Niepełnosprawni - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W budynku WBP przy ul. Piastowskiej 18 brak barier architektonicznych. Budynek posiada:

 • ścieżkę dotykową (pasy prowadzące i pola uwagi);
 • oznakowanie w brajlu kilka najważniejszych drzwi wewnętrznych (wypożyczalnia, czytelnia);
 • żółtą taśmę na głównych, szklanych drzwiach wejściowych do biblioteki; żółte taśmy antypoślizgowe na schodach;
 • windę dla osób z niepełnosprawnością;
 • toaletę dla osób z niepełnosprawnością.

INFORMACJE DLA OSÓB NIEDOWIDZĄCYCH I NIEWIDOMYCH

CZYTELNIA GŁÓWNA, ul. Piastowska 18

 • Specjalne stanowisko komputerowe dla osób z dysfunkcją wzroku w - komputer wyposażony w specjalistyczny program udźwiękawiający dla osób niewidomych (JAWS) oraz program powiększająco-udźwiękawiający dla osób niedowidzących (MAGic Plus) ze specjalną klawiaturą MAGic Keyboard;
 • program OCR ABBYY FineReader, wysokiej klasy aplikacja przeznaczoną do rozpoznawania pisma i przetwarzania go do postaci edytowalnej;
 • syntezator mowy uzupełniony o oprogramowanie Speech2Go, umożliwiające m.in. tworzenie z odczytanego tekstu plików mp3, co pozwala czytelnikom przygotować „mowę na wynos”. Uzupełnieniem tego oprogramowania są trzy głosy syntezatora mowy IVONA: polski, angielski i niemiecki. Głosy obcojęzyczne pozwolą wykorzystać Speech2Go do nauki tych języków;
 • skaner;
 • stacjonarny powiększalnik tekstu firmy Optelec, można na nim przeczytać dowolny tekst z książki, gazety, czasopisma, formularza itp. Urządzenie, umożliwia powiększenie tekstu 70 razy oraz zmianę jasności i kontrastu.

WYPOŻYCZALNIA, ul. Piastowska 18

 • zbiór książki mówionej na płytach CD i kasetach magnetofonowych;
 • książki Duża Litera;
 • książki mówione w systemie mp3 do odtwarzania poprzez urządzenie o nazwie „czytak” (ok. 1.000 tytułów).;
 • możliwość wypożyczenia czytaków. 

Czytak – odtwarzacz dla osób niewidomych, słabowidzących oraz seniorów.

 Czytak 4 to nowsza wersja odtwarzacza audiobooków to czytak, który został zaprojektowany specjalnie do słuchania audiobooków w formatach DAISY,

mp3 i innych zakodowanych formatach. Jest to przenośne urządzenie, które umożliwia odtwarzanie audiobooków w wysokiej jakości dźwięku.

Czytak jest łatwy w obsłudze i posiada intuicyjny interfejs użytkownika.

Może być wyposażony w słuchawki lub głośnik, które umożliwiają słuchanie audiobooków na zewnątrz lub w domu.

Czytak ma również funkcję zakładania zakładek, dzięki czemu można łatwo zaznaczyć miejsce, w którym przerwano słuchanie i wrócić do niego później.

Odtwarzacz może mieć różne funkcje dodatkowe, takie jak możliwość regulacji głośności, przewijanie do przodu i do tyłu, czy funkcję automatycznego zatrzymywania po określonym czasie.

Czytak jest stworzony z myślą o osobach z dysfunkcją narządu wzroku lub innymi problemami, które utrudniają czytanie tradycyjnych książek.

Czytak to specjalnie zaprojektowany odtwarzacz audiobooków dla osób niewidomych, niedowidzących i seniorów. Jest to przenośne urządzenie, które umożliwia odtwarzanie audiobooków.

Oto kilka cech i funkcji Czytaka 4

 • Przenośność: czytak jest lekki i poręczny, co sprawia, że można go łatwo zabrać ze sobą wszędzie, który można wypożyczyć w wypożyczalni naszej biblioteki.
 • Obsługa dla osób z problemami wzrokowymi: odtwarzacz posiada wygodne przyciski oznaczone wypukłymi literami i dużym kontrastem, co ułatwia obsługę dla osób z problemami wzrokowymi.
 • Formaty audio: czytak obsługuje najpopularniejsze formaty audio, takie jak MP3 i DAISY, umożliwiając odtwarzanie różnych rodzajów audiobooków.
 • Automatyczne czytanie nagłówków rozdziałów: Urządzenie ma funkcję automatycznego czytania nagłówków rozdziałów, co ułatwia nawigację po audiobooku.
 • Łatwa obsługa: czytak został zaprojektowany z myślą o prostocie obsługi, dzięki czemu jest łatwy w użyciu dla osób niewidomych i niedowidzących.
 • Funkcje dodatkowe: odtwarzacz posiada również inne funkcje, takie jak nagrywanie notatek głosowych, możliwość odsłuchiwania plików dźwiękowych
  i tekstów oraz przechowywanie ich w pamięci wewnętrznej.

Czytak jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się czytaniem audiobooków w sposób wygodny i dostępny dla nich.

 

Z powodu utrudnionego dostępu do Biblioteki Austriackiej, osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać ze zbiorów tego oddziału za pośrednictwem wypożyczalni głównej przy ul. Piastowskiej 18.
Prosimy o zgłoszenia telefoniczne bądź pocztą elektroniczną:

Biblioteka Austriacka

tel. 77/474 70 85
ba(at)wbp.opole.pl

Adaptacja budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku oraz zakup oprogramowania i skanera zostały sfinansowane w partnerstwie z Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Opolski w ramach realizacji projektu „Przekroczyć próg”, dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Udostępnij