List do Joasi. Historia wileńskiej rodziny Szumańskich w fotografiach z lat 1870-1945 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Jacek Szumański, inżynier mechanik, członek Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy, autor - bogatej w stare, unikalne fotografie i dokumenty - kroniki Szumańskich, przedstawiającej losy rodziny w latach 1800-1946.  W swojej książce osobne rozdziały poświęcił m.in. takim postaciom, jak: ppłk WP Mieczysław Szumański - żołnierz Legionów, przed II wojną światową komendant Wojskowej Szkoły Topografów, w trakcie wojny Szef „Schroniska” przy KG AK; Teofil Szumański - kartograf, uczestnik Konferencji Wersalskiej, wykładowca UJK, autor podręcznika „Zasady kartografii" i wielu map; Władysław Szumański - współzałożyciel, w 1914 r., Komitetu Opieki nad Cywilnymi Ofiarami Wojny w Wiatce, prezes Izby Rzemieślniczej w Wilnie; zamordowany w Katyniu ppr. rez. Stanisław Szumański; Tadeusz Szumański - fotoreporter przy II Korpusie PSZ na Zachodzie.

Jacek Szumański jest m.in. autorem monograficznej wystawy w Muzeum w Nysie „Śladami starych fotografii rodzinnych. Szumańscy w latach 1850-1939" oraz prelekcji pod tym samym tytułem na 4. Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej Brzeg 2017, autorem wykładu pt. „Teofil Szumański - życie i działalność” wygłoszonym w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej. Materiały z jego archiwum rodzinnego były wykorzystane na wystawach „Z kresowego albumu - Wilno” i „,...przecież tylko Polsce służę. Józef Piłsudski w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu", zorganizowanych przez WBP w Opolu.

Wystawa zawiera 36 plansz + 1 plansza tytułowa.

Udostępnij