Środowisko prawnicze Opola i Śląska Opolskiego. Pod red. naukową Stanisława Leszka Stadniczeńko, Hanny Jamry i Piotra Zamelskiego. Opole, 2019.
Środowisko prawnicze Opola i Śląska Opolskiego pod red. Stanisława Leszka Stadniczeńki, Hanny Jamry i Piotra Zamelskiego to ważna dla regionu, a szczególnie dla środowisk prawnych Opolszczyzny publikacja. Ukazuje trudną historię opolskiego środowiska prawniczego i prezentuje jego wybitne postacie. Książka została wydana nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu oraz Fundacji dla Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Opola.
Zygmunt Wielowiejski: Historia fotografii w Opolu w latach 1839-1860. Opole, 2019.
W 2019 roku minęła 180. rocznica ogłoszenia tajemnic wynalazku, który tak bardzo zmienił ludzkie postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Mowa tu o wynalazku fotografii. Publikacja upamiętnia rocznicę, odnosząc się do początków i dalszego rozwoju tego wynalazku na Śląsku.
Adam Wierciński: Dyskretny erudyta (O pisarstwie Stanisława Wasylewskiego). Opole, 2018.
Książka stanowi zbiór esejów poświęconych urodzonemu w Stanisławowie pisarzowi, eseiście, dziennikarzowi, krytykowi literackiemu, tłumaczowi, mieszkającemu w okresie powojennym w Opolu. Stanisław Wasylewski był autorem wielu książek historycznych, w tym tomu szkiców i reportaży „Na Śląsku Opolskim” z 1937 roku.
Autor publikacji, dr Adam Wierciński, urodził się w Mosztarkach na Wileńszczyźnie. Jest polonistą, krytykiem literackim i publicystą. Był wieloletnim pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego. Jest strażnikiem poprawności i kultury języka, czemu żarliwie daje wyraz w swojej pracy literackiej.
Marian Buchowski: Wieko. Felietony dla częściowo zmarłych oraz ledwo żywych. Opole, 2017.
„Wieko” to zbiór felietonów drukowanych w latach 80. i 90. minionego stulecia w ówczesnej „Trybunie Opolskiej”, z ilustracjami Leszka Ołdaka. Marian Buchowski – prozaik, publicysta, dziennikarz i poeta. Współpracował z Odrą, Polityką, Kulturą, Życiem Literackim i Śląskiem. Jego twórczość reportażowa była wielokrotnie nagradzana, m.in. Nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego przyznaną przez Krajowy Klub Reportażu.
Działalność informacyjna w bibliotekach publicznych województwa opolskiego : praktyczny poradnik. Pod red. Hanny Jamry. Opole, 2017.
Publikacja adresowana jest przede wszystkim do pracowników organizujących i prowadzących warsztaty informacyjne oraz dla osób początkujących w zawodzie bibliotekarza; więcej miejsca poświęcono praktycznym działaniom dotyczącym przyjmowania i zapisywania kwerend, narzędziom i metodom wyszukiwania informacji. Poradnik jest też swoistą podróżą po portalach i usługach bibliotecznych dostępnych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem usług cyfrowych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu i bibliotek województwa opolskiego.
Anton Jendrzejczyk: Geschichte der Pfarrkirche St.Maria (Oppeln, 1940). Opole, 2016.
Jest to ósmy tom w wydawanej przez bibliotekę serii bibliofilskiej – reprint książki Antona Jendrzejczyka – Geschichte der Pfarrkirche St.Maria (Oppeln, 1940) wraz z tłumaczeniem na język polski Moniki Choroś.
Autorem jest pierwszy proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny ks. Anton Jendrzejczyk, który przedstawił losy kościoła zwanego powszechnie „Na Górce”. Dzieje świątyni nierozerwalnie związane są z historią Opola. Jedną z pierwszych zapisanych wzmianek jest przekaz z 1254 roku o przeznaczeniu kościoła Mariackiego na kościół parafialny Opola. Dzieje świątyni nie były dla niej łaskawe, kilkakrotnie trawiły ją pożary. Wnętrze kościoła w latach trzydziestych XX w. poddano gruntownej renowacji. W tym okresie powstały również nowe schody.
