Wykład: Pod batutą kobiecego wdzięku. Alma Mahler-Werfel - gospodyni salonu i wiedeńska femme fatale przełomu wieków - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Wykład: Pod batutą kobiecego wdzięku. Alma Mahler-Werfel - gospodyni salonu i wiedeńska femme fatale przełomu wieków

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu – Biblioteka Austriacka oraz Austriackie Forum Kultury w Warszawie
zapraszają na
wykład:

Pod batutą kobiecego wdzięku. Alma Mahler-Werfel - gospodyni salonu i wiedeńska femme fatale przełomu wieków

Wykład wygłosi dr Borek Agata (Uniwersytet Ślaski)
w ramach Kalliope Austria II

30 listopada 2022, godz. 17.00
namiot w ogrodzie WBP

Transmisja na żywo na Facebooku Biblioteki Austriackiej w Opolu pod wydarzeniem https://www.facebook.com/events/1820000141680233

Dr Agata Borek - germanistka pracująca na Kierunku Filologia Germańska na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Do obszaru jej zawodowych zainteresowań należą - oprócz praktycznej nauki języka niemieckiego - realioznawstwo, język biznesu oraz elementy socjologii. Jest certyfikowaną egzaminatorką Instytutu Goethego i koordynatorką do spraw egzaminów z języka niemieckiego w Centrum Egzaminacyjnym Goethe-Institut w Katowicach.

Podczas wystąpienia zostanie podjęta próba scharakteryzowania osobowości, którą była niewątpliwie Alma Mahler-Werfel, oraz ukazania złożoności natury jej życia. Jaką kobietą była jako żona, kochanka, czy matka? Poruszona zostanie również kwestia jej uczuć, a może wyrachowania wobec mężów i kochanków. Istotnym Aspektem życia Almy Mahler-Werfel jest także bez wątpienia jej twórczość kompozytorska - pisała muzykę do wierszy wielu znanych poetów. Obrazu tej samoświadomej kobiety dopełnia aspekt jej działalności jako gospodyni jednego z tak popularnych wówczas salonów.

Wystąpienie jest oparte o artykuł pochodzący z publikacji "KALLIOPE AUSTRIA II. Kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce. Silna słaba płeć".

Udostępnij