2006 rok - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

2006

28 lutego odbyła się promocja reprintu przewodnika po Opolu Martina Kunzego z 1928 r. wydanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w ramach nowej serii bibliofilskiej.

jak45

na zdjęciu autor polskiego tłumaczenia – Leon Korc

5-26 kwietnia trwała Wiosna austriacka, na cykl imprez składały się: wernisaże wystaw, konkurs, koncert z okazji roku mozartowskiego.

jak46
na zdjęciu Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie – Hermine Poppeller
i dyrektor biblioteki – Tadeusz Chrobak

11 maja rozpoczął działalność Punkt Informacji Prawnej prowadzony przez członków Koła Naukowego Młodych Prawników przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Na zasadach wolontariatu studenci świadczą bezpłatną informacyjną pomoc czytelnikom biblioteki.

jak47

czerwiec - wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa Zamki i pałace na Śląsku Opolskim.

jak48

14 września otwarto wystawę Światło i cień. Obrazy mistrzów niderlandzkich w grafice, na której prezentowano zabytkowe zbiory biblioteki. Ekspozycji towarzyszył pięknie wydany katalog.

jak49

20 września opolski pisarz, publicysta i dziennikarz radiowy, Kazimierz Kowalski, był bohaterem wystawy i spotkania zorganizowanych z okazji 80. rocznicy urodzin.

jak50

16 października obchodzono uroczyście jubileusz 55-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu i 30-lecia działalności Oddziału Zbiorów Zabytkowych w zamku w Rogowie Opolskim.

jak51
Na zdjęciach: dyrektor WBP Tadeusz Chrobak otwiera uroczystości jubileuszowe,
mgr Roman Sękowski, były dyrektor biblioteki w latach 1958-1977

19 października z okazji pięciolecia współpracy Województwa Opolskiego i Obwodu Iwano-Frankiwskiego odsłonięto pamiątkową tablicę.

jak52

na zdjęciu Marszałek Województwa Opolskiego – Grzegorz Kubat i Gubernator Obwodu Iwano-Frankiwskiego – Roman Tkacz

7 listopada z okazji Roku Sienkiewiczowskiego została otwarta wystawa Słowem malowane - ilustracje do dzieł Henryka Sienkiewicza, czytelnicy mieli również okazję spotkać się z wnukiem pisarza - Juliuszem Sienkiewiczem.

15 grudnia Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu otrzymała status biblioteki naukowej.