"...Nie ma rzeczy tak zmiennej jak miasto". Opole w przedwojennych pocztówkach ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu 18.10.2023 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

"...Nie ma rzeczy tak zmiennej jak miasto". Opole w przedwojennych pocztówkach ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu 18.10.2023

Karty pocztowe, wymyślone ponad 150 lat temu w celu szybkiego wysłania krótkiej informacji, błyskawicznie zawojowały świat. W Europie powstawały liczne stowarzyszenia zbieraczy, wydawano czasopisma dla filokartystów oraz organizowano ogólnokrajowe wystawy. Szał pocztówkowy ogarnął również Śląsk. Dzięki miłośnikom przeszłości i kolekcjonerom, miliony przedwojennych pocztówek przetrwało do naszych czasów i dziś cieszą nasze oko. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu posiada w swoich zbiorach już ponad 6,5 tysiąca kart pocztowych, z czego prawie połowa wydana została przed 1945 rokiem. Biblioteka wykorzystuje każdą możliwość na ich prezentację podczas organizowanych przez siebie wystaw oraz udostępnia je do licznych publikacji. W 2021 roku zbiory biblioteki powiększyły się o kolejny, liczący ponad 700 kart pocztowych zbiór z przedwojennymi widokami miasta Opola. Ekspozycja jest okazją do pokazania nowo nabytych i nieprezentowanych jeszcze szerokiemu gronu Czytelników zabytkowych pocztówek. Na wystawie można zobaczyć jak ponad sto lat temu wyglądały poszczególne ulice, budynki, place, kościoły Opola. Dodatkową atrakcją są rzadkie pocztówki ukazujące wnętrza miejskich restauracji i kawiarni oraz karty pocztowe dzisiejszych dzielnic Opola, niegdyś podmiejskich wsi.

 

18.10.2023, godz. 13:00

Uroczyste otwarcie i prezentacja „Pocztówki i fotografie Maxa Glauera w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu”
(Barbara Giedrojć, Bogusław Szybkowski)


Namiot w ogrodzie WBP

Wernisaż wystawy
Galeria WuBePe
ul.Piastowska 20

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Spotkania z historią”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 logo mkidn 2023 small

Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego

Udostępnij