Śląsk Opolski na pocztówce litograficznej : katalog wystawy ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego(zb. B.Sz.) i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu (zb. WBP). Opole, 2016.
Do organizacji wystawy "Śląsk Opolski na pocztówce litograficznej" biblioteka zaprosiła Bogusława Szybkowskiego, znawcę fotografii i filokartystyki śląskiej, kolekcjonera, autora i redaktora wielu wydawnictw. Bogusław Szybkowski jest właścicielemnajwiększej kolekcji pocztówek litograficznych pochodzących ze Śląska Opolskiego. Prezentowane na wystawie obiekty w większości pochodzą z jego zbiorów.
Talar Emanuel: Proboszczowie kolegiaty Świętego Krzyża w Opolu od kasaty kapituły kolegiackiej w 1810 roku. Opole, 2015.
To ciekawe wydawnictwo nie tylko informuje o postaciach ważnych dla życia duchowego Opola i ciężkich czasach sekularyzacji i Kulturkampfu w jakich przyszło żyć wielu proboszczom, z jego stron można odczytać ciekawe wydarzenia dotyczące XIX- wiecznego Opola. Wydawnictwo reprintowe na pewno będzie nie lada gratką dla interesujących się historią Opola.
Pückler Adelheid: Obrazki z życia mojej mamy Lucie lennej hrabianki von Haugwitz, Hardenberg Reventlow z domu księżniczki Schönaich-Carolath. Opole, 2015.
Rozwiązanie tajemnicy - kim było dziecko pochowane w grobowcu w Rogowie Opolskim, jak wyglądały uroczystości rodzinne w posiadłościach Haugwitzów, a także wiele innych informacji na temat życia codziennego właścicieli majoratu krapkowicko-rogowskiego znaleźć można w książce o hrabiance Lucie von Haugwitz-Hardenberg-Reventlow. Książka upamiętnia postać Lucie - lennej hrabianki von Haugwitz-Hardenberg-Reventlow z domu księżniczki Schönaich-Carolath. Autorka opracowania - Adly hrabina von Pückler opisała życie swojej matki księżnej Lucie (1822-1903), która była żoną Curta Ulricha von Haugwitza, właściciela majoratu krapkowicko - rogowskiego z siedzibą w zamku w Rogowie Opolskim.
O fotografiach Maxa Glauera : Publikacja do wystawy "Max Glauer mistrz czarnej kliszy", Opole, 2015.
Nie lada gratkę przygotowano dla miłośników starej fotografii. Max Glauer, najbardziej znany i ceniony fotograf w przedwojennym Opolu, zmarł 25 sierpnia 1935 r. I właśnie 25 sierpnia 2015 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę ponad 70. fotografii z kolekcji Bogusława Szybkowskiego; były to widoki Opola z przełomu wieków oraz portrety Opolan. Do najciekawszych obiektów należało 18 dokumentalnych widokówek przedstawiających Królewski Zakład Uzdrawiający, czyli stację kwarantanny w Opolu dla żołnierzy powracających z frontu w czasie I wojny światowej oraz pięć mało znanych widokówek z wyspy Bolko, przedstawiających dom wypoczynkowy dla młodzieży zbudowany w 1925 roku; łączył on funkcję sanatorium i miejsca wypoczynku. Wspólnie z Wydawnictwem MS opolska książnica wydała katalog O fotografiach Maxa Glauera autorstwa Bogusława Szybkowskiego.
Ciało ludzkie : anatomia człowieka w starodrukach od XV do XVIII stulecia = Lidské tělo: anatomie člověka v tiscích 15.-18. století. Katalog wystawy. Olomouc - Opole, 2014.
