Spotkanie z Filipem Zawadą (Zaczytane Opolskie) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

UWAGA! ZAPISY NA SPOTKANIA AUTORSKIE!

(kliknij po więcej informacji)

 

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Filipem Zawadą (Zaczytane Opolskie)

-
Kategorie: Spotkania Autorskie

Filip Zawada – poeta, kompozytor, muzyk związany niegdyś z zespołami Pustki oraz Indigo Tree. Reżyser, autor sztuk, aktor. Fotograf; brał udział m.in. w projekcie Sfotografuj wiersz – Zwierszuj fotografię. Mistrz Polski w łucznictwie. Jeden z najoryginalniejszych współczesnych pisarzy.
Ma na swoim koncie zarówno zbiory wierszy („System jedynkowy”, „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” czy „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty”) jak i prozę („Psy pociągowe”. „Pod słońce było”).
Był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" oraz do Nagrody Literackiej Gdynia, a książka „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2020 roku.

W marcu ukazała się jego najnowsza powieść „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”.

Samolubny i zgryźliwy, szowinista starej daty i samozwańczy mentor. Dziadek Szczepan. Dnie spędza na starej kanapie z ukraińskiego burdelu, a nocami terroryzuje sąsiadów rykiem saksofonu. Tymczasem jego wnuk, bohater tej historii, dopiero wchodzi w świat dorosłych ludzi. Wkrótce się przekona, że spadki mogą być niezwykle kosztowne dla spadkobierców.

Filip Zawada niebanalnie, przejmująco dosadnie i bezczelnie szczerze pokazuje, jak niebezpiecznie jest zgrywać bohatera, w szczególności przed samym sobą. Opowiadając o miłości i przemocy, mistrzowsko balansuje na granicy tragedii i komedii. Udowadnia, że jego głos jest absolutnie niepodrabialny i wyjątkowy w polskiej literaturze.

 

13 maja 2021, godz. 17:00

Ogród WBP, ul. Piastowska 20

www.facebook.com/wbpopole

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

 

Spotkanie odbędzie się w ramach piątej edycji "Zaczytanego Opolskiego" - akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.

Udostępnij