Lata 2000-2005 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 2000

2000

15 lutego odbyła się promocja wydawnictwa WBP Współcześni pisarze Opolszczyzny.

jak17

jak18

15-16 maja - biblioteka współorganizowała I Dni Kultury Austriackiej.Wykład inauguracyjny wygłosił konsul generalny Republiki Austrii w Krakowie dr Ernst P. Brezovszky.

19 października otwarto wystawę pt. Dzieje Polski w starych księgach zapisane zorganizowaną przez Oddział Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych.

jak19

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu została wpisana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na listę placówek tworzących Narodowy Zasób Biblioteczny.

2001

20 marca w ramach Światowego Dnia Poezji Dział Instrukcyjno-Metodyczny zorganizował Biesiadę Poetów.

9 maja Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu otrzymała medal Bibliotheca Magna - Perennisque.

jak20

22 maja trwały uroczystości jubileuszowe 50-lecia działalności biblioteki.

jak22

jak23

 

2002

od 1 stycznia na mocy porozumienia między Województwem Opolskim a Powiatem Opolskim WBP w Opolu pełni również zadania przewidziane dla biblioteki powiatu ziemskiego opolskiego.

21 maja odbyła się Biesiada Literacka z udziałem przedstawicieli środowisk twórczych z całej Opolszczyzny zorganizowana przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny.
19 czerwca Dział Informacyjno-Bibliograficzny przygotował wystawę i wieczór wspomnień o Marku Jodłowskim.

jak24

14 września otwarto wystawę Zabytkowa grafika religijna ze zbiorów WBP przygotowaną przez Oddział Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych.

jak25

9 grudnia otwarto wystawę Uratowane z powodzi.

jak26

 

2003

27 marca obchody z okazji jubileuszu 10-lecia Biblioteki Austriackiej.

jak27

29 kwietnia odbyła się promocja pierwszego tomiku z nowej serii bibliofilskiej - reprintu Przewodnika po mieście Opolu z 1948 r., wydanego przez WBP i Towarzystwo Przyjaciół Opola.

jak28

16 czerwca - III Biesiada Literacka.

jak29

1 września przy bibliotece rozpoczęło działalność Pomaturalne Studium Zawodowe Zaoczne w Opolu będące filią Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej im. Heleny Radlińskiej w Warszawie.

jak30

10 października z okazji jubileuszu 90-lecia urodzin Zbyszka Bednorza zorganizowano uroczyste spotkanie z jubilatem, otwarto wystawę poświęconą
życiu i twórczości pisarza, promowano wydane fragmenty dziennika Na Chabrach przy pół czarnej.

jak31

16 października dyrektor WBP Tadeusz Chrobak został odznaczony Austriackim Krzyżem Honorowym za Zasługi w Dziedzinie Nauki i Sztuki.

jak32

Ukazał się pierwszy tom Bibliografii Powiatu Ziemskiego Opolskiego za lata 1999-2001.

jak33

2004

6 maja biblioteka zorganizowała z okazji 70-lecia urodzin Jana Goczoła spotkanie z jubilatem, promocję okazjonalnej publikacji oraz wystawę poświęconą życiu i twórczości poety.

jak34

2-3 czerwca trwało ogólnopolskie seminarium Bibliografia województwa a bibliografia powiatu zorganizowane przez Dział Informacyjno-Bibliograficzny.

jak35

9 września udostępniono wystawę grafik ze zbiorów WBP Roma aeterna est - wizje antycznego Rzymu w grafikach Giovanniego Battisty Piranesiego.

jak36

6 października spotkali się w WBP księgarze, wydawcy, bibliotekarze, regionaliści na II Przeglądzie Nowości Wydawniczych o Śląsku.

18 października, w czasie Dni Kultury Niemieckiej w Opolu otwarto wystawę ze zbiorów WBP W kręgu kultury niemieckiej. Książka i grafika XIX w.

jak37

2005

Luty - ekspozycja w hallu biblioteki Dama opolskiej poezji Irena Trojanek-Szmidtowa.

jak38

10 marca odbył się wieczór wspomnień poświęcony krajoznawcy i fotografowi Fryderykowi Kremserowi, połączony z otwarciem wystawy.

jak39

31 marca z okazji jubileuszu 60-lecia urodzin poety Harry'ego Dudy odbyła się uroczystość połączona z przekazaniem archiwum jubilata do zbiorów WBP.

jak40

26-28 kwiecień w Turawie trwała ogólnopolska konferencja Biblioteki publiczne w otoczeniu prawnym zorganizowana przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny.

jak41

2-3 lipca WBP jako współorganizator obchodów 700-lecia Rogowa Opolskiego zaprezentowała wystawę Z rogowskiego albumu oraz wydała książkę Rogów Opolski. Przewodnik po historii i okolicy autorstwa Mirosławy i Janusza Koćwinów.

jak42

19 października II Dniom Kultury Niemieckiej towarzyszyła ekspozycja w hallu biblioteki Podróż sentymentalna po Śląsku.

jak43

9 listopada z okazji 150. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza otwarto wystawę Adam Mickiewicz w kręgu rodziny i przyjaciół.

jak44

 

 

Udostępnij