Od 2010 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu współpracuje z Biblioteką Naukową w Ołomuńcu. Książnica w Ołomuńcu, posiadająca niezwykle cenne, rzadko występujące zbiory, podobnie jak Biblioteka Opolska, zainteresowana jest przybliżaniem dziedzictwa kulturowego Europy. Nic więc dziwnego, że wymiernym efektem tej współpracy są zrealizowane już projekty, dzięki którym możliwe stało się zaprezentowanie zbiorów tak ołomunieckich, jak i opolskich. Jak postrzegano, a jednocześnie przedstawiano ciało ludzkie na przestrzeni czterech stuleci, "opowiadają" ilustracje, zamieszczone w starych, zabytkowych księgach, na co dzień przechowywanych w skarbcach bibliotek opolskiej i ołomunieckiej.
Duda Harry : Kapsuła niepowrotu, Opole, 2014.
Harry Duda - poeta, publicysta, społecznik i wydawca. Wiersze tego zbioru są sugestywnym wyrazem intensywnego i głębokiego doświadczenia świata i własnej egzystencji, bogate myślowo, przeniknięte ironią i zarazem liryczne, przemawiające głosem osobnym - mocnym i wyrazistym. Harry Duda jest poetą wyróżniającym się wielką dbałością o formę oraz intelektualną wagą swoich utworów.
Gregor Joseph : Augustin Weltzel i jego prace historyczne o Górnym Śląsku. [Reprint]. Oppeln, 1908 + tłumaczenie.
Augustyn Bogusław (Augustin Bogislaus) Weltzel urodził się 9 kwietnia 1817 roku w Jelczu pod Wrocławiem. Języka polskiego nauczył się najprawdopodobniej w domu rodzinnym. Można przypuszczać, iż jego matka pochodząca z Olesna była Polką, ojciec zaś pracujący jako strażnik leśny wywodził się z Dąbrowy w powiecie niemodlińskim. Ksiądz Weltzel opracował szczegółowe monografie pięciu miast śląskich: Raciborza, Koźla, Prudnika, Dobrodzienia i Żor. Podkreślał wielokulturowość Śląska, badał wpływy niemieckie, polskie i czeskie na historię regionu. Jego prace są obecnie cenione zarówno przez specjalistów jak i pasjonatów historii regionu. Ks. Weltzel (nazywany „śląskim Tacytem” ze względu na swój pokaźny dorobek naukowy) opublikował również liczne artykuły i rozprawy naukowe poświęcone historii parafii oraz rodów arystokratycznych. Pisał głównie w języku niemieckim, choć znał również język polski i czeski.
Hauptstock Georg: Peter Schrat. Zapisy myśliwskie nad Małą Panwią, Opole, 2014.
W 2012 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu uzyskała zgodę rodziny Georga Hauptstocka na wydanie reprintu „Peter Schrat. Zapisy myśliwskie nad Małą Panwią”, książki wydanej w 1942 roku przez wydawnictwo Schlesien-Verlag we Wrocławiu. W 2014 roku edycja reprintu wraz z tłumaczeniem została sfinalizowana.
Werner Krzysztof Janusz: Droga przez mękę i łagry "Gułagu". Opole, 2013.
W książce opisane zostały niewiarygodne doznania i przeżycia, możliwe tylko w warunkach sowieckiego więziennictwa, zaznane przez młodego żołnierza Armii Krajowej, którego patriotyzm ukształtowany został w drugiej Rzeczypospolitej. Młodego żołnierza, a właściwie chłopca, który w nieludzkich warunkach osiąga dojrzałość w ciągu 11 lat uwięzienia, nie tracąc swego oddania ojczyźnie.
Tę długo wyczekiwaną przez środowiska kresowe książkę wydała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Niestety, Pan Krzysztof Werner nie doczekał jej ukazania się, zmarł 23 kwietnia 2013 r.
Zrzizeni. Statut ziemski Księstw Opolskiego i Raciborskiego i innych ziem do nich należących. Opracowanie i wstęp: Olgierd Kniejski, Roman Sękowski (reprint + komentarz). Opole, 2012.
