Lata 50-te - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

1950

1951


24 lipca w aktach Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu zarejestrowano Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Pierwszym dyrektorem został Stanisław Partyka, wicedyrektorem Halina Gąszczyńska. Biblioteka mieściła się w gmachu Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.

1953

We wrześniu bibliotekę przeniesiono do odrestaurowanego budynku przy
ul. Piastowskiej 18.

zd.64

1955

Połączono Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu z Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu liczyła, oprócz centrali, 9 filii i 23 punkty biblioteczne.

zd.14
Bibliotekarze z Melchiorem Wańkowiczem przed wejściem do budynku biblioteki

 

1956

Wydrukowano pierwszy numer regionalnego czasopisma bibliotekarskiego Pomagamy sobie w pracy, które ukazuje się do dziś (od 2011 roku w wersji elektronicznej pod nazwą Bibliotekarz Opolski).

http://www.bibliotekarzopolski.pl/

zd.61

 

1958


Rozpoczęto gromadzenie regionalnego egzemplarza obowiązkowego, od tego czasu zbiór "silesiaków" systematycznie powiększany stał się jednym z największych księgozbiorów regionalnych w naszym województwie.

 

 

Udostępnij