Zdjęcia z międzynarodowej konferencji w Bratysławie (8-9.06.2015) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

„Biblioteki w krajach V4+ oraz perspektywy ich dalszego rozwoju do roku 2020” („Libraries in the V4+ countries and perspectives of their further development towards 2020”)
Bratysława, 8-9 czerwca 2015 r.

W dniach 8-9 czerwca 2015 r., w malowniczej scenerii Zamku Bratysławskiego odbyło się Piąte Kolokwium Bibliotekarzy i Ekspertów ds. Informacji z Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii, Chorwacji, Serbii, Rosji i Rumunii. Konferencja została zorganizowana przez Państwową Bibliotekę Naukową w Bańskiej Bystrzycy we współpracy ze Słowacką Biblioteką Narodową w Martinie, Biblioteką Uniwersytecką w Bratysławie, Stowarzyszeniem Bibliotekarzy i Bibliotek Słowackich oraz Słowackim Stowarzyszeniem Bibliotek. Honorowy patronat nad imprezą objął Marek Maďarič, minister kultury Słowacji.
Międzynarodowa konferencja organizowana jest od blisko dziesięciu lat. Jej idea narodziła się w 2005 roku, podczas Trzynastego Spotkania Ministrów Kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej, z inicjatywy Rudolfa Chmela, ówczesnego ministra kultury Słowacji. Od tej pory, co dwa lata odbywa się w którymś z krajów „wyszehradzkiej czwórki” kilkudniowe spotkanie bibliotekarzy z państw Europy Środkowej i Wschodniej, które stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, pomysłów, idei. Poprzednie sympozja zorganizowane zostały w Bańskiej Bystrzycy, Brnie, Warszawie oraz Budapeszcie.
W tegorocznym kolokwium uczestniczyło dwóch pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, z którą biblioteka w Bańskiej Bystrzycy od kilkudziesięciu lat owocnie współpracuje: Agata Bartosiewicz, reprezentująca Oddział Zbiorów Obcojęzycznych oraz Aleksandra Okulus, pracownica Czytelni Głównej.