29 września 1562 roku,w Pradze, cesarz Ferdynand I, król czeski, książę księstw: opolskiego, raciborskiego i głogóweckiego, nadał tym księstwom nowe prawo. Był to rodzaj ustawy zasadniczej, stanowiącej podstawę do tworzenia praw wewnętrznych. Na czele delegacji biorącej udział w uroczystości nadania statutu stał Jan von Oppersdorff, pełniący funkcję zwierzchniego starosty ziemskiego księstw opolskiego i raciborskiego. Statut, w odróżnieniu od innych, późniejszych, nadanych księstwom dolnośląskim w języku niemieckim, ogłoszony został w języku czeskim, stąd nazwa “Zrzizeni” - i nawiązywał do starego prawa słowiańskiego.
Turkiewicz-Suchanowska Karolina: Ważniejsze (wiersze wybrane). Opole, 2012.
Czym obdarzył cię świat -
oddaj światu po trzykroć
co dawałeś światu - nie przeminie
z oddechem ostatnim...,
to fragment wiersza z tomu "Ważniejszych (wierszy wybranych)" Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej, właśnie wydanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu. Tom ważny z co najmniej dwóch powodów: 1. ukazuje się w piątą rocznicę śmierci poetki; 2. wyboru wierszy dokonał syn Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej - Kordian Michalak.
Karolina Turkiewicz-Suchanowska, zmarła przed pięcioma laty poetka, powieściopisarka, animator kultury. Przez większą część życia związana z Namysłowem, gdzie pracowała w szkole jako nauczycielka języka polskiego, ale również udzielała się jako opiekun Klubu Młodych Twórców "Wena".
Olejnikowa Tatiana: Wróżę z dłoni kobiecej. Opole, 2012.
Tomik wierszy Tatiany Olejnikowej, w wyborze i przekładzie Teresy Nietykszy, będący rezultatem spotkań poetyckich w ramach Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu w 2010 r., w których uczestniczyli również poeci rosyjscy z Okręgu Biełgorodzkiego.
Peschel Tina: 100 lat kalendarzy adwentowych. Opole, 2012.
Katalog autorstwa Tiny Peschel, przedstawiający historię kalendarzy adwentowych oraz barwne ilustracje, będące wyborem ze zbiorów Muzeum Kultur Europejskich - Muzeów Państwowych w Berlinie.
Slezsko po Velké válce - Śląsk po Wielkiej wojnie. Ołomuc-Opole, 2012.
Katalog wystawy, prezentującejmateriały propagandowe czasu plebiscytu na Górnym Śląsku (19191-1921). Wystawa, powstała w ramach współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu z Biblioteką Naukową w Ołomuńcu (Czechy), prezentowana była w „Galerii Biblio” Biblioteki Naukowej w Ołomuńcu (Czechy) od 1 października do 30 listopada 2012 r. Na ekspozycję i katalog składają się materiały ze zbioów obu bibliotek.
Goczoł Jan: Z pogorzeliska. Warszawa-Opole : PIW, WBP, 2011.
"Wiersze tego zbioru są zapisami walki o oddech. Poeta jest na nią narażony ze względu na swoje strony rodzinne – nieznany kraj, jak w literaturze polskiej jeszcze w latach międzywojennych nazwano Śląsk Opolski. W gęstwinie bełkotu współczesnych stereotypów poznawczych wiersz staje się instynktownym przywarciem do ziemi, do sprawdzalnego. Każdy utwór pomieszczony w tym tomie niesie ślady bolesnego oczyszczenia. Są tu przyjaciele, którzy przy domowym stole zasiedli wraz z cieniami nomadów, osadników i autochtonów, jest kobieta śpiewająca wnuczce kołysankę do snu, kolędowanie w Dąbrówce Łubniańskiej nad Drabiną Jakubową i Instancja Najwyższa – Stary Ślązak: niewidzialny, ale jest..."
Wydano przy współudziale Wojewódzkeij Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu.
Silesia Picta. Veduty slezských mést a staré mapy slezska : Panoramy miast śląskich i mapy Śląska : katalog wystawy. Olomouc-Opole, 2011.
