Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją

Zapraszamy na spotkanie z profesorem Stanisławem S. Nicieją oraz promocję XVII tomu "Kresowej Atlantydy".

 

Twierdze kresowe Rzeczypospolitej Obojga Narodów

"Gdy przed dziesięciu laty rozpoczynałem pracę nad tym cyklem, sądziłem, że zamknę go w kilku tomach. Tymczasem przedkładam czytelnikom już XVII tom i nie jestem w stanie określić, kiedy nastąpi koniec tej sagi. Nie przewidziałem bowiem reakcji czytelników, którzy nie tylko kolekcjonują wszystkie tomy „Kresowej Atlantydy”, ale też ciągle sygnalizują oczekiwanie na kolejne pozycje i jednocześnie przesyłają zadziwiające materiały archiwalne, ikonograficzne i wspomnieniowe wydobyte ze swoich zbiorów rodzinnych. W ten sposób powstaje ta niekończąca się opowieść kresowa o czasach i o ludziach, którzy przeminęli, ale świadkowie ich dokonań potrafili zachować pamięć o ich czynach i dramatach – latach wzlotów i upadków.

Moim czytelnikom zawdzięczam nie tylko faktografię i dokumentację archiwalną, której nie znalazłbym w żadnym państwowym archiwum, ale też niebywałą sympatię, jaka ostatnio objawiła się najdobitniej, gdy w konkursie „Portrety” ogłoszonym przez redakcję miesięcznika „Kraków” na najlepszą pracę biograficzną wydaną w 2020 roku, XV – wileński tom „Kresowej Atlantydy” zwyciężył, uzyskując większość wszystkich głosów czytelników oddanych na 20 prac biograficznych wybranych z puli 120 przez jury pod przewodnictwem Artura Więcka-Barona. Gdy się ma taką akceptację czytelniczą, to rosną skrzydła i chce się pisać dalej.

W XVII tomie „Kresowej Atlantydy” koncentruję swą uwagę na twierdzach kresowych, które broniły granic Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Potężne mury tych fortec oraz obecność stacjonujących tam załóg wojskowych dawały okolicznej ludności poczucie bezpieczeństwa w czasach jakże częstych inwazji i wojen. I choć od wielu pokoleń te twierdze są poza granicami państwa polskiego, to weszły do polskiej legendy narodowej oraz literatury pięknej, a ich nazwy: Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Świętej Trójcy, Jazłowiec i Trembowla są ciągle obecne w polskim dyskursie historycznym i myśleniu o przeszłości narodu.

Kamieniec Podolski został zmitologizowany przez Henryka Sienkiewicza w powieści „Pan Wołodyjowski”, a ostatnio swoją cegiełkę dołożyła Olga Tokarczuk w „Księgach Jakubowych”; Okopy Świętej Trójcy żyją w pamięci dzięki Zygmuntowi Krasińskiemu i jego dramatowi „Nie-Boska komedia”; Chocim zawdzięcza swą sławę Wespazjanowi Kochowskiemu i jego eposowi „Wojna chocimska”; Jazłowiec jest ciągle obecny w pamięci dzięki Marcelinie Darowskiej i stworzonemu przez nią zakonowi niepokalanek, a także legendzie Ułanów Jazłowieckich; a Trembowlę i jej okolice zmitologizowali pisarz Andrzej Mularczyk i reżyser Sylwester Chęciński w sławnej trylogii o Kargulach i Pawlakach. Jak to się stało? Odpowiedź czytelnik znajdzie w tym XVII tomie". (Stanisław S. Nicieja, ze wstępu do XVII tomu "Kresowej Atlantydy")

 

21 października 2021, godz. 17:00

Ogród WBP, ul. Piastowska 20

prowadzenie: Danuta Skalska

 

Spotkanie odbędzie się w ramach piątej edycji "Zaczytanego Opolskiego" - akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.

Udostępnij