykłej sile kobiet.

 

13.01. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Małgorzata Budzyńska „Dominika. Pierwsza miłość”
Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przebiegło pod hasłem „Pierwsza miłość – jak ją przeżyć” na podstawie książki Małgorzaty Budzyńskiej „Dominika. Pierwsza miłość”. Uczestniczki spotkania dość emocjonalnie podeszły do tematu. Każda z nich opowiedziała jak sobie wyobraża, lub wyobrażała, swoją pierwszą miłość. Te, które już przeżyły to uczucie absolutnie nie były rozczarowane. Podobnie jak bohaterka naszej książki robiły wszystko, żeby obiekt ich westchnień zwrócił na nie uwagę. Opowiadały o swoich przeróżnych przeżyciach z tym związanych. Wprawdzie nie wchodziły, jak Dominika, na drzewo, ale podejmowały inne, nie mniej fascynujące kroki, aby zbliżyć się do swojego wymarzonego chłopaka.

 

10.01. DKK BP w Paczkowie

Podczas styczniowego spotkania Klubowiczów zaprezentowano nowości czytelnicze zakupione przez Bibliotekę w ostatnim miesiącu. Przeprowadzono dyskusję na temat planowanych zakupów dla DKK w Paczkowie z funduszy Instytutu Książki. Omówiono kilka ciekawych pozycji książkowych w ostatnim czasie przeczytanych przez uczestniczki spotkania, m.in.: Elfriede Jelinek „Pianistka” i Romy Ligockiej „Księżyc nad Taorminą”.

Klubowiczki zaproszone zostały na spotkanie autorskie z Ewą Siemaszko – współautorką książki „Ludobójstwo Wołyńskie …”, które odbędzie się w Bibliotece 26 stycznia 2012 r.

 

10.01. DKK GBP w Tarnowie Op. – Filia Przywory
Wieczór poetycki i kolędowy
Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki przybyła Pani Agnieszka Chrobot, autorka tomików poezji oraz wykonawcy muzyki Małgorzata Pasznicka i Mariusz Buczek.
Po wspólnym śpiewaniu kolęd i poczęstunku można było nabyć płyty CD i tomiki poezji z autografem autorki.
Piękny śpiew i wiersze wzbudziły w słuchaczach tak, jak i za pierwszym razem, wiele emocji.

 

04.01. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – Filia Łosiów
Uczestniczki spotkania wyraziły swoje opinie na temat ostatnio czytanych książek i podsumowały ubiegły rok. Moderatorka zapoznała czytelniczki klubu z listą propozycji książek i spotkań autorskich. Kierując się wykazem oraz propozycjami wydawnictw umieszczanymi na stronach internetowych, Klubowiczki wybrały 5 książek.