30 XI - Michał Rusinek - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

30 XI - Michał Rusinek

Kategorie: Spotkania Autorskie

Michał Rusinek – literaturoznawca, pisarz, tłumacz, nauczyciel akademicki.

Wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, autor nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez noblistkę: lepiej, odwódka i moskalik. Obecnie prowadzi jej imienia.

Specjalista od języka. Pisuje felietony do Gazety Wyborczej poświęcone zjawiskom lingwistycznym, zasiada w Radzie Języka Polskiego, wraz z Katarzyną Kłosińską wydał książkę Dobra zmiana czyli jak się rządzi światem za pomocą słów.

Starszy brat ilustratorki Joanny Rusinek, z którą współtworzy książki dla dzieci. Wydali razem m.in. Zaklęcie na W, Mały Chopin i Kefir w Kairze, a ostatnio Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych.

Czy gdy siedząc w fotelu z filiżanką̨ herbaty i kawałkiem tortu, i spoglądając na zegar czekacie na hejnał - wiecie, z ilu zapożyczeń́ korzystacie, aby wypowiedzieć́ to zdanie?

Słowa bywają nieposłuszne. Trudno je upilnować – mają swoją szemraną przeszłość, przekraczają granice, nawet zmieniają znaczenie!

„Język polski jest jak odkurzacz, który zasysa wszystko wokół. Ale zaraz poddaje to własnej bardzo oryginalnej obróbce w trybach polskiej gramatyki i ortografii. Dlatego polszczyzna jest taka wspaniała." (Olga Tokarczuk)

Zapraszamy na rozmowę z Michałem Rusinkiem o wihajstrze i innych obcojęzycznych wpływach na polszczyznę.

30 listopada, godz. 17:00

https://www.facebook.com/wbpopole/

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

Spotkanie realizowane w ramach projektu "Patchwork językowo-kulturowy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

.


Rusinek

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Udostępnij