Wystawa "Powiat Strzelecki na pocztówkach z lat 1898-1956" - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Wystawa "Powiat Strzelecki na pocztówkach z lat 1898-1956"

Powiat Strzelecki na pocztówkach z lat 1898-1956

Kolekcja historycznych kart pocztowych została zakupiona przez Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich w roku 2020, dzięki dotacji z budżetu Powiatu Strzeleckiego. Liczy ona 161 autentycznych pocztówek z lat 1898-1956, prezentujących Powiat Strzelecki i miasto Strzelce Opolskie. Na starych widokówkach zobaczyć można nie istniejące już obiekty przedwojennej architektury, ale i budynki, które  przetrwały do naszych czasów, jak budynek obecnego Liceum Ogólnokształcącego czy Szpitala Powiatowego. Wiele z nich prezentuje strzelecki zamek przed jego zniszczeniem oraz okalający go park. Cała kolekcja wprowadzona została na inwentarz zbiorów specjalnych Powiatowej Biblioteki Publicznej w Strzelcach Opolskich. Stała się też kanwą wielu działań – spacerów historycznych, gier terenowych czy konkursów. W dwutygodniku „Powiat Strzelecki” ukazał się w roku 2021 cykl pt. „Powiat z dawnych lat”, w którym prezentowano wybrane reprodukcje wraz z rysem historycznym, dotyczącym danej pocztówki, miejsca przez nią przedstawianego w przestrzeni miejskiej, powiązanych wydarzeń. W okresie pandemicznych ograniczeń kolekcja została przeniesiona do wersji cyfrowej, a wybrane pocztówki przedrukowane na plansze PCV o wymiarach 100 x 70 cm, by móc wyeksponować je w plenerze i dać możliwość oglądania poza budynkiem biblioteki. Plansze prezentują powiększone wersje wybranych kart ze zbioru, między innymi te, na których widnieje strzelecki Rynek, Zamek w Parku Miejskim - jeszcze przed jego zniszczeniem, czy  budynek obecnej Poczty Polskiej. Reprodukcje przedstawiają również m. in. malowniczy widok na Górę św. Anny.  

Joanna Popów-Bogdoł

Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury        

w Strzelcach Opolskich

 

Wystawę można oglądać do 10 marca w Małej Galerii i Czytelni

Udostępnij