Zdjęcia z spotkania z wizyty delegacji z Iwano-Frankiwska w WBP w Opolu i bibliotekach regionu (22-26.08.2022) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W dniach 22-26 sierpnia 2022 r. gościliśmy delegację Państwowej Administracji Obwodowej oraz Obwodowej Publicznej Biblioteki Naukowej im. Iwana Franka w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie. Obwód iwanofrankiwski od wielu lat jest partnerem województwa opolskiego, a pracownicy wspomnianej biblioteki – naszymi przyjaciółmi. Ich wizyta w tak trudnym dla całego narodu ukraińskiego czasie miała dla nas wszystkich szczególne znaczenie. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby poza wymianą zawodowych doświadczeń zapewnić naszym Gościom miły wypoczynek pozwalający choć na chwilę oderwać myśli od obecnej sytuacji w Ukrainie.

W dniu 22 sierpnia br. bibliotekarze z Iwano-Frankiwska w towarzystwie kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP w Opolu Jolanty Zakrawacz, na zaproszenie burmistrza odwiedzili Urząd Miejski w Paczkowie. W spotkaniu, ze strony goszczącego nas miasta, udział wzięli: Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Paczkowie Wiesław Barabasz oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Paczkowie Anna Ciszewska. Kolejnym i ważnym punktem programu była wizyta w Bibliotece Publicznej im. Jana Brzechwy w Paczkowie. Podczas interesujących rozmów poruszających wiele aspektów pracy bibliotekarza w Polsce i Ukrainie, przedstawiono zasady gromadzenia księgozbioru, pozyskiwania nowości wydawniczych, a także prowadzone w bibliotece liczne działania kulturalne i oświatowe. Goście poznali także historię miasta i jego zabytków, które następnie mieli okazję zwiedzić podczas wspólnego spaceru. 

Wizyta w Paczkowie była ważnym wydarzeniem nie tylko dla bibliotekarzy paczkowskiej biblioteki. To także cenne chwile dla lokalnych mieszkańców. Delegacja została bowiem zaproszona do Domu Seniora – instytucjonalnej opieki nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi, w którym zapoznano nas z formami pomocy skierowanymi dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

23 sierpnia br. był dniem wizyty ukraińskiej delegacji w WBP w Opolu. Odwiedzono wszystkie oddziały naszej biblioteki, a ich kierownicy i pracownicy opowiedzieli o swoich obowiązkach oraz codziennej pracy.

Dobry nastrój i piękna pogoda towarzyszyły nam 24 sierpnia br. podczas wspólnej podróży do Krakowa. Zrealizowano bardzo bogaty program pobytu ze zwiedzaniem najważniejszych zabytków, choć z racji na ograniczenie czasowe była to lekcja historii Polski w pigułce, jednak cenna, ciekawa i barwna, a to dzięki profesjonalnym przewodnikom, prawdziwym miłośnikom Krakowa. Delegacji towarzyszyła z ramienia WBP w Opolu kierownik Jolanta Zakrawacz.

fot. Damian Drzazga / WBP

 

 

Udostępnij