Wystawa „Żegnaj Monarchio” - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Wystawa „Żegnaj Monarchio”

16.04.2019 13:00 - 30.05.2019 18:00
Kategorie: Wystawy, Koncerty

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu,

zegnaj

Biblioteka Naukowa w Ołomuńcu

izegnaj3

Instytut Slawistyki Uniwersytetu Opolskiego
zapraszają na

 wystawę

„Żegnaj, Monarchio”


(ekspozycja do 30 maja)

zegnaj1

W 1918 roku  monarchia austro-węgierska, największe i chyba najdziwniejsze państwo w Europie, okazała się tworem  nietrwałym, nieodpornym na wewnętrzne antagonizmy i przestała istnieć. Austro-Węgry zamieszkiwało kilkanaście narodowości, mówiących różnymi językami i mających częstokroć rozbieżne interesy. Polacy i Węgrzy, austriaccy Niemcy, Czesi, Słowacy, Słoweńcy, Rumuni, Serbowie, Chorwaci i Ukraińcy. Wiele miejsca na wystawie poświęcono Galicji, która jak inne prowincje zniknęła z mapy Europy wraz rozpadem monarchii. Jednakowoż wciąż istnieje w świadomości i pamięci zbiorowej dzisiejszych mieszkańców tego regionu.


Wystawę zorganizowano w ramach projektu „Kalejdoskop językowo-kulturowy” - cyklu imprez pozwalających poszerzyć wiedzę o językach, literaturach i kulturach państw różnych stron świata.


Projekt „Kalejdoskop językowo-kulturowy” realizowany jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Opolskiego.

15 lat w UE d

mkidn

finansowanie

Udostępnij