Jubileusz 90-lecia urodzin Romana Sękowskiego - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Jubileusz 90-lecia urodzin Romana Sękowskiego

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
zaprasza na

Jubileusz 90-lecia urodzin Romana Sękowskiego

6 września, godz. 17:00
Ogród WBP w Opolu

 

Jubilat, absolwent Państwowego Liceum Bibliotekarskiego i Księgarskiego w Krakowie, po studiach historycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, w 1955 r. przyjechał do Opola, gdzie początkowo kierował Referatem Bibliotek w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, a w 1958 r. związał się z biblioteką, którą najpierw zarządzał jako dyrektor, a od 1977 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw merytorycznych. Był też kierownikiem Działu Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych. W 1992 r. dyrektor Sękowski przeszedł na emeryturę. Nieocenione są jego zasługi dla biblioteki, którą unowocześnił, stworzył jej wizję i strategię.  Zadbał o księgozbiór, stawiając na jego regionalny charakter. Od osób prywatnych, w antykwariatach i na aukcjach kupował zbiory śląskie, ale nie tylko. Wśród zainteresowań dyrektora Sękowskiego była i ciągle jest szeroko rozumiana dawna książka, jej zawartość treściowa, oprawa i proweniencja. W zbiorach zabytkowych, które gromadził, są starodruki, rękopisy, zabytkowa grafika i kartografia. W 1965 r. biblioteka przejęła zrujnowany zamek w Rogowie Opolskim, który po remoncie stał się godnym miejscem przechowywania najcenniejszych zbiorów zabytkowych, pozostających w centrum zainteresowania dyrektora Sękowskiego. Dyrektor, otwarty na nowości, zadbał o mikrofilmowanie czasopism śląskich i starodruków, o pierwsze kopiarki, elektryczne maszyny do pisania i urządzenia do kopiowania kart katalogowych. Roman Sękowski był także nauczycielem wielu bibliotekarzy, przez długie lata wykładał bowiem historię książki i bibliotek. To z jego inicjatywy 1976 r.  powołano w Opolu oddział Towarzystwa Przyjaciół Książki, którego został prezesem.

Od 1992 r. jest emerytem bardzo twórczym – poświęca się pracy historyczno-badawczej, piśmienniczej i wydawniczej. Przez specjalistów ceniony jest jako bibliofil, znawca genealogii, heraldyki. Jest autorem wielu prac, w tym wielotomowego Herbarza szlachty śląskiej, Stosunków społecznych na wsiach księstw opolskiego i raciborskiego w epoce Habsburgów (XVI-XVII wiek) w świetle aktów prawnych i akt sądowych,  wydaje kolejne publikacje w ramach serii Studia i teksty źródłowe z dziejów księstw opolskiego i raciborskiego. Ceniony w środowisku opolskim za fachową wiedzę historyczną i genealogiczną, bezinteresownie służy pomocą studentom, naukowcom i regionalistom. Pan Roman Sękowski popularyzuje historię Śląska. Jako naukowiec i świetny gawędziarz czynnie uczestniczy w życiu naukowym i kulturalnym Opola.

Udostępnij