Zdjęcia z wieczoru autorskiego z pisarką Henryką Wolną-Van Das:"Porucznik Janina Lewandowska - kobieta z Katynia"

27 kwietnia 2009 roku opolska pisarka Henryka Wolna-Van Das , na spotkaniu z czytelnikami, przedstawiła niezwykłą biografię porucznik Janiny Lewandowskiej z domu Dowbor-Muśnickiej, jedynej kobiety wśród ofiar Katynia. Jej zwłoki odnaleźli Niemcy w czasie pierwszej ekshumacji z mogił katyńskich w kwietniu 1943 roku. Ponieważ nie potrafili wyjaśnić, skąd wzięło się tam ciało kobiety, a obawiali się efektu propagandowego, nie ujawnili tego faktu. Dwa lata później czaszka Janiny Lewandowskiej trafiła do rąk profesora Bolesława Popielskiego, który przez kilkadziesiąt lat ukrywał ją przed UB i NKWD. Tuż przed śmiercią w 1997 roku zdradził tajemnicę współpracownikom. Za pomocą metod komputerowych potwierdzono, że są to szczątki Janiny Lewandowskiej. Henryka Wolna-Van Das przygotowuje do druku opowieść biograficzną, bogatą w wiele nieznanych i niezwykłych faktów dotyczących rodziny Janiny Lewandowskiej. Spotkanie z pisarką poprowadził prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja.

>>kliknij aby powiększyć<<
od lewej dyr. Tadeusz Chrobak, pisarka Henryka Wolna-Van Das, prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja
Różne twarze Henryki Wolnej- Van Das
pisarka Henryka Wolna-Van Das, prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja