2010 rok - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Szanowni Czytelnicy,

od 15 czerwca otwarte są czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu z wyłączeniem czytelni internetowej, czytelni Biblioteki Obcojęzycznej, czytelni Biblioteki Muzycznej oraz czytelni Działu Informacyjno-Bibliograficznego.


 2010

2010

10 lutego, na wystawie Tożsamość. Zaolzie zaprezentowano portrety Polaków i Czechów mieszkających na Śląsku Cieszyńskim. Wystawie i spotkaniu z działaczami Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego z Zaolzia towarzyszyła Kapela Bukóń z Jabłonkowa.

his1

his2

his3

25 lutego, dr Maciej Borkowski, pracownik naukowy Instytutu Śląskiego w Opolu, badacz historii opolskich Żydów opowiadał o swojej najnowszej książce – Gmina żydowska w Opolu w latach 1812-1944. Spotkanie prowadził dr Adam Wierciński.

his4

2-31 marca, trwała 10. Wiosna Austriacka; w jej ramach można było obejrzeć kilka wystaw, m.in malarstwa Kurta Zislera Spotkanie. Obrazy w tradycji ikon oraz 10 lat Wiosny Austriackiej w Opolu, wysłuchać koncertu gitarowego Julii Malischnig, austriackiej gitarzystki i kompozytorki, uczestniczyć w uroczystości wręczenia austriackiego odznaczenia państwowego Monice Wójcik-Bednarz, kierowniczce Biblioteki Austriackiej.

his5
Monika Wójcik-Bednarz i Kurt Eisler

his6
koncert gitarowy Julii Malischnig

his7
Odznaczenie Moniki Wójcik-Bednarz
Krzyżem Honorowym za Zasługi na Rzecz Republiki Austrii

9 marca, o swoim debiucie powieściowym Piąta strona świata opowiadał reżyser teatralny i filmowy Kazimierz Kutz, spotkanie w czytelni biblioteki prowadził Bogusław Nierenberg.

his8

8 kwietnia, dzięki współpracy opolskiej książnicy i Środkowoczeskiej Biblioteki Naukowej w Kladnie gościliśmy wystawę Życie i epoka Karla Čapka.

his9

21 kwietnia, w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej WBP wydała zbiór wierszy Harry'ego Dudy Odrąbani od pnia. Spotkanie z autorem poprowadził Janusz Wójcik.

26 kwietnia, Oddział Muzyczny WBP przygotował koncert Dobry wieczór Monsieur Chopin poświęcony Fryderykowi Chopinowi z okazji 200. rocznicy urodzin. Opolanie wysłuchali interpretacji poetyckich Krzysztofa Kolbergera oraz tria fortepianowego Amabile.

his11

5 maja, internauci na całym świecie mają dostęp do rzadkich, zabytkowych zbiorów opolskiej biblioteki dzięki uruchomieniu Opolskiej Biblioteki Cyfrowej http://www.obc.opole.pl/dlibra. Jej uroczystego otwarcia dokonała Teresa Karol, Wicemarszałek Województwa Opolskiego.

his12
Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński, dyrektor biblioteki Tadeusz Chrobak, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Teresa Karol

6 maja, czytelnicy biblioteki mogli spotkać się z dziennikarzem i poetą Wojciechem Bonowiczem. Jego ostatnia książka – Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze – zawiera wiele anegdot z życia wybitnego myśliciela Kościoła, obdarzonego talentem gawędziarskim i ogromnym poczuciem humoru, zakochanego w góralszczyźnie ks. Józefa Tischnera.

his13

19 maja, okazją do poznania pałaców z okresu ich dawnej świetności było otwarcie wystawy przygotowanej przez Mirosławę Koćwin, kierownika Oddziału Zbiorów Specjalnych WBP - Urok dawnych rezydencji. Śląskie zamki i pałace w XIX-wiecznej grafice.

his14

25 maja, w czytelni biblioteki na I Forum Środowisk Literackich Opolszczyzny Wokół opolskiej literatury zaprezentowano dokonania i inicjatywy twórców zrzeszonych w stowarzyszeniach, związkach, klubach i ugrupowaniach literackich. Spotkaniu towarzyszyła wystawa przypominająca najważniejszych momenty życia literackiego na Opolszczyźnie. Spotkanie i wystawę przygotował Dział Informacyjno-Bibliograficzny WBP.

his15

23 czerwca, wystawy: Współczesna książka rosyjska oraz 25 lat współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu i Państwowej Publicznej Biblioteki Naukowej w Biełgorodzie towarzyszyły międzynarodowemu sympozjum Dni Książki Rosyjskiej na Opolszczyźnie. Gośćmi byli m.in. Konsul Generalny FR w Poznaniu, Radca Ambasady FR i bibliotekarze Państwowej Publicznej Biblioteki Naukowej w Biełgorodzie.

his16

his17

13 września, opolska biblioteka promowała reprint książki ks. Józefa Cytronowskiego Historya Cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny Piekarskiej w kościele Opolskim, wydanej w Opolu w 1867 roku nakładem Alberta Mosera.

his18

21 października, na temat swojej ostatniej wspomnieniowej książki Kręgi obcości mówił na spotkaniu z czytelnikami prof. Michał Głowiński, słynny humanista i teoretyk literatury.

his19

8 listopada, w ramach VII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy Czarna sztuka na białym papierze. Marie Louise Kaempffe (1892-1963) – śląska mistrzyni wycinanek.

his20
O sztuce wycinankarskiej mówi Zofia Tomeczek

17 listopada, dzieje postępu w medycynie obfitowały w ciekawostki, nieznane fakty, anegdoty i elegancki humor za sprawą znanego krakowskiego pisarza i dziennikarza Leszka Mazana, który promował w czytelni WBP ostatnią książkę Madame, wkładamy dziecko z powrotem.

his21

19 listopada, odbyła się uroczystość pochowania w kaplicy grobowej doczesnych szczątków członków rodziny von Haugwitz, dawnych właścicieli zamku w Rogowie Opolskim.

his22

14 grudnia, prace zmarłego w marcu 2010 r. Rudolfa Kaluzy, artysty grafika, Opolanina z urodzenia, który większą część życia spędził w Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych pokazano na wystawie Ka KaRu KaRuArt w Galerii WuBePe.

his23

 

 

Udostępnij