Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu

zaprasza na

promocję książki Zygmunta Wielowiejskiego
„Historia fotografii w Opolu w latach 1839-1860"

17 stycznia
godz. 17.00

sala narad, pałacyk
ul. Piastowska 20

„Wiek XIX, biorąc pod uwagę całe spektrum zmian ekonomiczno-kulturowych, odgrywa szczególną rolę. Tak zwana rewolucja przemysłowa, podparta szeregiem niezwykle znaczących dla przyszłości wynalazków, odcisnęła wyraźną pieczęć na mieszkańcach ówczesnej Europy.

Rewolucji owej towarzyszyły nowe nurty w sztuce. Zjawiska te „przewietrzyły” „skostniały” kontynent, tworząc podwaliny nowoczesnej Europy, a już wkrótce całego cywilizowanego świata. Wymienić można by było wiele wynalazków, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia. Opracowanie to ma jednak za zadanie prześledzić historię tylko jednego z nich; wynalazku, który zbliżył do siebie narody świata.” (Zygmunt Wielowiejski, Historia fotografii w Opolu w latach 1839-1860)

W 2019 roku mija 180. rocznica ogłoszenia tajemnic wynalazku, który tak bardzo zmienił ludzkie postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Mowa tu o wynalazku fotografii. Publikacja upamiętnia rocznicę, odnosząc się do początków i dalszego rozwoju tego wynalazku na Śląsku.

 

Udostępnij