Wystawa Historia w pocztówkach zapisana. - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Wystawa Historia w pocztówkach zapisana.

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
zaprasza na
wernisaż wystawy

„Historia w pocztówkach zapisana”

17 maja, godz. 13.00
Galeria WuBePe, ul. Piastowska 20

Wymyślone ponad 150 lat temu karty pocztowe, przeznaczone do szybkiego wysłania krótkiej informacji, błyskawicznie zawojowały świat. Dziś, z uwagi na bogatą ikonografię, stanowią interesujące dokumenty źródłowe dla współczesnych badaczy. Przedwojenne karty krajoznawcze, znajdujące się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, wielokrotnie prezentowane, od lat cieszą się dużym zainteresowaniem Czytelników.

Na wystawie „Historia w pocztówkach zapisana” ukazujemy najciekawsze i dotąd niepokazywane pocztówki z liczącej już ponad 6 tysięcy kart kolekcji. Wśród nich są: życzenia świąteczne, pozdrowienia z gór, pocztówki humorystyczne, miłosne, reklamowe i jubileuszowe, wydawane na potrzeby wydarzeń politycznych, wojen czy propagandy. Za każdą kartą pocztową kryje się interesująca historia: geneza powstania, niebanalna ilustracja, anonimowy lub znany twórca, ciekawe wydawnictwo. Każda pocztówka opowiada jakąś historię.

Znacząca część prezentowanej kolekcji zakupiona została w 2021 roku z dotacji Samorządu Województwa Opolskiego przeznaczonej na zakup zbiorów zabytkowych.

 

Wystawę będzie można oglądać od 17.05.2022 do 13.06.2022 w Galerii WuBePe.

Udostępnij