Spotkanie z Adamem Leszczyńskim - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Adamem Leszczyńskim

-
Kategorie: Spotkania

Adam Leszczyński — historyk, socjolog i dziennikarz. Profesor Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Współzałożyciel portalu OKO.press oraz członek zespołu „Krytyki Politycznej”, wieloletni publicysta „Gazety Wyborczej” (2005-2017). Publikował m.in. w „Polityce”, „Newsweeku”, czy „Tygodniku Powszechnym”, „the Guardian” i „El Pais”. Autor nagradzanych książek reporterskich (Naznaczeni. Afryka i AIDS oraz Zbawcy mórz) i naukowych o historii społecznej PRL, problemach modernizacji peryferyjnej i polityce rozwojowej.

Wydana w 2020 roku Ludowa historia Polski to opowieść o tym, co zostało w polskiej pamięci zakłamane, albo z niej wyparte. To historia 90 proc. Polaków — ubogich i niewykształconych, tych, którzy mieli ciężko pracować i słuchać narodowych elit — od początku Polski aż do czasów współczesnych.
Głównym przedmiotem książki jest władza oraz instytucje społeczne, które służyły elitom do przejmowania tego, co wyprodukował lud.

To historia ludowa, a nie narodowa: mniej o wojnach i powstaniach, a bardziej tym, jak ich sukcesy i klęski zmieniały relacje pomiędzy mieszkańcami naszego kraju, Polakami, Żydami, Ukraińcami i innymi mniejszościami.


To także historia idei — idei, które uzasadniały sprawowanie władzy przez pana nad poddanymi, przez fabrykanta czy dyrektora nad robotnikami.


To wreszcie historia buntu i oporu — sabotażu w pracy, buntu przeciwko pańszczyźnie, strajku w fabrykach. Było ich w historii Polski bardzo wiele, niekiedy niesłychanie okrutnych, ale także przemocy stosowanej powszechnie w życiu codziennym.

02 lutego 2021, godz. 17:00

https://www.facebook.com/wbpopole

Prowadzenie: Damian Koniarek

Udostępnij