Kochanowski na afiszu. Wystawa plakatów teatralnych - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

UWAGA! ZAPISY NA SPOTKANIA AUTORSKIE!

(kliknij po więcej informacji)

 

Wyszukaj wydarzenie

Kochanowski na afiszu. Wystawa plakatów teatralnych

-
Kategorie: Wystawy

„Afisz. Karta drukowana donosząca, jaka będzie sztuka na teatrze, przybija się po ulicach; powszechnie jest drukowany czarno, ale kiedy jest nowa sztuka,

wtedy daje mu się rumieniec. Aktorowie zaś na swoje benefisa, aby tym prędzej zwrócić oko przechodzącego czytelnika, dają im kolory różnego gatunku”  

pisali żartobliwie w 1808 roku Alojzy Fortunat Żółkowski i Ludwik Adam Dmuszewski.

 

Wiele się w plakacie zmieniło od  czasów Bogusławskiego. Jak chociażby to, że stał się sztuką.

Powstała z końcem lat czterdziestych ubiegłego wieku Polska Szkoła Plakatu dość szybko zyskała międzynarodową sławę i po dziś dzień budzi podziw.

I pomimo, że na przestrzeni lat zarówno trendy w sztuce jak i użytkowa rola plakatu zmieniały się - jego powszechność i dostępność spowodowały,

że stał się masowym środkiem wychowania estetycznego społeczeństwa.

 

Od 1975 roku – który przyjmuje się jako początek istnienia Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu – afisze do opolskich spektakli tworzyli wielcy artyści,

tacy jak: Bolesław Polnar, Halina Fleger, Eugeniusz Get – Stankiewicz, Andrzej Pągowski, Waldemar Świerzy, Jan Sawka, a od 2016 Krzysztof Iwański.

 

Na wystawie „Kochanowski na afiszu” prezentujemy plakaty z lat 1978 – 2019, pochodzące ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz Teatru Teatru im. Jana Kochanowskiego.

 

8 marca – 16 kwietnia

Galeria WuBePe

ul. Piastowska 20

poniedziałek – środa 10:00 – 16:00

czwartek – piątek 10:00 – 18:00

Udostępnij