Kamień węgielny pod Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Kamień węgielny pod Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

Kategorie: Inne

Po 10 latach od pojawienia się podczas obrad Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu idei o utworzeniu miejsca, w którym zostanie zaprezentowana historia niemieckiej społeczności, i zapisaniu jej we Wspólnym Oświadczeniu Okrągłego Stołu z 2011 r., rozpoczynają się prace nad utworzeniem Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce.

23 czerwca został podpisany list intencyjny pomiędzy Województwem Opolskim reprezentowanym przez Andrzeja Bułę, Marszałka Województwa Opolskiego i Zbigniew Kubalańcę, Wicemarszałka Województwa Opolskiego oraz Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce reprezentowanym przez Bernarda Gaidę, Przewodniczącego Zarządu Związku i Rafała Bartka, Wiceprzewodniczącego Zarządu Związku. Po zabezpieczeniu środków w budżecie Niemiec na potrzebne prace budowlane, list intencyjny jest kolejnym krokiem na drodze do powstania Centrum. Na ten cel zaadaptowany zostanie budynek przy ulicy Szpitalnej 11 w Opolu, zakupiony ze środków Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, którego remont oraz przebudowę finansuje niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny.

Funkcjonowanie tej instytucji oparte będzie o Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu, a w radzie programowej będą zasiadać reprezentanci zarówno samorządu województwa jak i mniejszości niemieckiej. Koszty bieżące Centrum pokrywane będą natomiast przez Samorząd Województwa Opolskiego.

W centrum uwagi nowej instytucji będzie wystawa stała, finansowana przez stronę niemiecką, nad której koncepcją trwają już prace. Będzie ona przedstawiała historię oraz współczesność Niemców na ziemiach znajdujących się obecnie w Polsce. Ponadto w Centrum mają być pokazywane wystawy czasowe oraz organizowane prelekcje, wykłady i zajęcia dla dzieci i młodzieży na temat historii Niemców w Polsce.


DSC 0338

Udostępnij