2009 rok - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 2009

2009

Od 29 stycznia do 20 marca, w holu WBP można było obejrzeć zdjęcia zespołu pałacowo-parkowego w Rogowie Opolskim. Wystawę przygotował Oddział Zbiorów Specjalnych.

rogow

12 lutego, dziennikarz i publicysta Tadeusz Olszański promował w Czytelni WBP książkę Kresy Kresów. Stanisławów.

2

17-18 marca, Biblioteka była miejscem Zjazdu Bibliotek i Lektorów Austriackich, w którym udział wzięli m.in. Ambasador Republiki Austrii dr Alfred Längle i Konsul Generalny Republiki Austrii dr Christophe Ceska.

3

19 marca, z okazji Światowego Dnia Poezji ponad pięćdziesięciu opolskich poetów prezentowało swoje wiersze w czasie biesiady poetyckiej, obchodom towarzyszyła wystawa Przystanek POEZJA.

4
Nestor opolskich poetów Andrzej Pałasz

Od marca do maja, trwała Wiosna Austriacka. Bogaty program obfitował w wystawy, konkursy, recitale, spotkania. Opolanie wysłuchali w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej recitalu fortepianowego Manfreda Wagnera-Artzta z okazji 200. rocznicy śmierci Josepha Haydna,

5

wzięli udział w wernisażu znanego austriackiego fotografika Heinza Cibulki,

6

a także mogli się spotkać ze świetnym austriackim pisarzem, tłumaczem i publicystą Martinem Pollackiem, który promował zbiór reportaży Dlaczego rozstrzelali Stanisławów.

7

3 kwietnia, gościem biblioteki był prezenter i dziennikarz telewizyjny Piotr Kraśko, który promował swoją ostatnią książkę Rok reportera.

8

Od 19 maja do 20 czerwca można było oglądać wystawę W kręgu alchemii, medycyny i astronomii. Komisarzem wystawy oraz autorką towarzyszącemu wystawie katalogu była Mirosława Koćwin.

9

Czerwiec, Biblioteka wydała drugi tom serii opisującej różne aspekty życia literackiego Opolszczyzny Wokół Opolskiej Literatury zatytułowany Pisarze opolscy – członkowie Związku Literatów Polskich: Edmund Borzemski, Marian Buchowski, Daniela Długosz-Penca, Zygmunt Dmochowski, Harry Duda: informator biobibliograficzny.

00000001

10 września, w 80. rocznicę urodzin, jednej z najbardziej fascynujących osobowości opolskiego bibliotekarstwa – Janiny Kościów, spotkali się bibliotekarze, literaci, naukowcy i przyjaciele. Uroczystość uświetnił koncert Anny Treter oraz wystawa i wydawnictwo okolicznościowe, rejestrujące bogaty dorobek publicystyczny jubilatki.

12

17 września, w Czytelni biblioteki redaktor Krzysztof Ogiolda poprowadził spotkanie z krakowską poetką Ewą Lipską.

Od października do grudnia, trwały wykłady wybitnych polskich naukowców organizowane przez bibliotekę w ramach projektu Pi razy szkiełko i oko. Czytelnicy spotkali się prof. dr hab. Ewą Bartnik, znaną z badań i prac dotyczących genetyki.

14o

Historyk prof. dr hab. Andrzej Paczkowski mówił nt. Rozliczenia z przeszłością w Europie po II wojnie światowej.

15

Czy fizyka służy człowiekowi? - spotkanie z prof. Wojciechem Nawrocikiem,

16

Moja przygoda z archeologią - wykład prof. Jolanty Młynarczyk.

17

Cykl imprez promujących osiągnięcia współczesnej nauki i jej przedstawicieli zakończył historyk filozofii prof. Tadeusz Gadacz wystąpieniem Kilka przesądów na temat wolności.

18

14 października, licznie zgromadzeni opolanie po raz wtóry spotkali się z Elżbietą Dzikowską, która tym razem opowiadała o swoich wrażeniach z podróży do Norwegii i promowała czwarty tom przewodnika Groch i kapusta czyli podróżuj po Polsce, poświęcony m.in. atrakcjom turystycznym Opolszczyzny.

19

20 października, Stanisława Śmiełowskiego - opolskiego kompozytora, folklorysty, pedagoga i dziennikarza radiowego, w pierwszą rocznicę śmierci wspominali przyjaciele, znajomi i uczniowie. Spotkaniu towarzyszyła przygotowana przez pracowników Działu Informacyjno-Bibliograficznego wystawa.

20

23 listopada, w Czytelni biblioteki Józef Sebesta – Marszałek Województwa Opolskiego, Ryszard Wilczyński – Wojewoda Opolski oraz Jacek Wojnarowski – Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego podpisali porozumienie Regionalne Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Bibliotek w województwie opolskim.

21

Od lewej:członek Zarządu Województwa Opolskiego Tomasz Kostuś,
Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński,
Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta,
Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Wojnarowski

25 listopada, gościem biblioteki był znany autor polskich kryminałów Marek Krajewski.

22

1 grudnia, w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu Pi razy szkiełko i oko opolska młodzież uczestniczyła w sesji popularnonaukowej Odważ się być mądry - Sapere aude, której prelegentami byli dziennikarze Wiedzy i Życia i Gazety Wyborczej.

23

Piotr Cieśliński (Gazeta Wyborcza)

 

 

Udostępnij