"Biblioteka Naukowa w Ołomuńcu i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu posiadają w swoich zbiorach wiele pozycji, które odnoszą się do wspólnej historii Czech i Polski. Przede wszystkim dawne druki, mapy i widoki śląskich miast otwierają ciekawe pole badawcze o charakterze ponadgranicznym.Cały projekt pod nazwą Veduty slezskych mest a stare mapy Slezska – Panoramy miast śląskich i mapy Śląska stawiał sobie za cel prezentację historii Śląska i jego miast od średniowiecza po wiek XIX.Wystawa i powstały w jej ramach katalog, wydany wspólnie przez obie biblioteki, ma przede wszystkim ukazać historyczną rolę Śląska, relacje tego regionu z Ołomuńcem i wzajemną bliskość tzw. Śląska austriackiego (czeskiego) i Śląska Opolskiego. Wrocław, Opole, Świdnica, Racibórz, Głubczyce z jednej strony oraz Krnov, Bruntal, Zlate Hory czy Javornik z drugiej to miejscowości podkreślające rolę Śląska zarówno w historii Korony Czeskiej, monarchii habsburskiej, jak i Polski".
Zapisane w pamięci. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smolki w Opolu 1951-2011. Opole, 2011.
"Historia biblioteki pisana przez jej pracowników jest pewnego rodzaju sprawdzianem tego, co zapamiętaliśmy. W książce staramy się pokazać, jak z biblioteki tworzonej w 1951 roku od podstaw, wyłaniała się placówka wielofunkcyjna i koordynująca działalność bibliotekarstwa publicznego w województwie, po dzisiejszą bibliotekę – nowoczesną, posiadającą status naukowy, ze zbiorami, dzięki którym znalazła się na liście placówek polskich tworzących narodowy zasób biblioteczny".
Beethoven w poezji polskiej. Oprac. Z. Kościów. Opole, 2011.
"Trzydzieści lat temu Opolskie Towarzystwo Muzyczne i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu wydały niewielką publikację Beethoven w poezji polskiej XX wieku. Nakład wydawnictwa dawno się już wyczerpał, dlatego staraniem Zbigniewa Kościowa, przy współpracy Hanny Jamry, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu postanowiła powtórnie wydać antologię, znacznie ją poszerzając".
Pisarze opolscy. Członkowie Związku Literatów Polskich. T. 2, cz. 2: Jan Goczoł, Ewa Kaca, Kazimierz Kowalski, Elżbieta Lisak-Duda, Wiesław Malicki. Opole, 2011.
"Informator zawiera materiały za lata 1991-2009. Cezura czasowa została podyktowana wcześniej wydanymi publikacjami bibliograficznymi dotyczącymi opolskiego środowiska pisarskiego. Bibliografia twórczości pisarzy zawiera publikacje o charakterze literackim (pominięte zostały teksty z innych niż literatura kręgów zainteresowań opolskich twórców)".
Wokół Opolskiej Literatury. II Forum Środowisk Literackich : "Promocja opolskiej literatury". Opole, 2011.
"II Forum Opolskich Środowisk Literackich „Wokół opolskiej literatury", zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu 9 czerwca 2011 roku, przebiegało pod hasłem „Promocja opolskiej literatury". Do współpracy zaproszono biblioteki, stowarzyszenia kulturalne i literackie, Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz reportażystę i felietonistę prasowego i radiowego Zbigniewa Górniaka. Uczestnicy forum wymieniali doświadczenia i dobre praktyki, realizowane przez poszczególne instytucje, popularyzujące wiedzę o opolskim środowisku literackim".
Wokół Opolskiej Literatury. I Forum Środowisk Literackich. Opole, 2010.
"Panorama życia literackiego w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat na Opolszczyźnie była tematem pierwszego spotkania, które zgromadziło 25 maja 2010 roku w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przedstawicieli środowisk literackich, dziennikarzy i czytelników. Publikacja, którą oddajemy do rąk Czytelnika stanowi przyczynek do obrazu współczesnego życia literackiego na Opolszczyźnie, ukazując zróżnicowanie przedsięwzięć twórczych, edytorskich i organizacyjnych. Wobec prawie nie istniejącej krytyki literackiej, braku zainteresowania naukowców regionalnymi literackimi środowiskami twórczymi użyteczność tego typu wydawnictwa wydaje się szczególnie duża".